Regering Santokhi kritisch over dreigende taal Bouterse
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regeringspartijen zijn niet te spreken over dreigende uitspraken die ex-president en voorzitter van de NDP, Desi Bouterse, maandag heeft gedaan, zegt de regering dinsdagavond in een verklaring. Vooral de uitspraak van Bouterse dat de regering Santokhi-Brunswijk bezig is het volk vijftig jaar terug te werpen en dat er "toen wapens bij zijn gekomen", heeft tot veel verontwaardiging geleid, zowel bij de regering maar ook in de samenleving. In 1980 pleegde Bouterse met een groep militairen een staatsgreep in Suriname.
Bouterse deed zijn omstreden uitspraken in het NDP-partijcentrum in Paramaribo waar hij na afloop van een zitting van de krijsgraad naartoe was gegaan. De oud-legerleider was in de rechtbank om zijn kijk op de gebeurtenissen rond de Decembermoorden naar voren te brengen.
Op 8 december 1982 werden vijftien tegenstanders van het militaire regime van Bouterse vermoord in Fort Zeelandia in Paramaribo. De krijgsraad heeft Bouterse eerder tot een celstraf van 20 jaar veroordeeld wegens zijn rol in de Decembermoorden. De toespraak voor zijn aanhangers maandag ging gedeeltelijk over de verzetszaak tegen de veroordeling, de nadruk lag echter op de huidige politieke situatie waar hij de gewraakte uitspraken over deed.
Bouterse maakte duidelijk dat hij het niet eens is met de keus van Santokhi voor een kapitalistisch systeem. Ook maakt de gewezen president zich zorgen om de etnische spanningen in het land die volgens hem de laatste maanden weer toenemen, terwijl daar de laatste jaren volgens hem geen sprake van was.
De coalitiepartijen benadrukken dat het oproepen tot geweld en het naar de wapens grijpen niet past in een democratische samenleving. Dit heeft in Suriname eerder geleid tot ernstige schendingen van mensenrechten met onschuldige slachtoffers, een verdeelde samenleving, economisch- en financieel wanbeleid en armoede als gevolg, aldus de verklaring.
"Deze trauma's willen we niet meer. Het is genoeg geweest. Bedreigingen zullen op gepaste en wettelijke wijze worden beantwoord", is ook te lezen in de reactie van de coalitie. "De NDP, en vooral hun leider, moet weten dat recht en wet gelden voor iedereen, niemand is vrijgesteld van deze democratische verworvenheid", aldus de verklaring.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben hun langeafstandsbommenwerpers van de Britse militaire basis Fairford gehaald vanwege zorgen over een mogelijke aanval met Iraanse drones. Dat meldden diverse Amerikaanse media waaronder Axios en The Wall Street Journal. De Amerikaanse president Donald Trump sprak ook van een dreiging, meldt de BBC.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Moskou is doelwit geworden van een uitzonderlijk grote droneaanval, meldt TASS. Volgens het staatspersbureau gaat het met 650 drones om de op een na grootste aanval in twee jaar tijd. Daarbij vielen volgens berichten twee doden.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse componist en dirigent George Fenton is op 76-jarige leeftijd onverwachts overleden. Dat heeft zijn familie bevestigd in een verklaring aan de BBC. Een doodsoorzaak is niet bekendgemaakt. Fenton maakte onder meer muziek voor films als Gandhi, Groundhog Day en The Fisher King, en voor tv-series als Planet Earth.
2 uur geledenMONTREAL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Separatisten hebben maandag de verkiezingen in de Canadese provincie Quebec gewonnen. De publieke omroep CBC en commerciële media voorspelden dat de Parti Québécois (PQ) de volgende regering zal vormen in de Franstalige provincie, al was nog niet duidelijk of de partij over een meerderheid in het parlement zal beschikken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de executie door een vuurpeloton goedgekeurd van Nidal Hasan, een psychiater van het Amerikaanse leger die in 2009 op de legerbasis Fort Hood in Texas dertien militairen doodschoot. Dat meldt het ministerie van Defensie.
3 uur geledenBARCELONA (ANP/DPA) - Tienduizenden mensen hebben maandagavond in Barcelona gedemonstreerd tegen de wooncrisis. De schattingen over de opkomst bij de bijeenkomst in het centrum van de Catalaanse metropool liepen sterk uiteen. De autoriteiten spraken van 20.000 deelnemers, de organisatoren schatten het aantal op 120.000.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft op zijn platform Truth Social verklaard dat hij de kosten voor drie recente tv-commercials zelf zal dragen, of zal betalen met geld dat is ingezameld via het politieke comité MAGA. Daarmee reageerde de Amerikaanse president op kritiek over het gebruik van Republikeinse tv-spots waarin hijzelf te zien is en die vlak voor de parlementsverkiezingen van november met belastinggeld werden gefinancierd.
8 uur geleden