Regering Biden dient wet voor legalisering illegalen in
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering van president Joe Biden dient in het Congres een wetsontwerp in over het geven van een verblijfstatus aan illegalen. Dat zou miljoenen mensen uitzicht bieden op het staatsburgerschap. Dat melden Amerikaanse media donderdag.
Biden heeft zich altijd gekeerd tegen het strenge migratiebeleid van zijn voorganger Donald Trump en beklemtoonde op de eerste dag van zijn presidentschap dat hij er onmiddellijk werk van ging maken. De legalisering van illegalen, waarvan bijna de helft uit Mexico komt, is al lang een prioriteit van Democratische en liberale politici die ervan uitgaan dat illegalen bijdragen aan de economie en er toch steeds minder illegalen komen.
Trump heeft juist het uitzetten en tegenhouden van illegalen al sinds zijn verkiezingscampagne van 2016 verbaal tot zijn speerpunten gemaakt. Ook zou hij een muur langs de Mexicaanse grens bouwen. Praktisch gezien bleven de deportaties van illegalen ver achter bij waarmee Trump had gedreigd. Onder zijn Democratische voorganger Barack Obama werden er in diens eerste regeerperiode bijna drie keer meer illegalen uitgezet dan onder Trumps regering.
Dreamers
Als van het aantal uitzettingen zou kunnen worden afgeleid hoeveel illegalen er zijn, komen er inderdaad minder. In 2010 zetten de VS nog naar schatting 230.000 mensen zonder verblijfsstatus uit en in 2020 ruim 50.000.
Biden wil nu met uitzetten ophouden en feitelijk een amnestie regelen, ook voor de zogeheten 'Dreamers'. Dat zijn honderdduizenden mensen die als kinderen illegaal zijn gekomen en hun volwassen leven in de VS zijn begonnen. Zij genoten rechtsbescherming tot 2017 toen de regering Trump dat afschafte.
Het is niet bekend hoeveel mensen illegaal in de Verenigde Staten zijn. De meeste schattingen stellen ergens tussen de tien en twaalf miljoen mensen. Onder hen bijna twee miljoen uit Centraal-Amerika (voornamelijk El Salvador, Guatemala en Honduras) en bijna anderhalf miljoen uit Azië. Volgens onderzoekers zijn de meeste illegalen al heel erg lang in de VS, naar schatting twee derde al langer dan tien jaar. De VS tellen hoe dan ook erg veel 'nieuwkomers' onder de bevolking. Zo zijn van de bijna 330 miljoen inwoners rond de 45 miljoen niet in de VS geboren.
Meer uit Buitenland
DAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft donderdag zijn veelbesproken Raad voor Vrede gepresenteerd. De ceremonie vond plaats in Davos, waar het jaarlijkse World Economic Forum plaatsvindt.
11 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken heeft opgeroepen tot "constructieve" gesprekken over Groenland die de territoriale integriteit van het land respecteren. "We kunnen over alle politieke aspecten onderhandelen: veiligheid, investeringen, de economie. Maar we kunnen niet onderhandelen over onze soevereiniteit", benadrukte premier Mette Frederiksen in een verklaring. Dat is volgens haar tot nu toe ook niet gebeurd.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - De oude wereldorde valt in hoog tempo uit elkaar. Dat verklaarde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz tijdens zijn speech op het World Economic Forum in Davos. Hij sprak over tektonische verschuivingen met grote gevolgen voor de veiligheid en welvaart.
1 uur geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is onderweg naar Davos. Dat laat een bron weten aan persbureau Bloomberg en is later bevestigd door het kantoor van de president. Zelensky heeft er donderdag een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump.
2 uur geledenDAVOS (ANP/RTR/AFP) - Volgens de Amerikaanse gezant Steve Witkoff hebben de gesprekken om de oorlog in Oekraïne te beëindigen "veel vooruitgang geboekt". "Ik denk dat we het tot een punt hebben teruggebracht", zei hij in de marge van het World Economic Forum in Davos. Het is niet bekend over welk punt nog wordt gesproken.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Ongeveer 3000 appartementencomplexen in de Oekraïense hoofdstad Kyiv zitten nog zonder stroom na de Russische aanvallen deze week, meldt burgemeester Vitali Klitsjko. De hoofdstad heeft al weken te kampen met warmte- en elektriciteitsproblemen door aanhoudende aanvallen. Begin januari riep de burgemeester op de stad te verlaten, dinsdag werd bekend dat ongeveer een half miljoen mensen dat hebben gedaan.
3 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Australië is donderdag begonnen met een nationale dag van rouw voor de slachtoffers van de schietpartij op Bondi Beach. In het hele land hangen de vlaggen halfstok voorafgaand aan een herdenkingsceremonie bij het iconische Opera House in Sydney.
8 uur geleden