Regionaal vervoer staakt vrijdag opnieuw, nu in Oost-Nederland
TILBURG (ANP) - Vakbond VVMC meldt dat personeel van regionale vervoerders Arriva en Keolis vrijdag opnieuw gaat staken. De bond roept werknemers op voor 24 uur het werk neer te leggen. Als gevolg daarvan verwacht de bond dat er geen regionale bussen en treinen zullen rijden richting verschillende plaatsen in het oosten van het land. Collega-vakbond FNV meldt daarbij dat maandag in de regio Dordrecht wordt gestaakt.
De plaatsen waar vrijdag het werk wordt neergelegd zijn Goor, Tiel, Arnhem, Doetinchem, Winterswijk en Zutphen. De stakingen zijn het gevolg van stukgelopen onderhandelingen over de cao multimodaal vervoer. Onder die cao vallen bedrijven die zowel bus- als treinvervoer aanbieden, bijvoorbeeld Arriva en Keolis. In totaal gaat het om zo'n 1300 personeelsleden.
"De kosten voor energie en het dagelijks levensonderhoud zijn enorm toegenomen, de inflatie is nog steeds heel hoog, maar Arriva en Keolis vertikken het om hun eigen medewerkers te compenseren terwijl dat in andere sectoren wel gebeurt", betoogt vakbondsbestuurder Wim Eilert. "Het is echt schandalig, vooral als er ondertussen van de mensen wordt verwacht dat ze extra werken vanwege een tekort aan personeel."
Eerdere stakingen
Eerder staakte treinpersoneel van Arriva al in het noorden van het land, verdeeld over drie stakingsdagen in Groningen, Friesland en Zuid-Oost Drenthe. Die stakingen leidden toen ook tot problemen met de dienstregeling in omliggende noordelijke provincies. Zo werkte het treinpersoneel uit Friesland namelijk ook op trajecten in Groningen en vice versa, waardoor een betrouwbare dienstregeling niet kon worden gegarandeerd. Daarop besloot Arriva treinen te schrappen.
Naast de cao multimodaal is er ook de cao streekvervoer voor bedrijven die alleen met bussen, trams of treinen rijden. Ook voor die cao zijn nog geen nieuwe afspraken gemaakt. Als dat begin volgende week niet lukt, wordt op donderdag en vrijdag gestaakt, waarschuwt FNV. Onder de cao streekvervoer vallen zo'n 13.000 mensen.
Meer uit Financieel
LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in september gestegen naar 3,8 procent op jaarbasis, aangejaagd door de hoge brandstofprijzen. Dat meldt het Europese statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige schatting. Daarmee ligt de inflatie op het hoogste niveau sinds september 2023.
28 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - De boeken van schrijfster en cabaretière Paulien Cornelisse zijn een dag na haar overlijden flink meer verkocht. De 240 bij Libris aangesloten boekhandels verkochten er donderdag anderhalf keer zoveel als in heel september bij elkaar opgeteld, meldt een woordvoerder, die geen specifieke aantallen deelt.
32 minuten geledenGÖTEBORG (ANP/BLOOMBERG) - Volvo Cars heeft last van een zwakke automarkt in China en de Verenigde Staten. De Zweedse autofabrikant kampte in het derde kwartaal met een daling van de verkopen en trekt nu zijn verwachtingen voor het hele jaar in.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met kleine winst geopend, na het verlies een dag eerder. De aandacht van beleggers zal vooral uitgaan naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat later op de dag naar buiten komt.
2 uur geledenBEAVERTON (ANP/BLOOMBERG) - Sportartikelenmerk Nike gaat opnieuw banen schrappen. Dat besluit volgt op tegenvallende verkoopcijfers en een teleurstellende prognose voor 2027. Nike gaat verkoopdivisies samenvoegen, waardoor er volgens een memo aan medewerkers, ingezien door persbureau Bloomberg, op termijn minder functies nodig zijn.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in september gestegen naar 3,4 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een snelle raming. De stijging komt vooral door de hoge brandstofprijzen. In augustus was de inflatie nog 3,3 procent in vergelijking met een jaar eerder.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - De maker van ChatGPT, OpenAI, heeft laten weten drie onderzoekers te hebben ontslagen wegens vermeende onzorgvuldige omgang met "gevoelige informatie" en schending van het bedrijfsbeleid. Het ging onder meer om werk waarbij een externe organisatie betrokken was die modellen voor kunstmatige intelligentie beoordeelt.
10 uur geleden