Regeling levensbeëindiging doodzieke kinderen gaat begin 2024 in
DEN HAAG (ANP) - Vanaf volgend jaar wordt het mogelijk om het leven te beëindigen van kinderen tussen de 1 en 12 jaar die uitzichtloos en ondraaglijk lijden. Naar verwachting gaat op 1 januari een nieuwe regeling in van zorgminister Ernst Kuipers. De Tweede Kamer kan zich vinden in het voorstel, bleek tijdens een debat over medisch-ethische kwesties.
Een deel van de Kamer plaatste alleen nog vraagtekens bij de keuze voor een regeling, en had liever een wet gezien. Maar Kuipers heeft voor een regeling gekozen vanwege de complexiteit en gevoeligheid van het thema. Onder meer D66, GroenLinks, PVV, SP en SGP zien dat juist als reden voor het belang van wetgeving.
Kuipers wees op het ontbreken van voorbeelden om tot een norm te komen voor wetgeving. Het komt namelijk zeer zelden voor dat jonge kinderen zo ziek zijn dat ouders en artsen de dood als enige optie zien. Dit soort voorbeelden acht hij noodzakelijk voor wetgeving. Kuipers gaf aan bij de totstandkoming van een norm ook te kijken naar situaties waarbij niet is gekozen voor levensbeëindiging, waar dit wel mogelijk zou zijn geweest. GroenLinks-Kamerlid Corinne Ellemeet had daar op aangedrongen.
VVD
VVD-Kamerlid Harry Bevers is los van de discussie over regel- of wetgeving "blij" dat ernstig zieke kinderen tussen de 1 en 12 jaar vanaf begin 2024 "menswaardig kunnen sterven". Hij hoopt dat de regeling een einde maakt aan het "dilemma voor artsen" om mee te werken aan levensbeëindiging bij zulke jonge kinderen die wilsonbekwaam zijn.
Ellemeet van GroenLinks maakte tijdens het debat ook het punt dat artsen huiverig zijn over het uitvoeren van een late abortus, als er sprake is van een ernstige afwijking, omdat ze bang zijn voor vervolging. Volgens haar wijken vrouwen daardoor uit naar België, waar artsen het wel aandurven vanwege een toetsing vooraf. In Nederland vindt de beoordeling achteraf plaats. GroenLinks pleit voor een toets vooraf, de VVD sluit zich hierbij aan. De bewindsman heeft toegezegd te kijken naar hoe het in België georganiseerd is.
Verder wil Fleur Agema (PVV) opheldering van de minister over de ethische kant van kunstmatige intelligentie in de zorg. "Wat is in het kader van menselijk contact acceptabel, en wat niet?", vroeg zij aan Kuipers. Voor het eind van het jaar stuurt hij een brief hierover aan de Tweede Kamer.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics, waar via een hack vorig jaar de medische gegevens van ongeveer een half miljoen vrouwen werden buitgemaakt, mag mogelijk weer bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker gaan uitvoeren. De organisatie Bevolkingsonderzoek Nederland, die samenwerkte met Clinical Diagnostics, staat hiervoor open omdat er nu te weinig capaciteit is om het bevolkingsonderzoek op tijd uit te voeren. Wel moet het laboratorium een verbeterplan maken, zodat het de veiligheid van de gegevens kan garanderen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft tot nu toe zes meldingen gekregen over baby's die ziek zijn geworden na het drinken van voeding van Nestlé waarvoor een veiligheidswaarschuwing geldt. Eerder deze maand werd cereulide in de voeding aangetroffen. Deze bacterie kan braken, buikpijn en diarree veroorzaken.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer 3,5 miljoen Nederlanders merken de gevolgen van de tekorten aan geneesmiddelen in Nederland. Dat is een op de drie medicijngebruikers, meldt de beroepsorganisatie voor apothekers, de KNMP.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuw onderzoek door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) kan helpen bij het oplossen van moordzaken waarbij pijnstillers zoals morfine zijn gebruikt, stelt het instituut. Rogier van der Hulst, toxicoloog bij het NFI, deed de afgelopen jaren onderzoek naar de verdeling van morfine in het menselijk lichaam na overlijden.
3 weken geledenUTRECHT (ANP) - Als gevolg van de gladheid was het afgelopen weekend drukker op de spoedeisende hulpen dan normaal. Landelijk zag de Nederlandse Vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen (NVSHA) "beduidend meer letsel" door valpartijen. Het ging vooral om ouderen die waren gevallen en mensen met heup- en polsbreuken.
3 weken geledenUTRECHT (ANP) - Opvallend veel kinderen hebben de laatste tijd waterpokken gekregen. Dat meldt gezondheidsinstituut Nivel op basis van registraties van huisartsen.
1 maand geledenAMSTERDAM (ANP) - Afdelingen voor spoedeisende hulp (SEH's) hebben tijdens de afgelopen jaarwisseling het hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren geholpen. Volgens een inventarisatie van kenniscentrum VeiligheidNL kwamen op deze ziekenhuisafdelingen in totaal 474 patiënten binnen met verwondingen door vuurwerk. Dat was 29 procent meer dan bij de jaarwisseling daarvoor en het hoogste aantal sinds de jaarwisseling van 2016 op 2017.
1 maand geleden