Regering Sri Lanka kondigt uitgaansverbod af tot vrijdagochtend
COLOMBO (ANP/AFP) - De regering van Sri Lanka heeft met onmiddellijke ingang een uitgaansverbod afgekondigd dat geldt tot 05.00 uur op vrijdag. Het land verkeert in chaos en protesten tegen de regering houden aan. Tal van overheidsgebouwen zijn door betogers bestormd en president Gotabaya Rajapaksa is woensdag het land uitgevlucht zonder formeel af te treden.
Betogers hebben donderdag toegezegd de panden die ze hebben bezet weer te verlaten. In een verklaring staat dat "we de strijd voortzetten, maar onmiddellijk en vreedzaam het presidentiële paleis, het secretariaat van de president en het kantoor van de premier verlaten". Premier Ranil Wickremensinghe, die optreedt als waarnemend president, had de ontruiming van de overheidspanden geëist. Zijn woning is ook belaagd door demonstranten.
Rajapaksa werd in het weekend door betogers uit zijn paleis verjaagd. Hij beloofde vervolgens herhaaldelijk woensdag af te treden. De president vertrok met een militair vliegtuig naar de Malediven en van daaruit zou hij naar Singapore willen reizen.
Veel protesten
Woensdag vonden veel protesten plaats in het door een economische crisis geteisterde land. Volgens bronnen bij ziekenhuizen werden woensdagavond (lokale tijd) ten minste 45 mensen opgenomen na een confrontatie tussen betogers en de oproerpolitie bij het parlementsgebouw. Een 26-jarige betoger is volgens lokale media omgekomen nadat hij door de inzet van traangas ademhalingsmoeilijkheden kreeg.
Het parlement van Sri Lanka wijst naar verwachting volgende week een nieuwe president aan. Wickremesinghe zou daarbij de eerste keuze zijn.
Schulden
Sri Lanka is economisch ingestort. Het tien jaar terug erg welvarende land, met sterke economische groei en afname van de armoede, heeft zich in de loop der jaren steeds dieper in de schulden gestoken en was in 2016 al bijna bankroet. Het land werd economisch zwaar getroffen door het wegblijven van toeristen tijdens de wereldwijde coronamaatregelen en bezwijkt nu onder de schuldenlast.
De staat heeft meer dan 50 miljard euro schuld en kan geen rente meer ophoesten. Daardoor is er vrijwel geen geld meer voor de import van essentiële basisbehoeften zoals bijvoorbeeld brandstof, medicijnen, melk en toiletpapier. Volgens het ministerie van Financiën is er nog 25 miljoen euro aan buitenlandse deviezen beschikbaar, maar het land zou 6 miljard nodig hebben om het een half jaar vol te houden.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/AFP/DPA) - UNICEF ziet een alarmerende toename van pasgeborenen met ondergewicht in Gaza. In 2022, voordat de oorlog tussen Israël en Hamas begon, werden per maand gemiddeld 250 baby's van minder dan 2,5 kilo geboren. In de eerste helft van dit jaar waren dat er gemiddeld 300 en van juli tot en met september zelfs 460 per maand, ondanks een sterke daling van het totale aantal geboorten.
38 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Wereldwijd zijn dit jaar zeker 111 journalisten gedood, van wie 51 in de Gazastrook. Dat meldt de Internationale Federatie van Journalisten (IFJ), die concludeert dat opnieuw sprake is van een bijzonder dodelijk jaar voor de pers.
54 minuten geledenDUBLIN (ANP) - Het lijkt erop dat de EU de bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne gaat gebruiken, ook als België ertegen blijft. De Europese Commissie heeft weliswaar twee opties voor extra financiële hulp aan Oekraïne aan de lidstaten voorgelegd, maar nu koerst ook voorzitter van de EU-leiders António Costa aan op de inzet van de bevroren Russische tegoeden. Voor goedkeuring daarvan is op de EU-top van volgende week een gekwalificeerde meerderheid nodig. Normaliter moeten dergelijke besluiten door alle 27 EU-regeringsleiders worden genomen.
55 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Ongeveer de helft van de inwoners van Kyiv zit zonder stroom na een serie Russische aanvallen op de elektriciteitsvoorzieningen, zegt het Oekraïense ministerie van Energie dinsdag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten roepen Cambodja en Thailand op om de gevechten te staken. De landen moeten terugkeren naar de afspraken die ze gemaakt hebben in oktober, zegt minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio. Dit conflict is een van de conflicten waar de regering van Donald Trump een einde aan gemaakt zegt te hebben.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Het bestand in Gaza kan de tweede fase niet ingaan zolang Israël het bestand blijft schenden, zegt Hamas dinsdag. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit weekend juist te verwachten dat de tweede fase snel kan beginnen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Oekraïne moet toegeven in de vredesonderhandelingen nu Rusland aan de winnende hand is, stelt de Amerikaanse president Donald Trump. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky "moet beginnen dingen te accepteren".
4 uur geleden