Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Regering Noord-Ierland maant tot kalmte na onlusten

Regering Noord-Ierland maant tot kalmte na onlusten

BELFAST (ANP/RTR) - De regering van het verdeelde Noord-Ierland heeft tot kalmte gemaand na aanhoudende onlusten. De rellen ontstonden onder meer uit onvrede over de gevolgen van de brexit voor dit deel van het Verenigd Koninkrijk. De partijen binnen de regionale regering schoven hun grote meningsverschillen opzij om eensgezind het geweld van de afgelopen dagen te veroordelen.

De Noord-Ierse regering had eerder donderdag uren spoedberaad over de ongeregeldheden gehouden. Ook de Britse premier Boris Johnson riep op tot rust. En de Ierse minister van Buitenlandse Zaken Simon Coveney zei dat de onlusten moeten stoppen voor er doden vallen. De Britse minister voor Noord-Ierland, Brandon Lewis, is naar de regionale hoofdstad Belfast gegaan voor crisisoverleg.

Talrijke confrontaties

In ruim een week raakten zeker 55 agenten gewond. Het kwam tot talrijke confrontaties tussen de protestantse pro-Britse gemeenschap en de katholieke Republikeinen die zich bij Ierland willen aansluiten.

In Belfast waren onlusten waarbij Republikeinen en Britse loyalisten elkaar en de politie met molotovcocktails en stenen bekogelden. Een stadsbus werd gekaapt en in brand gestoken. Onder de gearresteerden zijn jongens van dertien en veertien jaar. Tijdens de paasdagen vielen meer dan veertig gewonden onder agenten die de orde wilden herstellen in vooral loyalistische wijken van Belfast. Voor de komende dagen zijn meer protestbijeenkomsten aangekondigd.

Omstreden

De directe aanleiding voor de rellen is omstreden, maar het Britse deel van het eiland Ierland is door de brexit opnieuw diep verdeeld geraakt over de status van de regio. Om te voorkomen dat er een EU-buitengrens met grensposten en controles nodig is tussen de republiek Ierland en het Britse noorden, heeft het landsdeel voorlopig een speciale status gekregen. Daarvoor zijn wel controles nodig op het handelsverkeer tussen Groot-Brittannië en Noord-Ierland.

In de ogen van de pro-Britse Noord-Ieren is dit een onacceptabele regeling die Noord-Ierland feitelijk uit het Verenigd Koninkrijk haalt. Volgens voorstanders van de aparte regeling is die nodig om het vredesakkoord van 1998 niet in gevaar te brengen. Die deal maakte een einde aan tientallen jaren van spanningen en bloedvergieten.

Meer uit Buitenland

Erdogan belooft strengere vuurwapenregels na schietpartijen

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.

2 minuten geleden
Starmer ontkent misleiden parlement na suggestie Downing Street

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.

1 uur geleden
Magyar nodigt Netanyahu uit, maar wil hem wel laten arresteren

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.

3 uur geleden
Starmer misleidde Brits parlement 'per ongeluk' over Mandelson

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.

3 uur geleden
CNN: woensdag nieuw overleg tussen VS en Iran

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Iran houden woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan, meldt CNN. De Amerikaanse nieuwszender baseert zich op ingewijden, die benadrukken dat de situatie nog kan wijzigen.

3 uur geleden
Kallas: Midden-Oosten zonder oorlog vereist tweestatenoplossing

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas erkent dat na jaren van oorlog nauwelijks vooruitgang is geboekt voor een tweestatenoplossing. Toch blijft dat volgens haar "de meest haalbare weg naar een Midden-Oosten zonder oorlog", zei ze maandag na afloop van de negende Globale Alliantie voor de uitvoering van de Tweestatenoplossing in Brussel. Israël en de Palestijnse Autoriteit moeten beiden hun verantwoordelijkheid nemen, zei Kallas.

4 uur geleden
Japan waarschuwt voor nieuwe bevingen, trekt tsunami-alarm in

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwt voor mogelijke nieuwe zware aardbevingen, na de beving met een kracht van 7.7 eerder op maandag. De kans op een nieuwe beving met een kracht van 8.0 of meer is groter dan normaal. Er werd gewaarschuwd voor een tsunami met golven tot 3 meter, die waarschuwing is inmiddels ingetrokken.

6 uur geleden