Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Regering Noord-Ierland maant tot kalmte na onlusten

Regering Noord-Ierland maant tot kalmte na onlusten

BELFAST (ANP/RTR) - De regering van het verdeelde Noord-Ierland heeft tot kalmte gemaand na aanhoudende onlusten. De rellen ontstonden onder meer uit onvrede over de gevolgen van de brexit voor dit deel van het Verenigd Koninkrijk. De partijen binnen de regionale regering schoven hun grote meningsverschillen opzij om eensgezind het geweld van de afgelopen dagen te veroordelen.

De Noord-Ierse regering had eerder donderdag uren spoedberaad over de ongeregeldheden gehouden. Ook de Britse premier Boris Johnson riep op tot rust. En de Ierse minister van Buitenlandse Zaken Simon Coveney zei dat de onlusten moeten stoppen voor er doden vallen. De Britse minister voor Noord-Ierland, Brandon Lewis, is naar de regionale hoofdstad Belfast gegaan voor crisisoverleg.

Talrijke confrontaties

In ruim een week raakten zeker 55 agenten gewond. Het kwam tot talrijke confrontaties tussen de protestantse pro-Britse gemeenschap en de katholieke Republikeinen die zich bij Ierland willen aansluiten.

In Belfast waren onlusten waarbij Republikeinen en Britse loyalisten elkaar en de politie met molotovcocktails en stenen bekogelden. Een stadsbus werd gekaapt en in brand gestoken. Onder de gearresteerden zijn jongens van dertien en veertien jaar. Tijdens de paasdagen vielen meer dan veertig gewonden onder agenten die de orde wilden herstellen in vooral loyalistische wijken van Belfast. Voor de komende dagen zijn meer protestbijeenkomsten aangekondigd.

Omstreden

De directe aanleiding voor de rellen is omstreden, maar het Britse deel van het eiland Ierland is door de brexit opnieuw diep verdeeld geraakt over de status van de regio. Om te voorkomen dat er een EU-buitengrens met grensposten en controles nodig is tussen de republiek Ierland en het Britse noorden, heeft het landsdeel voorlopig een speciale status gekregen. Daarvoor zijn wel controles nodig op het handelsverkeer tussen Groot-Brittannië en Noord-Ierland.

In de ogen van de pro-Britse Noord-Ieren is dit een onacceptabele regeling die Noord-Ierland feitelijk uit het Verenigd Koninkrijk haalt. Volgens voorstanders van de aparte regeling is die nodig om het vredesakkoord van 1998 niet in gevaar te brengen. Die deal maakte een einde aan tientallen jaren van spanningen en bloedvergieten.

Meer uit Buitenland

Zeker vijftig doden bij explosie in Chinese kolenmijn

CHANGZI (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een explosie in een Chinese kolenmijn is opgelopen naar zeker vijftig mensen, melden Chinese staatsmedia. Eerder in de nacht van vrijdag op zaterdag meldde het Chinese staatspersbureau Xinhua nog een dodental van acht, met nog 38 mijnwerkers die vastzaten in de mijn.

1 uur geleden
CBS News: regering-Trump bereidt nieuwe aanvallen op Iran voor

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering bereidt zich voor op een nieuwe reeks militaire aanvallen op Iran, melden bronnen aan CBS News. Er is nog geen definitief besluit genomen, benadrukken de bronnen. Vrijdag meldde nieuwssite Al Arabiya nog dat een conceptvoorstel voor een volledig bestand in Iran juist snel mogelijk is.

5 uur geleden
Raket Starship van SpaceX succesvol gelanceerd

STARBASE (ANP) - Raket Starship van het ruimtevaartbedrijf SpaceX is in de nacht van vrijdag op zaterdag succesvol gelanceerd. Om 00.30 uur (Nederlandse tijd) steeg de onbemande raket op. Ruim tien minuten later was op beelden die SpaceX op X deelde te zien dat de raket in de ruimte was.

5 uur geleden
Hoofd van Amerikaanse inlichtingendiensten Tulsi Gabbard stapt op

WASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.

12 uur geleden
Dodental instorting pand in Fez loopt op

FEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.

13 uur geleden
Cubanen demonstreren in Havana tegen aanklacht VS tegen Castro

HAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.

14 uur geleden
Rubio: VS hebben hulp NAVO niet ingeroepen in Straat van Hormuz

HELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.

14 uur geleden