Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Regering Libanon stemt in met ontwapening Hezbollah

Regering Libanon stemt in met ontwapening Hezbollah

BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese regering heeft ingestemd met het plan voor de ontwapening van Hezbollah. De ontmanteling van de militaire tak van de beweging moet nog dit jaar zijn beslag krijgen. De ontwapening van Hezbollah is een voorwaarde uit het eerder bereikte staakt-het-vuren tussen Israël en de militante beweging.

Het besluit van vrijdag luidt mogelijk wel een politieke crisis in. Vijf ministers stapten op uit de ministerraad toen het agendapunt ter sprake kwam. Tegenover nieuwskanaal L24 verklaarden zij later dat ze niet uit de regering zijn gestapt, maar uit de vergadering omdat het plan onverenigbaar is met hun politieke kleur. In de huidige regeringscoalitie is niet alleen Hezbollah zelf vertegenwoordigd, maar maken ook Hezbollah-gezinde partijen er deel van uit.

Een van de weggelopen ministers, Mohammed Haidar, suggereerde dat de houding van Israël een rol heeft gespeeld, omdat het zich niet aan de voorwaarden van het bestand zou houden. "Terwijl wij alles moeten uitvoeren", citeert L24 hem. "We zullen ons definitieve standpunt innemen nadat de zitting is afgelopen en de besluiten zijn bekendgemaakt. We hebben ons teruggetrokken uit de zitting, niet uit de regering."

Ontwapening

De Libanese minister van Informatie, Paul Morcos, zei tegen journalisten dat het leger nu zal beginnen met de ontwapening van de sjiitische milities, maar dat het daarin wordt beperkt door "logistiek, materiaal en menskracht". Details over het plan, dat werd gepresenteerd door de hoogste legerofficier van Libanon, zijn niet bekendgemaakt.

Eerder heeft Libanon laten weten dat het niet van plan is om Hezbollah met militair ingrijpen te ontwapenen. Het leger en de regering gaan praten over hoe ze de Libanese militante beweging ervan kunnen overtuigen hun wapens op te geven. Hezbollah stelt dat ontwapening pas mogelijk is als Israël zijn aanvallen op Libanon stopt en zich terugtrekt uit Zuid-Libanon.

Ontvangst

Israël zal na ontvangst van het Libanese plan waarschijnlijk met een tegenvoorstel komen. Het heeft verklaard dat het zijn troepen uit Libanon geleidelijk terugtrekt als het Libanese regeringsleger Hezbollah ontwapent.

Hezbollah heeft nog niet op het nieuws gereageerd. Maar volgens de Arabische nieuwszender Al Jazeera noemde de beweging het Libanese voornemen eerder "een grove vergissing" en kondigde ze aan het te behandelen "alsof het niet bestaat". Volgens Hezbollah dient het louter Israëls belangen en maakt het Libanon weerloos.

Meer uit Buitenland

Veel doden bij Israëlische aanval op medisch centrum in Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.

41 minuten geleden
Israël: golf van antisemitisme overspoelt Nederland

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.

1 uur geleden
Uitgeweken Cubanen hopen op terugkeer en handel in Cuba

MIAMI (ANP) - De Cubaanse regering zou volgens bronnen van de Miami Herald komende week economische hervormingen invoeren waarmee uitgeweken Cubanen of hun nakomelingen kunnen investeren in kleine ondernemingen en daar ook eigenaar van kunnen worden.

2 uur geleden
Twee Indiase olietankers passeren Straat van Hormuz

NEW DELHI/TEHERAN (AFP/AFP) - Twee olietankers die onder Indiase vlag varen zijn zaterdagochtend zonder problemen de Straat van Hormuz richting Indische Oceaan doorgevaren. De Indiase autoriteiten voor havens en scheepvaart hebben dit meegedeeld.

2 uur geleden
Iran waarschuwt dat havens in Emiraten doelwit zijn

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat het alle havens in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) als doelwit ziet voor de verdediging tegen Israël en de VS. De inwoners van de havensteden zouden er volgens het Iraanse leger moeten vertrekken voor hun veiligheid.

3 uur geleden
Palestijnse groep Hamas vraagt Iran geen Golfstaten te bestoken

TEHERAN/GAZA (ANP/DPA) - De Palestijnse beweging Hamas heeft Iran gevraagd op te houden met luchtaanvallen op de Arabische buurlanden. Hamas heeft zeer nauwe betrekkingen met de Golfstaat Qatar en is lang door Iran gesteund. Qatar is een van de Golfstaten die Iran aanvalt, waar de VS de grootste luchtmachtbasis in de regio hebben.

6 uur geleden
'Noord-Korea heeft tien ballistische raketten afgevuurd'

SEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.

7 uur geleden