Reisadvies voor Israël van deels rood naar volledig rood
DEN HAAG (ANP) - Voor Israël geldt per direct een rood reisadvies, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dat betekent dat Nederlanders wordt afgeraden erheen te reizen omdat het te gevaarlijk is. Reden is de spanning in de regio. "De kans op een aanval van Iran en bondgenoten van Iran op Israël is groot", staat op de website over het reisadvies.
Nederlanders in Israël krijgen het advies het land te verlaten als dat op een veilige manier kan. Nederland gaat mensen niet repatriëren, aldus een woordvoerder van het ministerie. Dit "is op dit moment inderdaad niet aan de orde". Hoeveel Nederlanders in Israël verblijven kan hij niet zeggen, omdat mensen die naar het land reizen zich niet hoeven te registreren.
Het reisadvies voor Israël was eerder al oranje en deels rood. Onder meer de grensgebieden tussen Israël en Gaza en Israël en Libanon evenals de Golanhoogten stonden voor het aangepaste advies al op rood. Populaire bestemmingen voor toeristen zoals Tel Aviv en Jeruzalem stonden op oranje.
Reismogelijkheden beperkt
"In heel Israël is er een verhoogde kans op raket- en droneaanvallen en terroristische aanslagen", aldus de toelichting bij het nieuwe advies. "Niet alleen in de grensgebieden tussen Israël en Gaza, Israël en Libanon en op de Golanhoogten, maar ook op andere plekken in Israël is het risico van een aanval groot." Het geweld in de regio tussen Libanon, Iran en Israël dreigt verder te escaleren na een Israëlische aanval op een Hezbollahcommandant in Beiroet en de liquidatie van een Hamasleider in Teheran.
De mogelijkheden voor het verlaten van Israël kunnen "beperkt" zijn, aldus de toelichting bij het reisadvies. Een aantal luchtvaartmaatschappijen stopte al met vliegen naar Israël. Zo schortten KLM, Lufthansa en Transavia vluchten op naar Tel Aviv. Ook in het vorige reisadvies werden mensen al opgeroepen alleen noodzakelijke reizen naar Israël te maken. "Een vakantie is bijvoorbeeld geen noodzakelijke reis", aldus de woordvoerder van het ministerie.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De eerste bezoekers van koningsdagevenementen in het land zijn met de trein onderweg, ziet de NS. De reizigersstroom komt volgens de vervoerder rustig op gang. "De vroege vogels zijn nu op pad, maar de grote stroom verwachten we aan het einde van de ochtend en begin van de middag", laat een NS-woordvoerder weten.
17 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Striptekenaar Dick Matena is zondag op 83-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Amsterdam. Dat laat Rob van Bavel, hoofdredacteur van tijdschrift Eppo en uitgever van Uitgeverij L, waarvoor Matena tekende, maandag weten aan het ANP.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Zowel de steun voor de monarchie als de rapportcijfers voor koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Amalia blijven dit jaar gelijk ten opzichte van vorig jaar. Dat staat in de jaarlijkse NOS Koningsdagenquête 2026, uitgevoerd door Ipsos I&O. In de afgelopen jaren namen de steun voor de monarchie en de rapportcijfers nog licht toe.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
19 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
20 uur geleden