Reddingswerkers ruimen karkassen grienden Tasmanië
HOBART (ANP/AFP) - Reddingswerkers in Tasmanië ruimen vrijdag honderden karkassen van aangespoelde grienden op. Maandag strandden voor de westkust van het Australische eiland 470 grienden, 97 werden tot nu toe gered.
De afgelopen dagen probeerden ongeveer honderd vrijwilligers de dieren terug in zee te krijgen. Donderdag hebben de reddingswerkers de dieren die niet meer te redden waren, uit hun lijden verlost. Nu hebben zij de taak de honderden karkassen zo snel mogelijk weg te halen, voordat deze beginnen te ontbinden of haaien aantrekken.
Er worden verschillende manieren uitgeprobeerd om de walvissen, die soms wel 6 meter lang zijn, te ruimen. Een daarvan is de walvissen naar de dieper water te brengen. Daar vormen ze geen gevaar meer voor boten. De reddingswerkers hebben het er zwaar mee: "Het zijn moeilijke momenten, vooral wanneer er zoveel te doen is en het gewoon als een nederlaag voelt," zegt een van de vrijwilligers tegen persbureau AFP.
Massastranding
Het is de grootste massastranding in Australië ooit, volgens marinebioloog Kris Carlyon. Hoe het kan dat zo'n grote groep grienden samen vast kwam te zitten, is nog onbekend. Onderzoekers hebben gesuggereerd dat de grienden van hun route zijn geraakt toen ze werden aangetrokken door voedsel in de buurt van de kustlijn, of door één of twee verdwaalde walvissen te volgen.
Naar schatting zijn nu 350 grienden gestorven. Reddingswerkers hopen er vrijdag nog twintig te kunnen redden.
Meer uit Buitenland
ALGIERS (ANP/AFP/RTR) - De paus is ondanks kritiek van de Amerikaanse president Donald Trump van plan zich te blijven uitspreken tegen oorlog. Dat verklaarde Leo tijdens zijn vlucht naar Algerije. Hij is de eerste paus die dat land bezoekt en begint daar aan een rondreis van anderhalve week door Afrikaanse landen.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse defensiefabrikant Destinus gaat raketten bouwen met het grote Duitse bedrijf Rheinmetall. De twee gaan samenwerken bij de productie van kruisraketten en ballistische raketten, laten ze weten.
1 uur geledenBERLIJN/WARSCHAU (ANP/RTR/DPA/AFP) - Europese leiders reageren ook maandag verheugd op de uitslag van de parlementsverkiezingen in Hongarije. Daar versloeg de oppositie de partij van de langzittende rechts-nationalistische premier Viktor Orbán.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De Democratische gouverneurskandidaat in Californië Eric Swalwell heeft zijn campagne opgeschort vanwege beschuldigingen van seksueel misbruik. Vrijdag berichtten Amerikaanse media over het vermeende misbruik van minstens vier vrouwen. Hij kwam daarop onder druk te staan om een stap terug te doen.
2 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - In Australië gaat voor het eerst een vrouw de landmacht leiden. Generaal Susan Coyle treedt in juli aan. Haar benoeming moet volgens de minister van Defensie worden gezien als een historisch moment. "Haar prestatie betekent dat zij de eerste vrouw zal zijn die een krijgsmachtonderdeel aanvoert in de Australische geschiedenis", aldus minister Richard Marles.
2 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Zuid-Korea en Polen hebben besloten hun banden te versterken, met een grote rol voor defensie. De Poolse premier Donald Tusk zei op bezoek bij de Zuid-Koreaanse president Lee Jae-Myung dat Zuid-Korea nu na de Verenigde Staten de belangrijkste bondgenoot is van Polen, vooral in de defensie-industrie.
2 uur geledenBRATISLAVA (ANP) - De Slowaakse premier Robert Fico heeft de Hongaarse oppositie gefeliciteerd met de verkiezingsoverwinning. Hij stuurde in een verklaring aan op samenwerking met de nieuwe regering.
2 uur geleden