'Reisbranche heeft mond-op-mondbeademing nodig'
AMSTERDAM (ANP) - Reisbrancheorganisatie ANVR noemt de extra maatregelen die het kabinet heeft genomen om het coronavirus in te dammen "teleurstellend en buitenproportioneel". "Dit is de knock-out voor een sector die al een tijdje in de touwen hing", aldus ANVR-voorzitter Frank Oostdam.
"De hele wereld stond al op oranje, er waren nog vier bestemmingen die op geel stonden. En dan dit extra eroverheen. Maar het is de nieuwe werkelijkheid en daar moeten we mee dealen", vertelt Oostdam. De ANVR begrijpt de dilemma's van het kabinet maar benadrukt dat er geen vakantie- of reisprobleem is, maar een gedrags- en handhavingsprobleem. "Om op basis daarvan de hele sector dicht te gooien, is heel jammer."
De vereniging verwacht dat er door de aangescherpte maatregelen geen nieuwe boekingen meer bij zullen komen. De vereniging raadt mensen aan die nog een reis hadden staan naar een geel land om contact op te nemen met hun reisonderneming.
'Meer testen moet de aandacht krijgen'
Oostdam waarschuwt wel dat een geel reisadvies niet meteen betekent dat klanten kosteloos hun reis kunnen annuleren. "We hebben alle begrip voor de maatregelen, maar het kabinet legt de rekening bij de reissector neer", aldus Oostdam.
De voorzitter wil verder dat de nadruk op minder reizen verdwijnt en er meer reizigers worden getest voordat ze willen vertrekken. "Richt een testmaatschappij op en ga je het schompes testen. Dan ben je van dit soort problemen af en komt er ook zakelijk meer beweging om te reizen."
Het kabinet gaf dinsdagavond een "dringend" negatief reisadvies voor reizen naar het buitenland tot half januari. "Vermijd niet-noodzakelijke reizen", zei premier Mark Rutte. De premier wil voorkomen dat mensen het virus meenemen uit het buitenland. Het Caraïbisch gedeelte van het koninkrijk valt buiten dit advies, stelde de premier. Voor de Antillen geldt alleen een negatief reisadvies als een eiland op oranje staat.
Volgens Oostdam is het "eens te meer duidelijk" dat de reisbranche extra steun nodig heeft. "De premier zegt dat de generieke steunpakketten mee-ademen, maar er zijn sectoren die mond-op-mondbeademing nodig hebben." Volgens Oostdam is inmiddels 20 tot 30 procent van alle mensen werkzaam in de reisbranche zijn baan kwijt. "Dat percentage zal oplopen naar 50 procent." Ook verwacht hij "flink meer" faillissementen van reisondernemers door de nieuwe maatregelen.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP) - De beurzen in Azië wisten vrijdag deels te herstellen van de verkoopgolf in de chipsector een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan uitlatingen van topman Jensen Huang van Nvidia, de grootste verkoper van AI-chips ter wereld. Hij wees de zorgen over mogelijke financieringsproblemen bij CoreWeave, een belangrijke klant van Nvidia, van de hand. Ook zei hij niet te denken dat het datacenterbedrijf gered hoeft te worden door Nvidia.
1 uur geledenBRASÍLIA (ANP/BLOOMBERG) - Een Braziliaanse rechter heeft Meta opgedragen zich niet te mengen in de verspreiding van politieke of verkiezingsgerelateerde inhoud. De uitspraak volgt op een klacht van president Luiz Inácio Lula da Silva, die stelde dat zijn berichten "herhaaldelijk en systematisch" niet bij gebruikers aankomen.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Albert Heijn heeft nog geen aangifte gedaan bij de politie en de politie en het Openbaar Ministerie zien vooralsnog geen reden om zelfstandig een opsporingsonderzoek te starten naar het cybersecurityincident bij de supermarktketen. Dat zei Stan Duijf, bij de politie landelijk verantwoordelijk voor de aanpak van cybercrime, donderdagavond in het televisieprogramma Pauw & De Wit.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De wereldwijde verkoopgolf van AI-gerelateerde aandelen lijkt weer ten einde te komen. Op Wall Street herstelde het vertrouwen van beleggers donderdag na opmerkingen van topman Jensen Huang van chipconcern Nvidia. Hij wees zorgen over financieringsproblemen bij CoreWeave van de hand. Daarbij zei hij niet te denken dat het datacenterbedrijf gered hoeft te worden door Nvidia.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/BELGA) - Frankrijk en Duitsland hebben een deal gesloten om de toekomst van de Europese auto-industrie veilig te stellen, met minder strenge uitstootregels en meer steun voor Europese productie. Dat melden verschillende media, waaronder het Franse persbureau AFP, op basis van bronnen.
10 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De grote Italiaanse bank UniCredit heeft goedkeuring gekregen van de Europese Centrale Bank (ECB) voor een groter belang in Commerzbank. Daarmee lijkt de weg vrij voor UniCredit-topman Andrea Orcel om de controle over de Duitse bank over te nemen. Het gaat om een van de grootste Europese bankovernames in jaren.
12 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt tot en met zondag nog geen online bestelde boodschappen. De supermarktketen zegt zijn systemen stap voor stap weer op orde te brengen na het cybersecurityincident, waardoor er al dagen problemen zijn. De winkels worden inmiddels wel weer volledig bevoorraad. "Dit leidt landelijk tot gevulde schappen", stelt Albert Heijn donderdagavond.
13 uur geleden