Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rekenkamer: consument onvoldoende beschermd in warmtetransitie

Rekenkamer: consument onvoldoende beschermd in warmtetransitie

DEN HAAG (ANP) - De consument is onvoldoende beschermd tegen hoge prijzen van warmte, signaleert de Algemene Rekenkamer dinsdag in een rapport. Dat zou beter moeten, vindt de instantie, want als de tarieven te hoog zijn, willen mensen niet worden aangesloten op het warmtenet.

De Autoriteit Consument en Markt (ACM) stelt maximumtarieven vast om de consument te beschermen. Uit het onderzoek komt echter naar voren dat dit in elk geval tot augustus 2023 onvoldoende lukte. Het was niet mogelijk om per warmtebedrijf in te zien hoeveel winst zij maakten. Daardoor kon de ACM niet bepalen of warmtebedrijven een "meer dan redelijk rendement behaalden en dus te hoge tarieven rekenden", aldus de Rekenkamer.

Voor ieder huishouden met een warmtenetaansluiting wordt één maximumtarief vastgesteld. Dit systeem is te algemeen, vindt de Rekenkamer. "Daardoor is er geen zekerheid dat iedere individuele bewoner minder of evenveel betaalt dan wanneer deze aardgas zou gebruiken."

Behaalde rendementen

Inmiddels is de ACM ook een onderzoek gestart naar de behaalde rendementen in 2023 van enkele warmtebedrijven. Deze uitkomsten kunnen in de toekomst de consumentenbescherming verbeteren, hoopt de Rekenkamer. Het is wel belangrijk om op tijd weer te evalueren of de bescherming ook echt verbetert, vindt de instantie die uitgaven van de overheid controleert.

De tarieven zijn belangrijk voor het draagvlak van warmtenetten, benadrukt de Rekenkamer. Als minder mensen op het warmtenet willen door hoge prijzen, dan is het warmtenet financieel niet haalbaar. Ook is een rechtvaardige warmtetransitie belangrijk voor het draagvlak, benadrukt de Rekenkamer. Daarbij moeten "lusten en lasten" eerlijk verdeeld worden.

Zo merkte de Rekenkamer eerder op dat de subsidie voor warmtepompen vooral terechtkomt bij particuliere woningeigenaren met een inkomen per huishouden van 100.000 euro of meer. De subsidie was eigenlijk bedoeld voor een grote groep mensen. Ongelijkheid tussen rijkere en armere mensen in de warmtetransitie is al langer een probleem.

Meer uit Binnenland

Demonstranten blokkeren spoorlijn haven Rotterdam opnieuw

BARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.

3 uur geleden
Protesten in veel steden, ook tegengeluiden

DEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.

6 uur geleden
Tientallen jongeren vallen politie aan op kermis Purmerend

PURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.

6 uur geleden
Presentator Bas Westerweel (62) onverwachts overleden

ENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.

6 uur geleden
Flinke rijen voor nieuw horloge, winkels rest van de dag dicht

DEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.

9 uur geleden
Vrouw in huis Helmond dood aangetroffen, man aangehouden

HELMOND (ANP) - In Helmond is in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw van 45 jaar gevonden in haar huis, meldt de politie. Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in dezelfde woning aangehouden. De politie gaat uit van een misdrijf.

9 uur geleden
Universiteit Leiden geeft eeuwenoude platen terug aan India

DEN HAAG (ANP) - De Universiteit Leiden geeft twee eeuwenoude ringen met beschreven koperen platen terug aan India. De Indiase premier Narendra Modi krijgt de 'Chola-platen' deze zaterdag ook te zien bij zijn bezoek aan Den Haag, meldt de universiteit.

9 uur geleden