Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Regionale economie Delfzijl kromp door energiecrisis industrie

Regionale economie Delfzijl kromp door energiecrisis industrie

DEN HAAG (ANP) - Nederland ontliep eind vorig jaar een recessie, maar de economie van twee regio's kromp in de laatste maanden van 2022. De door de oorlog in Oekraïne hard gestegen energieprijzen zorgden voor problemen voor de industrie van Delfzijl en omstreken en Zeeuws-Vlaanderen. Daar zijn relatief veel bedrijven actief die veel gas en elektriciteit verbruiken, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

De economie van het Groningse Delfzijl en omgeving kromp in het vierde kwartaal van 2022 met 4 procent in vergelijking met dezelfde periode een jaar eerder. Onder andere aluminiumproducent Aldel uit Delfzijl kwam in de problemen doordat de gestegen kosten voor gas en elektriciteit onhoudbaar waren geworden. Uiteindelijk ging het metaalbedrijf failliet. In Zeeuws-Vlaanderen was er een krimp van 3 procent. Hier staat een enorm complex van kunstmestproducent Yara, dat mede door de hoge gasprijzen de productie verlaagde.

Andere regio's met veel industrie hadden minder last van de ontwikkelingen op de gas- en elektriciteitsmarkten. Zo zorgden industriebedrijven in het zuidoosten van Noord-Brabant, waarin onder andere Eindhoven en Veldhoven liggen, juist voor bovengemiddelde economische groei. In die plaatsen zijn bedrijven als chipmachinemaker ASML, industrieconcern VDL en chipfabrikant NXP gevestigd.

Groei

Het hardst groeide de economie van de regio Haarlemmermeer (plus 8 procent), waar Schiphol in ligt. De luchthaven en alle daar actieve bedrijven hadden in 2021 nog last van reisbeperkingen die golden vanwege het coronavirus. Vorig jaar was het weer mogelijk om vrijwel onbeperkt met het vliegtuig te reizen, waardoor Schiphol veel meer passagiers ontving dan tijdens de coronajaren.

Het CBS heeft nu ook voorlopige cijfers over de regionale economische groei in heel 2022. Afgezien van de regio Delfzijl maakten alle gebieden groei door. De Amsterdamse economie groeide bovengemiddeld hard, met 8 procent. Dat komt doordat bedrijven in de toerismesector herstelden van de neergang tijdens de coronapandemie. Ook andere sectoren die na jaren vol lockdowns in 2022 weer open konden, zoals de horeca en cultuur, zijn relatief sterk vertegenwoordigd in Amsterdam.

Meer uit Financieel

Aziatische chipbedrijven flink hoger na resultaten Nvidia

TOKIO (ANP) - De Aziatische chipbedrijven gingen donderdag flink omhoog. Beleggers trokken zich op aan de beter dan verwachte resultaten van Nvidia, de grootste verkoper van AI-chips ter wereld. Nvidia boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht. Ook de vooruitzichten voor het huidige kwartaal vielen hoger uit dan voorzien.

40 minuten geleden
Meta verwijdert Australische tieners in december van platforms

CANBERRA (ANP/AFP) - Australiërs jonger dan 16 jaar worden vanaf 4 december van Instagram en Facebook verwijderd. Dat heeft moederbedrijf Meta donderdag gemeld. Het Australische parlement stemde vorig jaar in met het instellen van een verbod op sociale media voor kinderen en tieners onder de 16 jaar. Dat gaat op 10 december in.

42 minuten geleden
Verzekeraars stellen meer fraudegevallen vast

DEN HAAG (ANP) - Verzekeraars hebben vorig jaar meer fraudegevallen vastgesteld. Volgens cijfers van het Centrum Bestrijding Verzekeringscriminaliteit van het Verbond van Verzekeraars ging het om ruim 9000 gevallen. Het gaat dan om fraude bij onterechte claims en het aanvragen van verzekeringen.

44 minuten geleden
Werkloosheid blijft stabiel op 4 procent in oktober

DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in oktober onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Net als in september zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. Dat is het hoogste niveau in vier jaar.

1 uur geleden
Toezichthouder ACM waarschuwt voor misleidende kortingen

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) waarschuwt consumenten voor misleidende kortingen. Volgens de toezichthouder vermelden veel winkels hun kortingen niet op de juiste manier. Dat kan consumenten op het verkeerde been zetten, vooral nu veel mensen aankopen doen rond Black Friday, Sinterklaas en Kerst.

2 uur geleden
Sterkste verbetering consumentenvertrouwen in bijna 4,5 jaar

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten is in november opnieuw minder negatief dan een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De index voor het vertrouwen verbeterde deze maand naar min 21, van min 27 in oktober. Dat is de grootste verbetering in bijna 4,5 jaar.

2 uur geleden
Jongeren sturen 1 tot 3 keer per maand een Tikkie naar ouders

AMSTERDAM (ANP) - Jongeren tussen de 10 en 16 jaar sturen gemiddeld een tot drie keer per maand een Tikkie naar hun ouders. Uit onderzoek van BUUT, een digitale bank voor jongeren, blijkt dat 54 procent van de ouders regelmatig extra geld overmaakt via een betaalverzoek. Vaak doen ouders dit zonder daar vragen over te stellen.

2 uur geleden