Rekenkamer EU bezorgd over besteding geld van migratiedeal Turkije
LUXEMBURG (ANP) - Het is onduidelijk of de miljarden euro's die Turkije van de Europese Unie krijgt in ruil voor het opvangen van migranten wel effect hebben gehad. Het resultaat van projecten om migranten te scholen en aan het werk te helpen is moeilijk te bepalen, constateert de Europese Rekenkamer. Bovendien wordt het werk van de hulporganisaties die de projecten uitvoeren bemoeilijkt doordat Turkije steeds autoritairder wordt bestuurd.
De EU en Turkije maakten in 2016, toen grote aantallen asielzoekers via Turkije naar Europa gingen, afspraken over het beperken van die stroom. Turkije zou 6 miljard euro krijgen voor onderdak, onderwijs en werk voor de 4 miljoen migranten (vooral uit Syrië) die het land opvangt. De unie legde later nog eens 3 miljard bij om de hulp voort te zetten. De deal werd later het model voor soortgelijke akkoorden van de EU met Tunesië, Mauritanië en Egypte.
Sinds het akkoord maakten veel minder migranten de overtocht naar Griekenland. Maar het is volgens de rekenkamer de vraag of de keerzijde van de deal, de Europese hulp aan Turkije, effectief is. De Europese Commissie houdt dat volgens de waakhond, die toeziet op de besteding van EU-geld, niet goed in de gaten.
Cijfers over het succes van de scholen die voor migranten zijn opgericht ontbreken. Het is onduidelijk of migranten die aan een baan of een eigen bedrijfje zijn geholpen, daar ook mee verder kunnen. De hulpprojecten zijn vertraagd door overheidsbeleid, de hoge inflatie en door de coronapandemie. Bovendien kunnen ze stilvallen als de Europese financiering opdroogt. De hulp aan Turkije "kan kosteneffectiever zijn en meer impact hebben", stelt de rekenkamer.
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/AFP) - De vliegtuigcrash waardoor vorige maand in Colombia 69 militairen omkwamen, is veroorzaakt doordat het toestel bomen raakte. Dat blijkt uit voorlopige onderzoeksresultaten van de Colombiaanse luchtmacht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten nodigen de Russische president Vladimir Poetin uit voor de G20-top in Miami. President Donald Trump betwijfelt echter of Poetin komt.
2 uur geledenCHOUKINE (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische aanval in het zuiden van Libanon zijn drie doden gevallen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid. De Libanese krant L'Orient-Le Jour meldt dat het ging om een droneaanval op de weg tussen Nabatieh en Choukine.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
15 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
15 uur geleden