Rekenkamer EU bezorgd over besteding geld van migratiedeal Turkije
LUXEMBURG (ANP) - Het is onduidelijk of de miljarden euro's die Turkije van de Europese Unie krijgt in ruil voor het opvangen van migranten wel effect hebben gehad. Het resultaat van projecten om migranten te scholen en aan het werk te helpen is moeilijk te bepalen, constateert de Europese Rekenkamer. Bovendien wordt het werk van de hulporganisaties die de projecten uitvoeren bemoeilijkt doordat Turkije steeds autoritairder wordt bestuurd.
De EU en Turkije maakten in 2016, toen grote aantallen asielzoekers via Turkije naar Europa gingen, afspraken over het beperken van die stroom. Turkije zou 6 miljard euro krijgen voor onderdak, onderwijs en werk voor de 4 miljoen migranten (vooral uit Syrië) die het land opvangt. De unie legde later nog eens 3 miljard bij om de hulp voort te zetten. De deal werd later het model voor soortgelijke akkoorden van de EU met Tunesië, Mauritanië en Egypte.
Sinds het akkoord maakten veel minder migranten de overtocht naar Griekenland. Maar het is volgens de rekenkamer de vraag of de keerzijde van de deal, de Europese hulp aan Turkije, effectief is. De Europese Commissie houdt dat volgens de waakhond, die toeziet op de besteding van EU-geld, niet goed in de gaten.
Cijfers over het succes van de scholen die voor migranten zijn opgericht ontbreken. Het is onduidelijk of migranten die aan een baan of een eigen bedrijfje zijn geholpen, daar ook mee verder kunnen. De hulpprojecten zijn vertraagd door overheidsbeleid, de hoge inflatie en door de coronapandemie. Bovendien kunnen ze stilvallen als de Europese financiering opdroogt. De hulp aan Turkije "kan kosteneffectiever zijn en meer impact hebben", stelt de rekenkamer.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/DPA/AFP) - Venezolaanse burgers en militairen zijn omgekomen bij de Amerikaanse luchtaanvallen op het land. Dat meldde vicepresident Delcy Rodríguez op de staatstelevisie. De aanvallen werden gemeld in hoofdstad Caracas en omgeving. Het is niet duidelijk om hoeveel dodelijke slachtoffers het gaat.
4 minuten geledenCARACAS (ANP) - Venezuela heeft een spoedoverleg van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de Amerikaanse aanvallen. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Yván Gil op Telegram.
11 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Kaja Kallas, de buitenlandchef van de Europese Unie, heeft met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio gebeld over de aanvallen op Venezuela. "De EU volgt de situatie in Venezuela op de voet", schrijft Kallas op X.
31 minuten geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Iran noemt de Amerikaanse militaire operatie in Venezuela een duidelijke schending van "de basisprincipes van de Verenigde Naties, evenals de fundamenten van internationaal recht". Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA op basis van een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie moet de internationale gemeenschap zich direct en resoluut uitspreken tegen de "agressieve daad" van de VS.
40 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse leider Nicolás Maduro zal terechtstaan voor zijn veronderstelde misdaden. Dat heeft de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Christopher Landau, gezegd. Maduro en zijn vrouw zijn volgens president Donald Trump in een grote nachtelijke operatie in Venezuela door een elite-eenheid opgepakt en het land uit gevlogen.
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Mike Lee zegt dat er geen nieuwe aanvallen meer verwacht worden op Venezuela. Hij schrijft op X dat hij net heeft gebeld met minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio over de situatie in het land.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt tegen de New York Times dat er "veel goede planning" voorafging aan de Amerikaanse aanvallen op Venezolaans grondgebied. Daarbij pakten de VS president Nicolás Maduro en diens vrouw op. "Het was eigenlijk een briljante operatie", zei Trump in een kort telefoongesprek.
51 minuten geleden