Reisorganisaties: inflatie nieuwe tegenvaller na chaos Schiphol
DEN HAAG (ANP) - Reisorganisaties zijn bang dat ze een eenmalige kans op het goedmaken van de omzetverliezen uit de coronatijd mislopen door de chaos op Schiphol. Een volgende crisis staat volgens brancheclub ANVR alweer te wachten, nu de hoge inflatie er waarschijnlijk snel voor gaat zorgen dat consumenten gaan besparen op hun vakantieplannen. "Daar gaan we de komende maanden wel wat van merken", aldus directeur Frank Oostdam.
"Tot nu toe wint reislust het van geldzorgen, maar dat gaat niet tot het oneindige voortduren. Dan is het wel heel erg zuur dat je door Schiphol je omzet niet kan pakken. Daar komt onze boosheid ook vandaan", zegt de voorman van de reissector.
Door de lange wachttijden hebben veel vakantiegangers er volgens hem voor gekozen niet meer op vliegvakantie te gaan, maar bijvoorbeeld de auto te pakken. "Mijn inschatting op basis van berichten vanuit leden is dat onze jaaromzet door de chaos tussen de 10 en 20 procent lager uitvalt", aldus de directeur. Het zou gaan om een bedrag van meer dan 100 miljoen euro.
Schade verhalen
En dat terwijl de branche de eerste maanden van dit jaar op weg was naar betere cijfers dan in 2019, het laatste jaar voor de coronabeperkingen. "Tot mei zaten we daar echt nadrukkelijk boven, maar toen de problemen op Schiphol ontstonden kwam een duidelijke knik." Nu kunnen reisorganisaties over het algemeen niet meer boven het niveau van drie jaar geleden uitkomen. "Maar alsnog is het vele malen beter dan vorig jaar", stelt Oostdam.
De reisbranche is nog altijd van plan om de schade op Schiphol te verhalen. "Iemand moet hiervoor verantwoordelijk zijn en dat is Schiphol. Dat vindt iedereen", klinkt het. "We zijn tot eind augustus aan het inventariseren wat de schade precies is. Dan hopen we er in overleg met Schiphol uit te komen. En als het niet anders kan, gaan we naar de rechter."
Lichte verbetering
De huidige overleggen met de luchthaven noemt Oostdam "best goed". "Schiphol doet zijn uiterste best het zo overzichtelijk mogelijk te houden en daar slaagt het redelijk in. We zien een lichte verbetering."
Volgens hem valt het mee hoeveel reizigers hun vlucht missen door de drukte. "Er zijn wel heel veel vluchtvertragingen doordat maatschappijen op laatkomende passagiers wachten als ze dat kunnen. Vakantiegangers nemen de vertraging op de koop toe en zijn blij dat ze aan boord zitten."
Meer uit Financieel
OAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beƫindigen van de oorlog doorgaan.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Schoonmakers krijgen vanaf volgend jaar de maximale fiscale reiskosten voor woon-werkverkeer vergoed. CNV meldt dat dit is afgesproken in de nieuwe cao, die volgens de vakbond voor 120.000 schoonmakers in Nederland geldt.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De rijen bij Schiphol voor de security blijven maandag verder toenemen. Dat gebeurt op de dag dat de opzet van de beveiliging op de luchthaven is aangepast. Bij meerdere vertrekhallen staan mensen tot ver achter de incheckbalies te wachten.
4 uur geleden