Regen Sydney trekt weg, toch meer mensen geëvacueerd
SYDNEY (ANP/RTR) - Hoewel het stormsysteem dat vier dagen lang zorgde voor zware regenval in delen van Sydney is weggetrokken, moeten meer mensen vanwege overstromingen hun huis verlaten. In de Australische staat New South Wales is inmiddels meer dan 85.000 mensen gevraagd te evacueren of zijn ze gewaarschuwd dat ze mogelijk een evacuatiebevel krijgen, melden de autoriteiten. Dinsdag ging het nog om 50.000 mensen.
Het lagedruksysteem voor de oostkust van Australië is verplaatst richting de kust in het noorden van New South Wales. Het Australische weerbureau voorziet dat er op sommige plekken in zes uur tijd meer dan 200 millimeter regen kan vallen. Door de hevige regenval blijft er veel water in de rivieren rond Sydney terechtkomen, die al bijna hun maximale peil hebben bereikt. De autoriteiten waarschuwen dat de crisis tot begin volgende week kan duren.
De meeste mensen die zijn opgeroepen te vertrekken of gewaarschuwd dat een evacuatie er mogelijk aankomt, wonen in de westelijke buitenwijken van Sydney. "Dit is nog steeds een gevaarlijke situatie en we moeten daarop met gepaste maatregelen reageren", zei premier Anthony Albanese tijdens een bezoek aan de buitenwijk Windsor. Het is de derde keer dit jaar dat de buitenwijk te maken heeft met overstromingen. Tijdens het bezoek kondigde Albanese aan dat door overstroming getroffen inwoners eenmalig een noodbetaling krijgen van 1000 Australische dollar (iets meer dan 660 euro).
Frustratie
Inwoners zijn gefrustreerd over de manier waarop de regering de problemen aanpakt, zo bleek tijdens het bezoek van de premier. "Iedereen praat over het oplossen van hetzelfde probleem... er is niets gebeurd", zei een inwoner tegen Albanese. "De lokale bevolking is altijd voorbereid, de overheid is dat niet."
Het weer aan de Australische oostkust wordt al twee jaar gedomineerd door het fenomeen La Niña, dat doorgaans leidt tot meer regenval. La Niña eindigde in juni, maar er is volgens het Australische Bureau voor Meteorologie een kans van 50 procent dat het fenomeen dit jaar weer terugkeert.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
21 minuten geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.
24 minuten geledenASHKELON (ANP/AFP) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.
57 minuten geledenMANAMA (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft ook Bahrein een dronedeal aangeboden. Zelensky meldde op X dat hij de Golfstaat bezoekt en daar een "productief gesprek" heeft gehad met de koning, Hamad bin Isa Al Khalifa.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De situatie in de Straat van Hormuz is volgens de VS na de beschietingen van maandag niet verder geëscaleerd. "Tot nu toe is het vandaag rustiger", zei de hoogste Amerikaanse militair, generaal Dan Caine. Hij sprak de verwachting uit dat de VS de komende dagen meer schepen kunnen assisteren die door de oorlog zijn gestrand in het Midden-Oosten.
1 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP) - Het Roemeense parlement heeft de regering weggestemd. De sociaaldemocratische PSD trok zich vorige maand al terug uit de coalitie omdat de regering van minister-president Ilie Bolojan van plan was om impopulaire bezuinigingen door te voeren. De partij kwam daarna met de radicaal-rechtse AUR met een motie van wantrouwen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse premier Keir Starmer waarschuwt dat het niet zonder gevolgen blijft als duidelijk wordt dat een ander land achter het belagen van de Britse Joodse gemeenschap zit. "Onze boodschap aan Iran of aan elk ander land dat geweld, haat of verdeeldheid in de samenleving zou willen aanwakkeren, is dat dit niet getolereerd zal worden", verklaarde hij op een bijeenkomst met vertegenwoordigers van allerlei sectoren.
2 uur geleden