Regeringsleger Syrië meldt tijdelijke terugtrekking uit Aleppo
ALEPPO (ANP/RTR) - Het Syrische regeringsleger zegt zijn troepen tijdelijk uit Aleppo terug te trekken ter voorbereiding op een tegenoffensief tegen "terroristen". Opstandelingen vallen sinds woensdag gebieden aan die onder controle staan van de regering en maken een snelle opmars in Aleppo.
De troepen hergroeperen zich terwijl versterking onderweg is, aldus het leger. Bronnen binnen het leger zeiden eerder op zaterdag dat troepen de opdracht hadden gekregen zich veilig terug te trekken. Het grootste deel van Aleppo is volgens het Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten ingenomen. Het leger bevestigt dat rebellen "grote delen" van de stad zijn binnengedrongen.
Duizenden burgers vluchten met de auto de stad uit, zeggen meerdere inwoners tegen persbureau Reuters. Het vliegveld is er sinds vrijdag gesloten. Het Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten meldt dat de luchthaven is ingenomen door Koerdische militanten die geen deel uitmaken van de rebellengroeperingen waarmee het leger in gevecht is. De militanten zouden ook de controle hebben overgenomen over twee plaatsen aan de rand van Aleppo.
Hevige gevechten
Ook ten zuidwesten van Aleppo wordt gevochten. In een legerverklaring staat dat "gewapende terroristische organisaties" een "uitgebreide aanval vanuit verschillende richtingen op de fronten van Aleppo en Idlib" zijn begonnen. Er worden hevige gevechten gemeld "over een strook van meer dan 100 kilometer". Bronnen binnen de rebellengroeperingen zeggen dat de stad Maraat Al Numan is ingenomen en dat dit betekent dat heel de provincie Idlib onder hun controle staat.
Het regeringsleger bevestigt dat tientallen militairen zijn omgekomen. Volgens het Observatorium, een in Engeland gevestigde waarnemingsorganisatie, zijn door het geweld in totaal meer dan driehonderd doden gevallen, onder wie bijna dertig burgers.
Hayat Tahrir al-Sham
De opstandelingen worden geleid door de jihadistische groep Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Ze zeggen te reageren op aanvallen die het Syrische regime de afgelopen weken heeft uitgevoerd in Idlib en nieuwe aanvallen van het regeringsleger te willen voorkomen.
De opgelaaide gevechten in het noordwesten van Syrië zijn de zwaarste in het land sinds 2020, toen het geweld grotendeels tot stilstand kwam door een wapenstilstand in de provincie Idlib, het laatste bolwerk van de rebellen. Het regeringsleger verdreef de rebellen acht jaar geleden uit Aleppo, met hulp van Rusland en Iran.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense oud-minister Herman Haloesjtsjenko is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te verlaten. Volgens nieuwssite Ukrainska Pravda is de oud-minister, die in verband wordt gebracht met een grote corruptiezaak, op de grens uit een trein gehaald.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Europese Unie wil nog geen datum noemen waarop Oekraïne EU-lid kan worden, denkt buitenlandchef Kaja Kallas. Oekraïne wil een datum vastleggen in een vredesregeling met Rusland, waarover nu wordt onderhandeld. Het land ziet dat als een van de 'veiligheidsgaranties' die het tegen Rusland moeten beschermen.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zondag zeker elf mensen gedood door Israëlische aanvallen, meldt de Palestijnse burgerbeschermingsdienst. Het Israëlische leger zegt dat de aanval werd uitgevoerd als reactie op schendingen van het staakt-het-vuren.
3 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse politie heeft niemand gearresteerd in verband met de ontvoering van Nancy Guthrie. Lokale media meldden eerder dat drie mensen waren opgepakt bij een huiszoeking in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar de politie zei later dat die personen niet zijn gearresteerd. Een man werd wel ondervraagd, meldt CNN op basis van de politie. Hij wordt er niet van verdacht de kidnapper te zijn.
3 uur geledenTAMAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere steden in het Russische Zwarte Zeegebied zijn afgelopen nacht aangevallen door Oekraïense drones. Met name de haven van Taman liep daarbij schade op.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - Iran is klaar om over compromissen te praten met de Verenigde Staten, zegt onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de BBC. Maar hij vindt dat de Amerikanen dan ook bereid moeten zijn om te praten over het stoppen van sancties tegen zijn land.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse voormalige president Barack Obama heeft het optreden van de immigratiedienst ICE in Minnesota vergeleken met de handelwijze in dictaturen. Dat deed hij in een interview met de progressieve youtuber Brian Tyler Cohen.
9 uur geleden