Regering Oekraïne bezorgd om oproep Russen op Spelen toe te laten
KYIV (ANP) - De Oekraïense regering zegt "erg bezorgd" te zijn over de oproep die een aantal internationale sportbonden en nationale olympische comité's aan het IOC hebben gedaan om atleten uit Rusland en Belarus onder voorwaarden toe te laten op de Olympische Spelen van Parijs komende zomer.
Sportminister Matvyi Bidnyi - de tijdelijke vervanger van de ontslagen Vadym Gutzeit - zegt dat in een reactie op de oproep die het resultaat was van overleg in Lausanne tijdens een olympische top. Volgens Bidnyi wekt het de indruk dat het Internationaal Olympisch Comité (IOC) "niet het nodige leiderschap wil tonen in de kwestie waarin het draait om olympische eerlijkheid en rechtvaardigheid".
Het IOC heeft nog geen besluit genomen over deelname van atleten uit Rusland en bondgenoot Belarus, dat de inval in Oekraïne steunt. Wel werden sportbonden aangemoedigd met name bij kwalificatiewedstrijden voor de Spelen atleten uit beide landen - individueel, onder neutrale vlag en tal van voorwaarden - te laten deelnemen.
Inleveren
Bidnyi zei dat hij hoopte dat het IOC net zo verantwoordelijk zal handelen als het kort na de inval in februari 2022. Er volgde destijds een boycot van Rusland dat ook geen evenementen meer mag huisvesten. "Zoals president Zelensky het treffend zei: elke neutrale vlag van Russische atleten is met bloed besmeurd", zei de sportminister. "We rekenen op een verantwoordelijke beslissing en leiderschap van het IOC, dat niet zal toestaan dat Rusland sport gebruikt voor militaire propaganda. Zelfs niet als het gaat om sport onder een neutrale vlag. Ik herinner u eraan dat Rusland het enige land is dat de olympische wapenstilstand drie keer heeft geschonden", zei Bidnyi, verwijzend naar 2008, 2014 en 2022, tegen persbureau AFP.
Volgens Bidnyi zouden atleten uit Rusland en Belarus alleen welkom kunnen zijn als ze hun nationaliteit inleveren. "Daarmee zouden ze geen deel van de verantwoordelijkheid op zich nemen voor de moorden op Oekraïners."
Meer uit Sport
MIAMI (ANP) - De Nederlandse honkbalinternationals Kenley Jansen (38) en Antwone Kelly (22) hebben zelf laten weten dat ze namens het Koninkrijksteam meedoen aan de World Baseball Classic. Beide pitchers zijn professioneel honkballer in de Verenigde Staten en gelden als belangrijke krachten voor Oranje. Het Koninkrijksteam begint op 6 maart in Miami tegen Venezuela aan het toernooi.
1 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Elena Rybakina (26) heeft voor de eerste keer de Australian Open gewonnen. De tennisster uit Kazachstan versloeg de als eerste geplaatste Aryna Sabalenka, die het eerste grandslamtoernooi van het seizoen al twee keer won. De als vijfde geplaatste winnares kwam in de beslissende set terug van een achterstand van 3-0 (6-4 4-6 6-4).
3 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - Lindsey Vonn heeft zich afgemeld voor de super-G van de wereldbeker in het Zwitserse Crans-Montana. De 41-jarige Amerikaanse heeft vrijdag een knie geblesseerd bij een valpartij op de afdaling.
4 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Rolstoeltennisster Diede de Groot is er niet in geslaagd voor de zevende keer de Australian Open te winnen. Ze verloor in de finale van de Chinese Li Xiaohui: 6-1 6-2.
5 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Neal Skupski en Christian Harrison hebben het dubbelspel op de Australian Open gewonnen. De Brit en de Amerikaan versloegen de Australiërs Jason Kubler en Marc Polmans in de finale: 7-6 (4) 6-4.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag aangekondigd dat er een IndyCar-race in het centrum van Washington zal plaatsvinden. De 'Freedom 250 Grand Prix' zou in augustus moeten worden verreden. Dat zou passen bij de vieringen rond het 250-jarig bestaan van de Verenigde Staten.
14 uur geledenBARCELONA (ANP) - Max Verstappen heeft "een productieve dag" achter de rug in zijn nieuwe RB22 op het circuit van Barcelona. Dat laat de Formule 1-coureur weten via zijn eigen website. Verstappen legde vrijdag 118 ronden af in de wagen van zijn team Red Bull. "We rijden met verschillende afstellingen en proberen zoveel mogelijk ronden te rijden om gedurende de dag zoveel mogelijk uit te proberen. Dat is ons gelukt", aldus Verstappen.
19 uur geleden