Rekenkamer: EU hindert klimaatbeleid met belonen fossiele energie
LUXEMBURG (ANP) - De EU-landen hinderen de overgang naar duurzame energie door fossiele energie met tientallen miljarden te blijven bevoordelen. Dat duurt maar voort, terwijl de Europese Commissie en de lidstaten hebben aangekondigd er een eind aan te maken, stelt de Europese Rekenkamer.
De subsidies voor fossiele brandstoffen zijn met 55 miljard euro per jaar de afgelopen jaren nauwelijks afgenomen, constateert de controleur van de Europese uitgaven. Meer dan de helft van de EU-landen subsidieert fossiele energie nog altijd meer dan hernieuwbare energie. Terwijl ze hebben afgesproken dat het over drie jaar afgelopen moet zijn met de klimaatonvriendelijke energiesubsidies. Energie die het klimaat schaadt, zoals van een kolencentrale, wordt bovendien niet hoger belast dan klimaatvriendelijke stroom van windmolens. Vaak is het zelfs andersom.
Dat beleid staat de energietransitie, hard nodig om de klimaatdoelen te halen, in de weg, oordeelt de Rekenkamer. Als de lasten en de lusten worden verschoven kunnen ze de overgang juist versnellen, maar nu werken ze tegen.
Prijs
De Rekenkamer begrijpt wel dat EU-landen het moeilijk vinden fossiele energie duurder te maken dan duurzame energie. Overheden zijn beducht voor het verzet van burgers die denken dat de overstap in hun nadeel uitvalt. Een Slowaak die al een vijfde van zijn inkomen kwijt is aan stookkosten, zal niet blij zijn als die hoger worden belast. Die vrees zit er helemaal in nu de energieprijs, na het afronden van het onderzoek van de Rekenkamer, nog fors is gestegen.
"Het is dweilen met de kraan open" zo, zegt Europarlementariër Paul Tang (PvdA). "Miljardensubsidies vertragen onze transitie en vervuilen onze planeet." Nederland hobbelt volgens hem ook nog eens achteraan met subsidies voor hernieuwbare energie.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gedreigd met militaire actie in Colombia, het buurland van Venezuela. Aan boord van de Air Force One zei Trump tegen verslaggevers dat hij wel "oren heeft" naar een operatie in Colombia.
7 minuten geledenMADRID (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia heeft voor het eerst gereageerd op de ontwikkelingen in Venezuela van de afgelopen dagen. In een Spaanstalige videoboodschap die hij zondagavond via X, Facebook en Instagram verspreidde, zei hij dat het vertrek van president Nicolás Maduro een "belangrijke stap, maar niet genoeg" is. In de video verwijst González naar zichzelf als "president" en "leider" van Venezuela.
40 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen te stoppen met het "bedreigen" van Groenland, nadat president Donald Trump tegen het Amerikaanse blad The Atlantic had gezegd dat zijn land het "absoluut" nodig heeft. Het Deense gebied is volgens Trump "omringd door Russische en Chinese schepen".
4 uur geledenCRANS (ANP/AFP) - Alle slachtoffers van de brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana zijn geïdentificeerd, melden de autoriteiten. De brand rond de jaarwisseling in bar Le Constellation, die mogelijk werd veroorzaakt door vuurwerkfonteinen in flessen, eiste veertig levens. Nog eens 119 mensen raakten gewond, voornamelijk tieners en jongvolwassenen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De landen van de EU, met uitzondering van Hongarije, hebben zondag "alle betrokkenen" in Venezuela opgeroepen tot terughoudendheid. Ze stellen dat respect voor de wil van het Venezolaanse volk de enige manier is om de democratie in het land te herstellen. Zaterdag namen Amerikaanse militairen president Nicolás Maduro in Caracas gevangen en brachten hem naar de VS.
6 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - De buit van de spectaculaire inbraak in een Duitse bank in Gelsenkirchen zou wel eens meer dan 100 miljoen euro kunnen bedragen. Dat meldden bronnen binnen de veiligheidsdiensten zondag aan persbureau dpa. De buit was aanvankelijk geschat op het bedrag waarvoor het verzekerd was, zo'n 30 miljoen euro.
6 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Een glasvezelkabel van een particulier bedrijf is beschadigd in de Oostzee, laat de Letse premier Evika Silina weten. De omstandigheden van het incident worden onderzocht.
6 uur geleden