Rekening voor hulp Oekraïne gaat naar Europa, waarschuwt Rutte
DAVOS (ANP) - De rekening voor verdere hulp aan Oekraïne gaat naar Europa, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. De Verenigde Staten, sinds Rusland Oekraïne binnenviel een belangrijke steunpilaar, hebben wat anders aan het hoofd.
De Amerikaanse wapenindustrie is nodig om Oekraïne te voorzien van alles wat het nodig heeft om zich te verdedigen, stelde Rutte donderdag op het World Economic Forum (WEF) in Davos. Maar "de rekening zal betaald worden door de Europeanen", zo valt Rutte de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump bij. Dat is volgens de Nederlandse secretaris-generaal ook begrijpelijk. "Oekraïne ligt dichter bij Europa dan bij de VS."
De zakenman en dealmaker Trump voelt misschien meer voor het voortzetten van de steun aan Oekraïne als hij kansen voor het Amerikaanse bedrijfsleven ziet, klinkt het rond de NAVO. De Europese defensie-industrie lijkt sowieso voorlopig niet in de behoeften van Oekraïne en het herbewapenende Europa te kunnen voorzien, al willen landen als Frankrijk het liefst inkopen bij eigen fabrikanten.
Europa moet aanzienlijk meer geld steken in defensie, onderstreepte Rutte op het WEF nog maar eens. De defensie-industrie zou snel in een veel hogere versnelling moeten, ook in de VS. Hij spreekt van "echt een crisistoestand".
Meer uit Buitenland
RAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - In de Palestijnse gebieden zijn de stembureaus gesloten na lokale verkiezingen. Het was de eerste keer in twee decennia dat ook kon worden gestemd in een deel van de Gazastrook, een kustgebied dat sinds 2007 wordt bestuurd door Hamas.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft opdracht gegeven tot "krachtige aanvallen op doelen van Hezbollah in Libanon". Dat staat in een korte officiële verklaring. Er geldt sinds midden april een bestand tussen Libanon en Israël, maar daarmee kwam geen einde aan de strijd tussen Israël en de pro-Iraanse Hezbollahbeweging.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.
5 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.
7 uur geledenBAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.
9 uur geledenBAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.
10 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.
12 uur geleden