Regering Zweden krijgt meer bevoegdheden voor strijd tegen corona
STOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - De Zweedse autoriteiten kunnen veel strengere maatregelen gaan nemen om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. Het parlement keurde nieuwe wetgeving goed die het mogelijk maakt om bedrijven en winkelcentra te sluiten en het openbaar vervoer stil te leggen.
De manier waarop Zweden het coronavirus aanpakt, krijgt internationaal veel aandacht. Het coronabeleid gaat er veel minder ver dan in sommige andere Europese landen. Zo stelde de Zweedse regering geen strenge lockdown in en werd vooral een beroep gedaan op het verantwoordelijkheidsgevoel van burgers. De overheid had ook niet de bevoegdheid om verregaande maatregelen te nemen.
Daar komt komende zondag deels verandering in. Dan wordt de nieuwe wetgeving van kracht. De autoriteiten kunnen dan ook besluiten het aantal mensen te beperken dat op bepaalde openbare locaties wordt toegelaten. Het instellen van een avondklok behoort niet tot de mogelijkheden.
Maatregelen
"Dit is eerst en vooral bedoeld om maatregelen te nemen die verspreiding van het virus tegengaan, zonder de dingen onnodig te beperken die mensen kunnen doen zonder besmetting te riskeren", legde minister van Volksgezondheid Lena Hallengren uit in het parlement. Daar kreeg de regering tijdens een debat de kritiek dat het pas laat vroeg om meer bevoegdheden.
In het ruim 10 miljoen inwoners tellende Zweden zijn tot dusver ruim 482.000 coronabesmettingen vastgesteld. Zeker 9262 patiënten overleden. Het land is relatief zwaarder getroffen dan buurlanden, al ligt het dodental per hoofd van de bevolking lager dan in sommige Europese landen die wel een lockdown instelden.
In Zweden raakten herhaaldelijk topfunctionarissen in opspraak tijdens de pandemie. Zo kregen premier Stefan Löfven en minister van Justitie Morgan Johansson kritiek omdat ze gingen winkelen rond de feestdagen. Het hoofd van overheidsdienst MSB stapte op nadat commotie was ontstaan over een vakantie naar de Canarische Eilanden.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran houdt vol dat alleen diplomatie een einde kan maken aan het conflict met de Verenigde Staten en Israël. De Amerikaanse president Donald Trump zei zaterdag een Iraans voorstel voor heropening van de Straat van Hormuz en beëindiging van de gevechten te hebben afgewezen.
59 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Europese Commissie trekt bijna 710 miljoen euro uit voor ontheemden in Afrika en mensen die elders in de wereld door crises zijn getroffen. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen maakte dat zaterdag bekend in New York, waar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijeen is.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Spanjaarden hebben in Madrid opnieuw massaal gedemonstreerd tegen de uithuiszetting van een 87-jarige vrouw. De gebeurtenis heeft tot veel woede en verontwaardiging geleid in Spanje.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Cuba heeft bij de Verenigde Naties uitgehaald naar de Verenigde Staten. De agressie van dat land is dit jaar niet alleen toegenomen, maar ook "wreder en gevaarlijker geworden", zei de minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez Parrilla tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Voor het eerst in jaren hebben de Duitse en Russische ministers van Buitenlandse Zaken elkaar ontmoet. De laatste keer dat dat gebeurde was in januari 2022, vlak voor de grootschalige Russische invasie in Oekraïne.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Chinese vicepresident Han Zheng heeft bij zijn toespraak voor de Verenigde Naties gehamerd op het belang van soevereiniteit voor landen. Hij noemde daarbij specifiek Cuba, het land dat al maanden lijdt onder een economische blokkade die is opgelegd door de Verenigde Staten.
9 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Het dodental na het zinken van een veerboot in de Javazee bij Indonesië is opgelopen naar 64. Tientallen opvarenden worden bijna twee weken na de ramp nog steeds vermist.
9 uur geleden