Reisbranche: plan Schiphol voor meivakantie 'niet zo dramatisch'
LEUSDEN (ANP) - Het reizigersplafond dat Schiphol voor ogen heeft voor de meivakantie "valt mee", vindt de Nederlandse reisbranche. Directeur Frank Oostdam van reisbranchevereniging ANVR spreekt van een "redelijk minimale reductie, niet zo dramatisch als het vorig jaar was". Vakantiegangers hoeven zich volgens hem dan ook geen zorgen te maken, want reisorganisaties zullen zeker geen verkochte vakanties hoeven te annuleren.
Dinsdag kwam naar buiten dat Schiphol opnieuw het aantal vertrekkende reizigers wil gaan beperken om te grote drukte te voorkomen. Het zou gaan om een "veiligheidsmarge" van 5 procent minder reizigers, wat betekent dat er dagelijks enkele duizenden mensen minder mogen vertrekken.
Oostdam wijst erop dat deze beperking niet zo ingrijpend is als de maatregelen die Schiphol vorig jaar invoerde en die momenteel nog steeds gelden. Destijds greep Schiphol hard in omdat met name de beveiliging de grote drukte niet aankon en er vaak lange rijen met wachtende passagiers stonden, soms tot buiten de vertrekhal.
Dagelijks meer dan 70.000 passagiers
"Er kunnen straks waarschijnlijk weer meer dan 70.000 mensen per dag vertrekken. Dat is meer dan nu", benadrukt Oostdam. Volgens hem zullen luchtvaartmaatschappijen wel minder tickets kunnen verkopen vergeleken met de maximale capaciteit. Omdat veel vliegtuigstoelen nu nog helemaal niet zijn verkocht, merken mensen die al een reis hebben geboekt daar weinig van.
Dat Schiphol het nodig vindt om toch weer in te grijpen kan mensen volgens Oostdam in algemene zin wel onzekerder maken. En dat kan ongunstig zijn voor de boekingen bij de reisbranche. "Het is jammer dat het zo moet", aldus de voorman van de ANVR, waarbij grote reisconcerns als TUI, Sunweb en Corendon zijn aangesloten.
Voorstel nog niet definitief
Het voorstel van Schiphol is nog niet helemaal definitief. De luchthaven is hierover nog in gesprek met luchtvaartmaatschappijen en bagageafhandelaars. De kans dat er nog iets aan het plan voor de veiligheidsmarge gewijzigd gaat worden is volgens Schiphol evenwel klein.
De ANVR reageerde onlangs nog heel boos toen Schiphol-topman Ruud Sondag aangaf dat er in de drukke meivakantie mogelijk toch weer beperkingen nodig zouden zijn voor het aantal reizigers. Dat kwam omdat diezelfde Sondag enkele weken daarvoor nog de indruk had gewekt dat de limiet op het aantal reizigers dat dagelijks vanaf de luchthaven mag vertrekken na maart helemaal zou komen te vervallen.
Geen zin om kwaad te blijven
Oostdam geeft aan dat het voor de reisbranche geen zin heeft om kwaad te blijven. Hij vertrouwt erop dat Schiphol er alles aan doet om nog meer beveiligers te vinden. Ook heeft hij de indruk dat er "goede voortgang" wordt gemaakt bij het oplossen van het personeelstekort in de bagageafhandeling.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.
33 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI schort ambitieuze plannen voor uitbreiding van zijn datacenters in het Verenigd Koninkrijk op, maakte het bedrijf bekend. Het Britse Stargate-project dreigt volgens het bedrijf achter ChatGPT te duur te worden door hoge energiekosten en regelgeving. Voor de regering van premier Keir Starmer is het een tegenvaller, want in zijn plannen voor economische groei spelen AI en datacenters een belangrijke rol.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie-dochter Hynetwork en het Belgische Fluxys hydrogen gaan een waterstofverbinding tussen Nederland en België aanleggen. Daarover hebben ze een overeenkomst ondertekend. Volgens een verklaring moet de verbinding rond 2030 klaar zijn.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Luchtvaartmaatschappij Lufthansa schrapt vrijdag enkele honderden vluchten vanwege de staking van cabinepersoneel in Duitsland. Op de luchthaven van Frankfurt is 75 procent van de bijna 350 geplande vluchten geannuleerd. Daarnaast zijn tientallen vluchten uit het vliegschema van andere grote luchthavens zoals Hamburg en Berlijn gehaald.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV opent een meldpunt voor zwangere vrouwen die discriminatie ervaren. Met het meldpunt wil de vakbond meer ervaringen bundelen om zo druk op werkgevers en politiek op te voeren om er iets aan te doen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verwacht door de oorlog in het Midden-Oosten op korte termijn voor 20 miljard tot 50 miljard dollar aan verzoeken om financiële steun te krijgen. Topvrouw Kristalina Georgieva heeft dit donderdag gezegd. Ze benadrukte dat de 191 aangesloten landen op het kredietfonds kunnen rekenen als ze hulp nodig hebben.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine verliezen aan een nieuwe handelssessie begonnen. Daags na een opluchtingsrally dankzij de aankondiging van een staakt-het-vuren door Iran, de Verenigde Staten en Israël nemen de twijfels over het bestand toe.
2 uur geleden