Regime Myanmar in actie tegen internet tijdens protesten
YANGON (ANP/BLOOMBERG) - De militaire machthebbers in Myanmar hebben providers bevolen Twitter en Instagram te blokkeren, enkele dagen na het uitschakelen van Facebook. Alles wijst op een nationale 'internet-blackout' volgens waarnemers van Telenor Myanmar. Het is een van de twee mobiele telefoonbedrijven in het land die geheel in buitenlandse handen zijn.
De sluiting van het internet komt nadat online talrijke beelden waren verspreid van straatprotesten tegen de coup. De afgezette en onder huisarrest geplaatste ex-regeringsleider Aung San Suu Kyi had eerder opgeroepen zich tegen de generaals te verzetten.
De staatsgreep volgt op een eclatante verkiezingsoverwinning van de Nationale Liga voor Democratie van Aung San Suu Kyi in november. De stembusgang bleek een afgang voor de partij waar de militairen op hadden gerekend. Zij claimen nu verkiezingsfraude en hebben de macht weer naar zich toegetrokken. Minstens rond de 150 leden van de regering, inclusief de president Win Myint, parlementariërs, hoge ambtenaren, activisten en journalisten zijn opgepakt. Zaterdag werd bekend dat ook de Australische economisch adviseur van Aung San Suu Kyi, Sean Turnell, is aangehouden.
In Myanmar, dat destijds Birma heette, werd in 1962 een militaire staatsgreep gepleegd waarmee officieren een op communistische leest geschoeide totalitaire staat vestigden die pas sinds het einde van de vorige eeuw heel langzaam vrijer is geworden. De 'staatsraad' waar de militairen mee regeerden werd pas in 2011 ontbonden.
Meer uit Buitenland
PARAMARIBO (ANP) - Suriname heeft afscheid genomen van oud-president Ronald Venetiaan, die op 5 november overleed. In de volle Kathedrale Basiliek in Paramaribo brachten vele honderden mensen een laatste groet aan 'Vene', die in drie termijnen in totaal vijftien jaar president was van de republiek.
1 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Het Oekraïense leger heeft zich na hevige gevechten met Russische troepen teruggetrokken uit vijf dorpen in de zuidelijke regio Zaporizja. Het bevel werd gegeven na de vernietiging van alle schuilplaatsen en versterkingen. De Russen vuurden ongeveer 2000 granaten af op de Oekraïense posities, aldus de Oekraïense legergroep Zuid op Facebook.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Twee maanden na de Franse erkenning van de Palestijnse staat heeft de Franse president Emmanuel Macron de president van de Palestijnse Autoriteit Mahmoud Abbas ontvangen. Belangrijkste gespreksonderwerp in Parijs was de "volledige uitvoering" van het staakt-het-vuren dat sinds een maand van kracht is in de Palestijnse Gazastrook. Israël uitte vooraf kritiek op de ontmoeting.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt een spionagenetwerk te hebben ontmanteld dat banden had met Israëlische en Amerikaanse inlichtingendiensten. De melding komt enkele maanden na een korte oorlog tussen het regime in Teheran en zijn aartsvijanden Israël en de Verenigde Staten.
6 uur geledenBELÉM (ANP/AFP) - Het is afschuwelijk dat de Amerikaanse president Donald Trump tot twee keer toe uit het Klimaatakkoord van Parijs is gestapt. Dat zei de gouverneur van Californië Gavin Newsom dinsdag bij de klimaattop in het Braziliaanse Belém. "Donald Trump blijft hardnekkig vasthouden aan domme beslissingen."
7 uur geledenBELÉM (ANP) - Doordat het steeds warmer wordt op aarde, explodeert de vraag naar koeling. VN-milieorganisatie UNEP voorziet tot 2050 een verdrievoudiging en pleit in een dinsdag op de klimaattop gepresenteerd rapport voor een zo duurzaam mogelijke aanpak. Met een slimme combinatie van maatregelen moet het volgens de opstellers mogelijk zijn om zo'n tweederde van de CO2-uitstoot door koeling te vermijden. Als de energiesector snel verduurzaamt, kan dat percentage nog hoger worden.
8 uur geledenISTANBUL (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Het Turkse Openbaar Ministerie heeft 142 aanklachten ingediend tegen de burgemeester van Istanbul, Ekrem Imamoglu. Hij riskeert daarmee meer dan 2000 jaar cel.
8 uur geleden