Regenboogprotest tegen Hongaarse regering tijdens EK-duel Oranje
DEN HAAG (ANP) - Op meerdere plekken in Nederland wappert zondag de regenboogvlag, het symbool voor lesbiennes, homoseksuelen, biseksuelen, transgenders en intersekse personen. Dat gebeurt uit protest tegen het antihomobeleid van de Hongaarse regering.
De protestactie is zondag omdat het Nederlands elftal die avond zijn wedstrijd in de achtste finales op het EK speelt in de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Aanvoerder Georginio Wijnaldum draagt tijdens het duel tegen Tsjechië een band met de tekst OneLove, als boodschap tegen discriminatie. Duizenden Oranjefans zijn waarschijnlijk bij de wedstrijd. Op Schiphol kunnen ze een regenboogvlag of -zweetbandje krijgen van KRO-NCRV-presentator Klaas van Kruistum. Op de vlag en het bandje staat de tekst A szerelem mindenkié, Hongaars voor Liefde is voor iedereen.
Vicepremier Sigrid Kaag en de Haagse wethouder Bert van Alphen hijsen zondag dertien inclusieve vlaggen bij de Hofvijver, naast het Binnenhof. Dat doen ze zondag om 16.00 uur, twee uur voor de aftrap in Boedapest. Ook op andere plekken in de hofstad gaat die vlag in top. De gemeentes Zwolle, Enschede, Tilburg, Den Bosch, Alkmaar, Hilversum, Rijswijk, Kerkrade, Steenwijkerland, Baarn, Dalfsen, Soest en Brummen hebben ook aangekondigd dat ze zondag de regenboogvlag uithangen. In Haarlemmermeer en Capelle aan den IJssel blijft die vlag tot aan het einde van het EK hangen.
Op meerdere plekken worden bouwwerken verlicht in de kleuren van de regenboog. De gemeente Leiden doet dat bijvoorbeeld bij de Koornbeursbrug, Capelle aan den IJssel verlicht het gemeentehuis en in Amstelveen gebeurt dat bij een kunstwerk op het Keizer Karelplein.
In de afgelopen dagen zijn al meerdere regenboogprotesten tegen Hongarije gehouden. Zo werden de Erasmusbrug in Rotterdam, Ziggo Dome en de A'DAM Toren in Amsterdam en het stadhuis van Groningen verlicht in de kleuren van de regenboog.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Contactorgaan Moslims en Overheid (CMO) deelt ook dit jaar weer 'ramadanpakketten' uit aan gedetineerden. Tijdens de vastenmaand, die over ongeveer twee weken begint, ontvangen zo'n 7000 mensen in gevangenissen door het hele land een pakket. Vorig jaar waren dat er 5500.
37 minuten geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie onderzoekt nog eens negen sterfgevallen, die mogelijk verband houden met medicijnen besteld via website Funcaps. Dat bleek donderdag tijdens een tweede inleidende zitting tegen de twee verdachten, die de website zouden hebben gerund. Het totaal aantal is daarmee opgelopen tot 58. Volgens de officier van justitie zijn in totaal 68 gevallen onderzocht en bleek bij tien gevallen geen sprake van een link.
38 minuten geledenBREDA (ANP) - No Waste Army heeft in drie weken tijd met een landelijke actie 916.000 kilo groenten 'gered' die dreigden te worden verspild. De groenten zijn onder meer naar de Voedselbank en noodhulp gegaan.
39 minuten geledenHAARLEM (ANP) - De zorgen van omwonenden van Tata Steel over hun gezondheid nemen iets af. In het jaarlijkse onderzoek van Ipsos I&O onder inwoners van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen geeft 38 procent van de deelnemers aan bezorgd te zijn of de leefomgeving wel veilig is voor de gezondheid. Bij het eerste onderzoek in 2021 was dat nog 54 procent, eind 2024 zei 40 procent zich zorgen te maken.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bevolkingsonderzoek Nederland (BVO NL) heeft uitnodigingen aan vrouwen voor deelname aan baarmoederhalskankeronderzoek vertraagd, meldt de organisatie donderdag. Dat komt door de hack die afgelopen zomer plaatsvond bij Clinical Diagnostics (CD), een van drie laboratoria waar BVO NL mee samenwerkt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) in Noord-Holland heeft de aangifte van smaad/laster en het doen van valse aangifte, ingediend door Marco Borsato, geseponeerd. De zanger had een tegenaanklacht ingediend naar aanleiding van een zedenzaak waarvan hij werd beschuldigd.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in de rechtbank in Rotterdam twee jaar celstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 24-jarige Thomas D. voor verboden wapenbezit. D. was actief bij de Geuzenbond, die door de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) is aangemerkt als extreemrechts.
4 uur geleden