Regionale economie Delfzijl kromp door energiecrisis industrie
DEN HAAG (ANP) - Nederland ontliep eind vorig jaar een recessie, maar de economie van twee regio's kromp in de laatste maanden van 2022. De door de oorlog in Oekraïne hard gestegen energieprijzen zorgden voor problemen voor de industrie van Delfzijl en omstreken en Zeeuws-Vlaanderen. Daar zijn relatief veel bedrijven actief die veel gas en elektriciteit verbruiken, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
De economie van het Groningse Delfzijl en omgeving kromp in het vierde kwartaal van 2022 met 4 procent in vergelijking met dezelfde periode een jaar eerder. Onder andere aluminiumproducent Aldel uit Delfzijl kwam in de problemen doordat de gestegen kosten voor gas en elektriciteit onhoudbaar waren geworden. Uiteindelijk ging het metaalbedrijf failliet. In Zeeuws-Vlaanderen was er een krimp van 3 procent. Hier staat een enorm complex van kunstmestproducent Yara, dat mede door de hoge gasprijzen de productie verlaagde.
Andere regio's met veel industrie hadden minder last van de ontwikkelingen op de gas- en elektriciteitsmarkten. Zo zorgden industriebedrijven in het zuidoosten van Noord-Brabant, waarin onder andere Eindhoven en Veldhoven liggen, juist voor bovengemiddelde economische groei. In die plaatsen zijn bedrijven als chipmachinemaker ASML, industrieconcern VDL en chipfabrikant NXP gevestigd.
Groei
Het hardst groeide de economie van de regio Haarlemmermeer (plus 8 procent), waar Schiphol in ligt. De luchthaven en alle daar actieve bedrijven hadden in 2021 nog last van reisbeperkingen die golden vanwege het coronavirus. Vorig jaar was het weer mogelijk om vrijwel onbeperkt met het vliegtuig te reizen, waardoor Schiphol veel meer passagiers ontving dan tijdens de coronajaren.
Het CBS heeft nu ook voorlopige cijfers over de regionale economische groei in heel 2022. Afgezien van de regio Delfzijl maakten alle gebieden groei door. De Amsterdamse economie groeide bovengemiddeld hard, met 8 procent. Dat komt doordat bedrijven in de toerismesector herstelden van de neergang tijdens de coronapandemie. Ook andere sectoren die na jaren vol lockdowns in 2022 weer open konden, zoals de horeca en cultuur, zijn relatief sterk vertegenwoordigd in Amsterdam.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven is kwetsbaar voor uitval van voorzieningen als stroom en internet. Het merendeel van de bedrijven kan al binnen een halve dag niet meer functioneren zonder elektriciteit, telecom of andere ICT-diensten, blijkt uit de jaarlijkse Nederlandse Innovatie Monitor. Na een week kan nog slechts 6 procent van de bedrijven opereren zonder stroom, 10 procent zonder telefonie en internet en 18 procent zonder ICT-diensten.
27 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag met winst geëindigd, aan het begin van een verkorte beursweek. Vooral techaandelen waren gewild bij beleggers.
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - De rechtszaak over onder meer vermeende omkoping en valsheid in geschrifte door scheepsbouwer Damen Shipyards uit Gorinchem gaat op 11 december verder. Dit heeft de rechter maandag besloten tijdens de eerste zitting in de omvangrijke zaak in de rechtbank in Zwolle.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus was maandag een van de sterkste dalers bij de hoofdfondsen in Amsterdam na de publicatie van een tegenvallende winstgroei in de eerste jaarhelft. Het concern zag de winst flink stijgen door een hogere omzet uit zijn e-commerce-activiteiten en de verkoop van een deel van zijn belang in het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent. Toch rekenden beleggers op meer. Het aandeel verloor ruim 3 procent.
6 uur geledenZÜRICH (ANP/AFP) - De Zwitserse nationale omroep SRG schrapt de komende drie jaar ongeveer negenhonderd banen, om de kosten te verlagen "te midden van de omwentelingen in het medialandschap". Volgens de publieke omroep moet de reorganisatie een kostenbesparing van 270 miljoen Zwitserse frank (290 miljoen euro) opleveren tegen 2029.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met winst begonnen aan de verkorte handelsweek. De Amerikaanse financiële markten zijn donderdag gesloten vanwege de viering van Thanksgiving. Op de dag na Thanksgiving, die bekendstaat als Black Friday, is Wall Street slechts een halve dag open. De handelsvolumes op de beurzen zullen naar verwachting relatief beperkt blijven.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk stopt met twee grootschalige onderzoeken naar de behandeling van de ziekte van Alzheimer. In de studies werd onderzocht of semaglutide, het actieve ingrediënt van Novo Nordisks diabetes- en afslankmedicijnen Ozempic en Wegovy, de progressie van de ziekte van Alzheimer helpt vertragen.
10 uur geleden