Regering Oekraïne bezorgd om oproep Russen op Spelen toe te laten
KYIV (ANP) - De Oekraïense regering zegt "erg bezorgd" te zijn over de oproep die een aantal internationale sportbonden en nationale olympische comité's aan het IOC hebben gedaan om atleten uit Rusland en Belarus onder voorwaarden toe te laten op de Olympische Spelen van Parijs komende zomer.
Sportminister Matvyi Bidnyi - de tijdelijke vervanger van de ontslagen Vadym Gutzeit - zegt dat in een reactie op de oproep die het resultaat was van overleg in Lausanne tijdens een olympische top. Volgens Bidnyi wekt het de indruk dat het Internationaal Olympisch Comité (IOC) "niet het nodige leiderschap wil tonen in de kwestie waarin het draait om olympische eerlijkheid en rechtvaardigheid".
Het IOC heeft nog geen besluit genomen over deelname van atleten uit Rusland en bondgenoot Belarus, dat de inval in Oekraïne steunt. Wel werden sportbonden aangemoedigd met name bij kwalificatiewedstrijden voor de Spelen atleten uit beide landen - individueel, onder neutrale vlag en tal van voorwaarden - te laten deelnemen.
Inleveren
Bidnyi zei dat hij hoopte dat het IOC net zo verantwoordelijk zal handelen als het kort na de inval in februari 2022. Er volgde destijds een boycot van Rusland dat ook geen evenementen meer mag huisvesten. "Zoals president Zelensky het treffend zei: elke neutrale vlag van Russische atleten is met bloed besmeurd", zei de sportminister. "We rekenen op een verantwoordelijke beslissing en leiderschap van het IOC, dat niet zal toestaan dat Rusland sport gebruikt voor militaire propaganda. Zelfs niet als het gaat om sport onder een neutrale vlag. Ik herinner u eraan dat Rusland het enige land is dat de olympische wapenstilstand drie keer heeft geschonden", zei Bidnyi, verwijzend naar 2008, 2014 en 2022, tegen persbureau AFP.
Volgens Bidnyi zouden atleten uit Rusland en Belarus alleen welkom kunnen zijn als ze hun nationaliteit inleveren. "Daarmee zouden ze geen deel van de verantwoordelijkheid op zich nemen voor de moorden op Oekraïners."
Meer uit Sport
ABU DHABI (ANP) - Max Verstappen leeft "volkomen ontspannen" en "zonder stress" toe naar de slotrace van dit jaar in de Formule 1. Hij zal er alles aan doen om zijn vijfde wereldtitel te veroveren, maar heeft er vrede mee als het niet lukt. "Ik heb alles bereikt wat ik wilde bereiken in de Formule 1, alles wat erbij komt is een bonus", zei de 28-jarige coureur van Red Bull in aanloop naar de Grand Prix van Abu Dhabi.
20 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - Wielrenster Nienke Vinke (21) gaat naar Team SD Worx - Protime. Dat meldt de ploeg in een persbericht. De winnares van het jongerenklassement in de Tour de France Femmes heeft een contract voor drie jaar getekend.
1 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP) - De Russische tennisster Anastasia Potapova (24) gaat voor Oostenrijk spelen. Dat meldt ze op Instagram. Potapova is de vriendin van de Nederlandse tennisser Tallon Griekspoor. Ze deden afgelopen weekend samen mee aan een invitatietoernooi in het Russische Sint-Petersburg. De deelname van Griekspoor was omstreden.
1 uur geledenABU DHABI (ANP) - Ferrari stuurt in de eerste vrije training bij de Grote Prijs van Abu Dhabi de broers Charles (28) en Arthur Leclerc (25) de baan op. Arthur, de jongste van de twee, vervangt Lewis Hamilton. De GP van Abu Dhabi is de slotrace van het jaar. Drie coureurs gaan uitmaken wie wereldkampioen in de Formule 1 wordt: Lando Norris en Oscar Piastri van McLaren en Max Verstappen van Red Bull.
5 uur geledenLUBLIN (ANP) - Zwemmer Caspar Corbeau heeft bij de Europese kampioenschappen kortebaan in Lublin in Polen de titel gewonnen op de 100 meter schoolslag. De 24-jarige Amerikaans-Nederlandse zwemmer zette een tijd neer van 55,85 seconden. De Turk Emre Sakci werd tweede in 56,22 en het brons ging naar de Oostenrijker Luka Mladenovic: 56,27. Koen de Groot kwam niet verder dan de zesde tijd (56,58).
17 uur geledenABU DHABI (ANP) - Max Verstappen heeft vrijwel zeker de winst nodig in de slotrace van Abu Dhabi om voor de vijfde keer in zijn carrière wereldkampioen te worden. De Nederlander moet dan hopen dat Lando Norris vierde of lager eindigt. In dat geval komt de coureur van Red Bull uit op 421 punten, exact 1 punt meer dan de coureur van McLaren.
1 dag geledenABU DHABI (ANP) - McLaren kiest ervoor om ook in de slotrace van de Formule 1 geen teamorders te geven. Teambaas Andrea Stella laat weten dat Lando Norris en Oscar Piastri ook in de Grote Prijs van Abu Dhabi vrij mogen racen. Beide coureurs maken nog aanspraak op de wereldtitel.
1 dag geleden