Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Regering Suriname veroordeelt bestorming parlementsgebouw

Regering Suriname veroordeelt bestorming parlementsgebouw

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering is erg verbolgen over de vernielingen die vrijdag zijn aangericht door een groep antiregeringsdemonstranten in Paramaribo. Vooral het met geweld binnendringen van het parlementsgebouw wordt ten zeerste afgekeurd, zo laat de regering van president Chan Santokhi in een verklaring weten.

Santokhi en zijn regering zeggen er alles aan te doen om te voorkomen dat de rechtsstaat en de democratische instituten, zoals het parlement, aangetast worden. De regering heeft een speciale taskforce opgericht voor het opsporen van de personen die het parlement zijn binnengedrongen en vernielingen hebben aangericht. Die taskforce zal de personen oppakken en overdragen aan justitie.

Het geplande protest verliep eerst rustig en georganiseerd, maar ontaardde in rellen. De politie zette traangas in en loste ook waarschuwingsschoten. Een klein deel van de betogers werd agressief en probeerde het parlement binnen te dringen. Dat is uiteindelijk dus gelukt, zo blijkt uit het bericht van de regering.

Bezuinigingsmaatregelen

Santokhi zegt de fundamentele vrijheden van demonstratie en protest te respecteren, maar het moet wel op een ordelijke en vreedzame manier gebeuren. De leiders van deze protestacties zullen opgeroepen worden voor verhoor, aldus de verklaring.

Een groot deel van de Surinaamse bevolking is ontevreden vanwege de bezuinigingsmaatregelen die de regering de afgelopen periode heeft genomen. Zo zijn vorige week onder andere de prijzen van brandstof, gasflessen en internet fors verhoogd.

Nederlanders

Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken laat weten geen bericht te hebben ontvangen dat er Nederlanders gewond zijn geraakt bij de rellen.

Meer uit Buitenland

Merz bekritiseert Amerikaanse sanctieverlichting voor Rusland

ANDØYA (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft zich kritisch uitgelaten over het Amerikaanse besluit om de sancties tegen Rusland te verlichten. Volgens Merz is dat een "verkeerde" beslissing, om welke reden die dan ook genomen is.

15 minuten geleden
Turkije: NAVO-systemen hebben derde raket uit Iran neergehaald

ANKARA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De NAVO-luchtverdediging heeft voor de derde keer een raket onderschept die vanuit Iran onderweg was naar Turkije, meldt het Turkse ministerie van Defensie op X. De ballistische raket is neergehaald in het oostelijke Middellandse Zeegebied.

44 minuten geleden
Zeker vier bemanningsleden van tankvliegtuig VS omgekomen in Irak

WASHINGTON (ANP) - Zeker vier van de zes bemanningsleden van een Amerikaans tankvliegtuig zijn overleden nadat het donderdag neerstortte in het westen van Irak, meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) op X. Het Islamitisch Verzet in Irak eiste het incident op als aanslag, maar de Amerikaanse krijgsmacht ontkent dat het toestel werd neergehaald door eigen of vijandig vuur.

55 minuten geleden
Iran haalt lichamen terug uit Sri Lanka na zinken Iraans schip

COLOMBO (ANP/AFP) - De lichamen van 84 Iraniërs van het gezonken oorlogsschip IRIS Dena worden vrijdag vanuit Sri Lanka teruggebracht naar Iran. Dat land stuurt een vliegtuig om de overledenen op te halen, meldt het Sri Lankaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De opvarenden kwamen vorige week om het leven nadat het marineschip voor de kust van Sri Lanka door een Amerikaanse aanval tot zinken werd gebracht.

1 uur geleden
Iraniërs ondanks oorlog de straat op voor Dag van Jeruzalem

TEHERAN (ANP/AFP/DPA/RTR) - In Iraanse steden zijn, ondanks de luchtaanvallen, vele duizenden mensen de straat opgegaan voor anti-Israëlische betogingen ter gelegenheid van de jaarlijkse al-Quds-dag. Die staat ook bekend als de Dag van Jeruzalem. Het Iraanse persbureau Tasnim spreekt van betogingen in zeker negenhonderd grotere plaatsen met in totaal miljoenen deelnemers. Foto's tonen menigtes in meerdere plaatsen.

1 uur geleden
Tusk: Polen gaat toch gebruikmaken van EU-defensieplan

WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse regering gaat een resolutie aannemen, zodat het land geld kan gebruiken uit het SAFE-programma van de Europese Unie. Dit ondanks een veto van president Karol Nawrocki, meldt premier Donald Tusk. Met SAFE kunnen lidstaten tegen lage rentes langlopende leningen afsluiten voor defensieprojecten met andere landen.

1 uur geleden
Israël bombardeert brug in Libanon

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft gemeld een brug over de rivier de Litani in Libanon te hebben bestookt. Het is voor het eerst bij de huidige aanvallen op Libanon dat het leger publiekelijk erkent een burgerdoel als doelwit te hebben gehad.

2 uur geleden