Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Regering Noord-Ierland maant tot kalmte na onlusten

Regering Noord-Ierland maant tot kalmte na onlusten

BELFAST (ANP/RTR) - De regering van het verdeelde Noord-Ierland heeft tot kalmte gemaand na aanhoudende onlusten. De rellen ontstonden onder meer uit onvrede over de gevolgen van de brexit voor dit deel van het Verenigd Koninkrijk. De partijen binnen de regionale regering schoven hun grote meningsverschillen opzij om eensgezind het geweld van de afgelopen dagen te veroordelen.

De Noord-Ierse regering had eerder donderdag uren spoedberaad over de ongeregeldheden gehouden. Ook de Britse premier Boris Johnson riep op tot rust. En de Ierse minister van Buitenlandse Zaken Simon Coveney zei dat de onlusten moeten stoppen voor er doden vallen. De Britse minister voor Noord-Ierland, Brandon Lewis, is naar de regionale hoofdstad Belfast gegaan voor crisisoverleg.

Talrijke confrontaties

In ruim een week raakten zeker 55 agenten gewond. Het kwam tot talrijke confrontaties tussen de protestantse pro-Britse gemeenschap en de katholieke Republikeinen die zich bij Ierland willen aansluiten.

In Belfast waren onlusten waarbij Republikeinen en Britse loyalisten elkaar en de politie met molotovcocktails en stenen bekogelden. Een stadsbus werd gekaapt en in brand gestoken. Onder de gearresteerden zijn jongens van dertien en veertien jaar. Tijdens de paasdagen vielen meer dan veertig gewonden onder agenten die de orde wilden herstellen in vooral loyalistische wijken van Belfast. Voor de komende dagen zijn meer protestbijeenkomsten aangekondigd.

Omstreden

De directe aanleiding voor de rellen is omstreden, maar het Britse deel van het eiland Ierland is door de brexit opnieuw diep verdeeld geraakt over de status van de regio. Om te voorkomen dat er een EU-buitengrens met grensposten en controles nodig is tussen de republiek Ierland en het Britse noorden, heeft het landsdeel voorlopig een speciale status gekregen. Daarvoor zijn wel controles nodig op het handelsverkeer tussen Groot-Brittannië en Noord-Ierland.

In de ogen van de pro-Britse Noord-Ieren is dit een onacceptabele regeling die Noord-Ierland feitelijk uit het Verenigd Koninkrijk haalt. Volgens voorstanders van de aparte regeling is die nodig om het vredesakkoord van 1998 niet in gevaar te brengen. Die deal maakte een einde aan tientallen jaren van spanningen en bloedvergieten.

Meer uit Buitenland

Pakistan veroordeelt Israëlische aanvallen op Libanon

BEIROET (ANP/DPA) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de "aanhoudende Israëlische agressie tegen Libanon" sterk veroordeeld, meldt hij op X. Hij heeft de Libanese premier Nawaf Salam gecondoleerd met het verlies van "duizenden kostbare levens" als gevolg van de aanvallen, schrijft Sharif.

21 minuten geleden
Hulporganisaties slaan alarm over 'nachtmerrie' burgers Libanon

BEIROET (ANP) - Internationale organisaties slaan na zware Israëlische aanvallen alarm over het lot van burgers in Libanon. Hulpverleningsorganisatie CARE waarschuwt dat het Libanezen ontbreekt aan water, voedsel en bescherming en dat de gezondheidszorg op instorten staat. "We zien grote tekorten aan medicijnen, medische apparatuur en bloed", stelt landendirecteur Michael Adams in een verklaring.

23 minuten geleden
Man krijgt celstraf na diefstal Fabergé-ei in Britse pub

LONDEN (ANP/AFP) - Een man die bij een Londense pub een handtas stal met een Fabergé-ei, is veroordeeld tot een celstraf van meer dan twee jaar. De 29-jarige verdachte, die schuld heeft bekend, had de tas meegenomen zonder zich te realiseren dat de inhoud miljoenen waard was.

1 uur geleden
Inval bij onafhankelijk Russisch nieuwsmedium Novaja Gazeta

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft een inval gedaan bij de onafhankelijke krant Novaja Gazeta. De krant meldt op haar website dat "gemaskerde veiligheidsagenten" bezig zijn met onderzoek. Een AFP-journalist zag twee busjes van de Russische federale onderzoeksdienst bij de redactie.

1 uur geleden
Libanon wil dat Pakistan bevestigt dat het onder bestand valt

BEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil dat bemiddelaar Pakistan nogmaals bevestigt dat het onder een bestand valt dat de VS en Iran hebben gesloten. Dat meldde de Libanese regering nadat de Israëlische bombardementen ook na het staakt-het-vuren waren doorgegaan.

1 uur geleden
Bronnen: VS eisen komende dagen concrete toezeggingen Hormuz-hulp

BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump eist de komende dagen concrete toezeggingen van de landen die willen helpen de Straat van Hormuz te heropenen voor de scheepvaart, zeggen bronnen tegen meerdere media. NAVO-topman Mark Rutte, die Trump woensdag bezocht, heeft die boodschap volgens het Duitse Der Spiegel en persbureau Reuters doorgegeven.

2 uur geleden
President Iran beklemtoont dat bestand ook voor Libanon geldt

TEHERAN (ANP/DPA/RTR) - De hevige Israëlische aanvallen op Libanon schenden volgens de Iraanse president Masoud Pezeshkian de wapenstilstand tussen de VS en Iran. Ze maken onderhandelingen volkomen zinloos, beklemtoonde hij. Iran laat volgens de president "het volk van Libanon niet alleen". Ook parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf vindt dat de VS het akkoord hebben geschonden door de bloedige aanvallen in Libanon.

2 uur geleden