'Reisbranche heeft mond-op-mondbeademing nodig'
AMSTERDAM (ANP) - Reisbrancheorganisatie ANVR noemt de extra maatregelen die het kabinet heeft genomen om het coronavirus in te dammen "teleurstellend en buitenproportioneel". "Dit is de knock-out voor een sector die al een tijdje in de touwen hing", aldus ANVR-voorzitter Frank Oostdam.
"De hele wereld stond al op oranje, er waren nog vier bestemmingen die op geel stonden. En dan dit extra eroverheen. Maar het is de nieuwe werkelijkheid en daar moeten we mee dealen", vertelt Oostdam. De ANVR begrijpt de dilemma's van het kabinet maar benadrukt dat er geen vakantie- of reisprobleem is, maar een gedrags- en handhavingsprobleem. "Om op basis daarvan de hele sector dicht te gooien, is heel jammer."
De vereniging verwacht dat er door de aangescherpte maatregelen geen nieuwe boekingen meer bij zullen komen. De vereniging raadt mensen aan die nog een reis hadden staan naar een geel land om contact op te nemen met hun reisonderneming.
'Meer testen moet de aandacht krijgen'
Oostdam waarschuwt wel dat een geel reisadvies niet meteen betekent dat klanten kosteloos hun reis kunnen annuleren. "We hebben alle begrip voor de maatregelen, maar het kabinet legt de rekening bij de reissector neer", aldus Oostdam.
De voorzitter wil verder dat de nadruk op minder reizen verdwijnt en er meer reizigers worden getest voordat ze willen vertrekken. "Richt een testmaatschappij op en ga je het schompes testen. Dan ben je van dit soort problemen af en komt er ook zakelijk meer beweging om te reizen."
Het kabinet gaf dinsdagavond een "dringend" negatief reisadvies voor reizen naar het buitenland tot half januari. "Vermijd niet-noodzakelijke reizen", zei premier Mark Rutte. De premier wil voorkomen dat mensen het virus meenemen uit het buitenland. Het Caraïbisch gedeelte van het koninkrijk valt buiten dit advies, stelde de premier. Voor de Antillen geldt alleen een negatief reisadvies als een eiland op oranje staat.
Volgens Oostdam is het "eens te meer duidelijk" dat de reisbranche extra steun nodig heeft. "De premier zegt dat de generieke steunpakketten mee-ademen, maar er zijn sectoren die mond-op-mondbeademing nodig hebben." Volgens Oostdam is inmiddels 20 tot 30 procent van alle mensen werkzaam in de reisbranche zijn baan kwijt. "Dat percentage zal oplopen naar 50 procent." Ook verwacht hij "flink meer" faillissementen van reisondernemers door de nieuwe maatregelen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse toezichthouder FTC onderzoekt grote AI-bedrijven vanwege verschillende veiligheidsincidenten. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De Amerikaanse mededingingsautoriteit zou onder meer OpenAI, bekend van ChatGPT, en Anthropic van chatbot Claude onderzoeken.
13 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag op de laatste handelsdag van september lager gesloten. Aan het begin van de dag noteerde de index van de hoofdfondsen nog wel een nieuw tussentijds record van 1127,38 punten.
1 uur geledenKEULEN (ANP) - Het Europees Agentschap voor de veiligheid van de Luchtvaart (EASA) waarschuwt luchtvaartmaatschappijen voor risico's in het luchtruim van Saudi-Arabië. De aanleiding is een toename van aanvallen door de aan Iran gelieerde Houthi-rebellen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersvereniging ONL voor Ondernemers vreest voor de pensioenen van haar achterban als de dinsdag gepresenteerde kabinetsplannen voor box 3 doorgaan. Dan zouden beleggers vanaf een lager bedrag belasting gaan betalen over hun rendement. "Veel mkb'ers hebben geen pensioenfonds achter zich: hun spaargeld en beleggingen zijn hun pensioen. Een ondernemer die al jaren belegt en zijn winst liquide maakt, betaalt daarover maar liefst 36 procent", reageert de belangenorganisatie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voorzitter Marijke Vuik van ondernemersvereniging MKB-Nederland denkt dat een akkoord over sociale zekerheid met het kabinet en de vakbonden nog dit jaar mogelijk is. Vuik denkt aan een overeenkomst op hoofdlijnen, waarvoor dan nog enige tijd nodig is om die uit te werken. "Op een abstract niveau zijn we het heel erg met elkaar eens. We vinden allemaal dat de instroom van mensen die arbeidsongeschikt worden verklaard omlaag moet en de uitstroom omhoog", zei de in juli aangetreden voorzitter in het radioprogramma Sven op 1.
3 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Autofabrikant BMW is van plan om volgend jaar 20 procent van de managementfuncties te schrappen. Het bedrijf wil op die manier kosten besparen. BMW verwacht de taken die de managers doen over te kunnen laten aan AI. Daarmee wordt het bedrijf volgens een verklaring weer wendbaarder.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen woensdag hoger van start, geholpen door een meevallend Amerikaans inflatiecijfer. De zogeheten kerninflatie, exclusief voedsel en energie, kwam in augustus uit op 3 procent. Economen hadden gerekend op een stijging van het prijspeil van 3,3 procent.
3 uur geleden