Regering president Biden trekt olieboorvergunningen Alaska in
WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering van de Amerikaanse president Joe Biden trekt vergunningen in voor boringen naar olie en gas in een afgelegen natuurgebied in de staat Alaska. Die vergunningen werden door zijn voorganger Donald Trump verstrekt in de nadagen van diens presidentschap.
De vergunningen golden voor proefboringen in het natuurgebied Arctic National Wildlife Refuge in het noordoosten van Alaska. In dat kwetsbare natuurgebied zijn bijvoorbeeld veel ijsberen, rendieren en andere dierensoorten te vinden. De vergunningen werden verstrekt aan een overheidsdienst van de staat Alaska.
Biden heeft verder ook boringen in een ander groot deel van Alaska verboden waar ook veel dieren en inheemse bevolkingsgroepen leven. Volgens een verklaring van Biden is Alaska een thuis voor natuurwonderen en cultureel belangrijke gebieden.
Kritiek
"Nu de klimaatcrisis het poolgebied meer dan twee keer zo snel opwarmt als de rest van de wereld hebben we de verantwoordelijkheid dit kostbare gebied voor altijd te beschermen", aldus de regering.
Milieuorganisaties zijn fel tegenstander van boringen in Alaska omdat de natuur en het dierenleven in gevaar zouden komen door olievervuiling. Maar in de Republikeinse Partij is kritiek op het besluit van Biden omdat hij daarmee de energieveiligheid van de Verenigde Staten zou schaden.
Overigens is Biden wel verweten dat hij een groot olieproject dat ook onder Trump werd goedgekeurd in Alaska wel laat doorgaan. Dat Willow-project van olieconcern ConocoPhillips ter waarde van miljarden dollars kreeg eerder dit jaar groen licht van Washington.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd met aanvallen op Iraanse "snelle aanvalsschepen", als die de blokkade van de Golf van Oman negeren. "Als een van deze schepen ook maar in de buurt komt van onze blokkade, zal het onmiddellijk worden uitgeschakeld", schrijft Trump op Truth Social.
41 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije zal onder nieuw bewind de EU-miljardenlening aan Oekraïne niet langer blokkeren. Die verkiezingsbelofte herhaalde premier-in-spé Péter Magyar daags na zijn verkiezingsoverwinning tijdens een persconferentie in Boedapest. Wel voegde hij eraan toe dat Hongarije, gezien de economische situatie in het land, niet kan bijdragen aan die financiële handreiking van de EU aan Kyiv.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte kijkt ernaar uit om samen te werken met het nieuwe bewind in Hongarije, dat een einde maakte aan zestien jaar Orbán. Rutte heeft zondagavond meteen met aankomend premier Péter Magyar gebeld, laat hij weten.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Een centrum van het Rode Kruis in de Libanese stad Tyre is maandag aangevallen, zegt de hulporganisatie. Volgens het Libanese staatspersbureau NNA viel daarbij een dode en raakten voertuigen van het Rode Kruis beschadigd. Het Internationale Comité van het Rode Kruis zegt in een reactie zich zorgen te maken over de aanvallen op hulpverleners. Zondag kwam een vrijwilliger van de organisatie om het leven door een aanval van een Israëlische drone.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar stuurt na zijn verkiezingsoverwinning aan op een aanpassing van de grondwet. Hij wil dat premiers in de toekomst maximaal twee ambtstermijnen kunnen krijgen. Magyar verklaarde dat op een persconferentie nadat hij met zijn Tisza-partij de nationalistische premier Viktor Orbán had verslagen na zestien jaar aan de macht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zeevaarders gewaarschuwd voor de aanstaande maritieme blokkade in het Midden-Oosten. Die geldt voor schepen uit alle landen en wordt om 16.00 uur Nederlandse tijd ingesteld in de Golf van Oman en de Arabische Zee, ten oosten van de Straat van Hormuz.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, is bezorgd dat gesprekken over veiligheid in het Midden-Oosten ontsporen door "de aanhoudende aanvallen op Libanon". Ze hamert erop dat de aanvallen op Libanon moeten stoppen. "Je kunt geen stabiliteit in het Midden-Oosten of de Golfregio hebben zolang Libanon in brand staat."
3 uur geleden