Regeringsleger Syrië meldt tijdelijke terugtrekking uit Aleppo
ALEPPO (ANP/RTR) - Het Syrische regeringsleger zegt zijn troepen tijdelijk uit Aleppo terug te trekken ter voorbereiding op een tegenoffensief tegen "terroristen". Opstandelingen vallen sinds woensdag gebieden aan die onder controle staan van de regering en maken een snelle opmars in Aleppo.
De troepen hergroeperen zich terwijl versterking onderweg is, aldus het leger. Bronnen binnen het leger zeiden eerder op zaterdag dat troepen de opdracht hadden gekregen zich veilig terug te trekken. Het grootste deel van Aleppo is volgens het Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten ingenomen. Het leger bevestigt dat rebellen "grote delen" van de stad zijn binnengedrongen.
Duizenden burgers vluchten met de auto de stad uit, zeggen meerdere inwoners tegen persbureau Reuters. Het vliegveld is er sinds vrijdag gesloten. Het Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten meldt dat de luchthaven is ingenomen door Koerdische militanten die geen deel uitmaken van de rebellengroeperingen waarmee het leger in gevecht is. De militanten zouden ook de controle hebben overgenomen over twee plaatsen aan de rand van Aleppo.
Hevige gevechten
Ook ten zuidwesten van Aleppo wordt gevochten. In een legerverklaring staat dat "gewapende terroristische organisaties" een "uitgebreide aanval vanuit verschillende richtingen op de fronten van Aleppo en Idlib" zijn begonnen. Er worden hevige gevechten gemeld "over een strook van meer dan 100 kilometer". Bronnen binnen de rebellengroeperingen zeggen dat de stad Maraat Al Numan is ingenomen en dat dit betekent dat heel de provincie Idlib onder hun controle staat.
Het regeringsleger bevestigt dat tientallen militairen zijn omgekomen. Volgens het Observatorium, een in Engeland gevestigde waarnemingsorganisatie, zijn door het geweld in totaal meer dan driehonderd doden gevallen, onder wie bijna dertig burgers.
Hayat Tahrir al-Sham
De opstandelingen worden geleid door de jihadistische groep Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Ze zeggen te reageren op aanvallen die het Syrische regime de afgelopen weken heeft uitgevoerd in Idlib en nieuwe aanvallen van het regeringsleger te willen voorkomen.
De opgelaaide gevechten in het noordwesten van Syrië zijn de zwaarste in het land sinds 2020, toen het geweld grotendeels tot stilstand kwam door een wapenstilstand in de provincie Idlib, het laatste bolwerk van de rebellen. Het regeringsleger verdreef de rebellen acht jaar geleden uit Aleppo, met hulp van Rusland en Iran.
Meer uit Buitenland
BERN (ANP/AFP/DPA) - De Zwitserse autoriteiten hebben het onderzoek uitgebreid naar de dodelijke cafébrand in Crans-Montana rond de jaarwisseling. Omroep RTS bericht dat wordt gekeken naar de rol van een voormalige veiligheidsfunctionaris in het skiresort. Die zou verantwoordelijk zijn geweest voor brandveiligheidscontroles.
5 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De relatie tussen de VS en de EU wordt beter als de handelsovereenkomst tussen beide blokken eindelijk door de EU wordt bekrachtigd, zei de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder. Ook een overeenkomst over zeldzame aardmetalen "zal aantonen dat er echte eenheid bestaat tussen de VS en de EU", zei hij woensdag in het Europees Parlement.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De Amerikaanse federale agenten die zaterdag betrokken waren bij de schietpartij in Minneapolis, zijn op verlof gestuurd, melden Amerikaanse media, waaronder The New York Times. De Amerikaan Alex Pretti kwam bij dat vuurwapenincident om het leven.
2 uur geledenLISSABON (ANP/AFP) - In Portugal heeft storm Kristin in de nacht van dinsdag op woensdag aan minstens vier mensen het leven gekost, meldden autoriteiten woensdag. De storm zorgde daarnaast voor stroomuitval in meer dan 850.000 huishoudens en veroorzaakte veel schade aan wegen en spoorlijnen.
2 uur geledenBERN (ANP) - Net als de NAVO-landen die het omringen, gaat ook Zwitserland zich herbewapenen. Het Alpenland betaalt dat uit een verhoging van de btw.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-landen kunnen de Groenland-ruzie uiteindelijk wel achter zich laten, meent de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Ook al klinkt het in Europa dat het vertrouwen in de VS is geschaad en haasten Europese landen zich om zich voor te bereiden op een toekomst zonder de grote beschermheer.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen in Venezuela ook politieke hervormingen zien. Dat maakte de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio duidelijk in de Senaat, waar hij een toelichting gaf op de Amerikaanse plannen voor Venezuela na de gevangenneming van president Nicolás Maduro.
3 uur geleden