Rekening voor hulp Oekraïne gaat naar Europa, waarschuwt Rutte
DAVOS (ANP) - De rekening voor verdere hulp aan Oekraïne gaat naar Europa, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. De Verenigde Staten, sinds Rusland Oekraïne binnenviel een belangrijke steunpilaar, hebben wat anders aan het hoofd.
De Amerikaanse wapenindustrie is nodig om Oekraïne te voorzien van alles wat het nodig heeft om zich te verdedigen, stelde Rutte donderdag op het World Economic Forum (WEF) in Davos. Maar "de rekening zal betaald worden door de Europeanen", zo valt Rutte de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump bij. Dat is volgens de Nederlandse secretaris-generaal ook begrijpelijk. "Oekraïne ligt dichter bij Europa dan bij de VS."
De zakenman en dealmaker Trump voelt misschien meer voor het voortzetten van de steun aan Oekraïne als hij kansen voor het Amerikaanse bedrijfsleven ziet, klinkt het rond de NAVO. De Europese defensie-industrie lijkt sowieso voorlopig niet in de behoeften van Oekraïne en het herbewapenende Europa te kunnen voorzien, al willen landen als Frankrijk het liefst inkopen bij eigen fabrikanten.
Europa moet aanzienlijk meer geld steken in defensie, onderstreepte Rutte op het WEF nog maar eens. De defensie-industrie zou snel in een veel hogere versnelling moeten, ook in de VS. Hij spreekt van "echt een crisistoestand".
Meer uit Buitenland
AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.
2 uur geledenAIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.
7 uur geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.
7 uur geleden