Regeling kennismigranten werkt niet, stelt chef Arbeidsinspectie
DEN HAAG (ANP) - De kennismigrantenregeling in Nederland werkt niet zoals deze zou moeten werken. Volgens de Nederlandse Arbeidsinspectie is deze ongericht, waardoor ook kappers, schoonmakers en horecamedewerkers als kennismigrant het land binnenkomen. Er moet meer focus komen. "Zodat niet, zoals nu, ruim 10.500 bedrijven 'kenniswerkers' mogen aantrekken", schrijft inspecteur-generaal Rits de Boer in een reflectie op het afgelopen jaar.
De kennismigrantenregeling maakt het werkgevers mogelijk om relatief eenvoudig mensen van buiten de Europese Unie aan te nemen. Maar op basis van de ervaringen van arbeidsinspecteurs, merkt De Boer dat er eerder sprake is van een 'salarismigrant' dan van een kennismigrant. Zo is er geen opleidings- of kenniseis opgenomen in de regeling, maar wel een salariseis. Die houdt in dat een migrant die wordt aangetrokken van buiten de EU minimaal anderhalf keer een modaal salaris moet verdienen.
"Per saldo is de regeling weinig onderscheidend en maakt het migratie naar Nederland voor een veelheid van functies mogelijk", meent De Boer. "Dat is uiteraard een legitieme maatschappelijke (politieke) keuze, maar het label 'kennis' is dan in ieder geval deels een verkeerde benaming", schrijft hij verder.
De hoogste baas van de Arbeidsinspectie stelt daarom voor het begrip 'hoogwaardige kennis' inhoudelijk uit te leggen in de regeling. "Door te focussen op daadwerkelijk kennisintensieve bedrijven zou het bereik van de regeling naar schatting enkele honderden in plaats van meer dan 10.000 bedrijven betreffen", legt hij uit.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.
11 uur geledenROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.
12 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
22 uur geleden