Regels voor verhoging pensioenen toch volgend jaar al versoepeld
DEN HAAG (ANP) - De pensioenen van deelnemers van een aantal fondsen kunnen volgend jaar toch meegroeien met de prijsstijging. Een voorstel van de PvdA hiertoe kan op steun van genoeg partijen in de Tweede Kamer rekenen, en ook het kabinet wil eraan meewerken. Pensioenfondsen met minstens 1 euro en 5 cent in kas voor elke euro verschuldigd pensioen, mogen de pensioenen laten meegroeien, mits zij zich al verbinden aan het nieuwe pensioenstelsel.
"Deelnemers wachten al meer dan tien jaar op de indexatie van pensioenen", zei PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk in een debat in de Tweede Kamer. Eigenlijk zou de nieuwe pensioenwet al vanaf 1 januari van dit jaar gaan gelden, maar in het voorjaar kondigde het kabinet aan dat de wet een jaar is vertraagd. Om ervoor te zorgen dat deelnemers hiervan niet de dupe zijn, moet de drempel voor fondsen om de pensioenen te laten meegroeien omlaag.
Het gaat om fondsen die 1,05 euro in kas hebben per euro toegezegd pensioen, een zogenoemde dekkingsgraad van 105 procent. Nu mogen fondsen de pensioenen alleen laten stijgen bij een dekkingsgraad van 110 procent. "De fondsen die de intentie hebben om over te stappen en 105 of hoger staan, móéten de mogelijkheid krijgen om 2022 te gaan indexeren", vindt Van Dijk.
Motie
Staatssecretaris Dennis Wiersma wil dat eigenlijk alleen toelaten voor pensioenfondsen die zich al verbinden aan het nieuwe systeem. Van Dijk trok daarom zijn voorgestelde wetswijziging in, en kwam uiteindelijk met een motie waar ook de bewindsman zich in kon vinden. Het voorstel van de sociaaldemocraat kan daarnaast op steun rekenen van de coalitiepartijen en GroenLinks.
Van de vier grote pensioenfondsen voldoet alleen ABP momenteel aan de minimumdekkingsgraad van 105. Het pensioenfonds voor ambtenaren en leraren had eind september een dekkingsgraad van 105,3 procent. Zorgfonds PFZW en de metaalfondsen PMT en PME komen daar nog niet aan met dekkingsgraden van respectievelijk 102 procent, 102,5 procent en 104,6 procent. Later deze maand geven de fondsen de dekkingsgraden over oktober vrij.
Vakbond FNV reageert opgetogen op de steun van de Kamer. Bondsbestuurder Willem Noordman noemt dat "eindelijk goed nieuws". "We hebben hier de laatste maanden keihard voor gepleit." FNV wijst er daarbij op dat door de al lang dalende rente de dekkingsgraden al jaren onder druk staan. Veel fondsen hebben daardoor de pensioenen al dertien jaar niet kunnen verhogen, stelt de bond. "Samen met de PvdA boeken we vandaag een mooi resultaat voor veel mensen", aldus Noordman.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De zorgpremies voor 2026 laten grotere verschillen zien dan voorgaande jaren, meldt zorgvergelijker ZorgKiezer op basis van een eigen analyse. Daaruit blijkt dat het prijsverschil tussen de goedkoopste en duurste basisverzekering oploopt tot 511 euro per jaar. In 2025 was dat verschil 433 euro.
35 minuten geledenCHICAGO (ANP) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing moet een schadevergoeding van 28,45 miljoen dollar (24,56 miljoen euro) betalen aan de weduwnaar van een slachtoffer van de crash van een toestel van Ethiopian Airlines in 2019. Dat heeft een jury in Chicago beslist in het eerste burgerrechtelijke proces tegen Boeing over de twee dodelijke crashes met 737 MAX 8-vliegtuigen, waarbij in 2018 en 2019 in totaal 346 doden vielen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrenteaftrek kan worden afgeschaft zonder dat dat tot grote verstoringen op de markt leidt, concluderen onderzoekers van de TU Delft op basis van een doorrekening. In het onderzoek, dat is gepubliceerd in economenvakblad EBS, betogen zij dat de maandlasten betaalbaar blijven.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De zorgpremies van de grote verzekeraars stijgen in 2026 niet of nauwelijks. Dat blijkt uit de premies voor het basispakket die zorgverzekeraars hebben bekendgemaakt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederland blijft ver achter bij de Verenigde Staten als het gaat om investeringen in kunstmatige intelligentie. Daarop wijst ING-econoom Marcel Klok donderdag in een onderzoeksartikel van de bank. Daarmee lijkt Nederland volgens hem een kans te missen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Als de luchtvaart in Nederland verder groeit, levert dit de economie niets extra's meer op. Nederland heeft al een uitgebreid netwerk en de markt is verzadigd. Dat komt naar voren uit een onderzoek van de Britse klimaatdenktank New Economics Foundation, gedaan in opdracht van de Europese milieuorganisatie Transport & Environment.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld gesloten. De meeste aandelen sloten hoger, maar techbedrijven stonden enigszins onder druk. Beleggers waren in afwachting van een definitieve deal in het Amerikaanse Congres die waarschijnlijk een einde maakt aan de sluiting van de federale overheid.
5 uur geleden