Rekenkamer EU bezorgd over besteding geld van migratiedeal Turkije
LUXEMBURG (ANP) - Het is onduidelijk of de miljarden euro's die Turkije van de Europese Unie krijgt in ruil voor het opvangen van migranten wel effect hebben gehad. Het resultaat van projecten om migranten te scholen en aan het werk te helpen is moeilijk te bepalen, constateert de Europese Rekenkamer. Bovendien wordt het werk van de hulporganisaties die de projecten uitvoeren bemoeilijkt doordat Turkije steeds autoritairder wordt bestuurd.
De EU en Turkije maakten in 2016, toen grote aantallen asielzoekers via Turkije naar Europa gingen, afspraken over het beperken van die stroom. Turkije zou 6 miljard euro krijgen voor onderdak, onderwijs en werk voor de 4 miljoen migranten (vooral uit Syrië) die het land opvangt. De unie legde later nog eens 3 miljard bij om de hulp voort te zetten. De deal werd later het model voor soortgelijke akkoorden van de EU met Tunesië, Mauritanië en Egypte.
Sinds het akkoord maakten veel minder migranten de overtocht naar Griekenland. Maar het is volgens de rekenkamer de vraag of de keerzijde van de deal, de Europese hulp aan Turkije, effectief is. De Europese Commissie houdt dat volgens de waakhond, die toeziet op de besteding van EU-geld, niet goed in de gaten.
Cijfers over het succes van de scholen die voor migranten zijn opgericht ontbreken. Het is onduidelijk of migranten die aan een baan of een eigen bedrijfje zijn geholpen, daar ook mee verder kunnen. De hulpprojecten zijn vertraagd door overheidsbeleid, de hoge inflatie en door de coronapandemie. Bovendien kunnen ze stilvallen als de Europese financiering opdroogt. De hulp aan Turkije "kan kosteneffectiever zijn en meer impact hebben", stelt de rekenkamer.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) meldt zaterdag dat zij Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein met ballistische raketten heeft aangevallen.
4 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP) - De Koeweitse luchtverdediging heeft drone- en raketaanvallen onderschept, zo meldt het staatspersbureau KUNA in de nacht van vrijdag op zaterdag op basis van verklaringen van de generale staf van het leger.
4 uur geledenHAVANA (ANP) - De voormalige Cubaanse leider Raúl Castro (95) is vrijdag op de staatstelevisie verschenen. Hij was aanwezig op een evenement op het ministerie van Binnenlandse Zaken dat werd uitgezonden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump vordert hij "heel snel" met de oorlog tegen Iran. Dat heeft hij gezegd in een interview met NBC News dat zondag wordt uitgezonden.
7 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft meerdere drones in de richting van de Straat van Hormuz gelanceerd. Dat meldt CNN vrijdag op basis van een Amerikaanse functionaris, die ook zei dat ten minste vier drones door Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten.
7 uur geledenHEBRON (ANP) - Een zeven maanden oude Palestijnse baby is vrijdagavond om het leven gekomen door schoten van het Israëlische leger. Zijn ouders raakten gewond. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.
7 uur geleden