Reddingswerkers ruimen karkassen grienden Tasmanië
HOBART (ANP/AFP) - Reddingswerkers in Tasmanië ruimen vrijdag honderden karkassen van aangespoelde grienden op. Maandag strandden voor de westkust van het Australische eiland 470 grienden, 97 werden tot nu toe gered.
De afgelopen dagen probeerden ongeveer honderd vrijwilligers de dieren terug in zee te krijgen. Donderdag hebben de reddingswerkers de dieren die niet meer te redden waren, uit hun lijden verlost. Nu hebben zij de taak de honderden karkassen zo snel mogelijk weg te halen, voordat deze beginnen te ontbinden of haaien aantrekken.
Er worden verschillende manieren uitgeprobeerd om de walvissen, die soms wel 6 meter lang zijn, te ruimen. Een daarvan is de walvissen naar de dieper water te brengen. Daar vormen ze geen gevaar meer voor boten. De reddingswerkers hebben het er zwaar mee: "Het zijn moeilijke momenten, vooral wanneer er zoveel te doen is en het gewoon als een nederlaag voelt," zegt een van de vrijwilligers tegen persbureau AFP.
Massastranding
Het is de grootste massastranding in Australië ooit, volgens marinebioloog Kris Carlyon. Hoe het kan dat zo'n grote groep grienden samen vast kwam te zitten, is nog onbekend. Onderzoekers hebben gesuggereerd dat de grienden van hun route zijn geraakt toen ze werden aangetrokken door voedsel in de buurt van de kustlijn, of door één of twee verdwaalde walvissen te volgen.
Naar schatting zijn nu 350 grienden gestorven. Reddingswerkers hopen er vrijdag nog twintig te kunnen redden.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - Het Rode Kruis gaat de hulpverlening in de Democratische Republiek Congo en Oeganda opschalen vanwege een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de DRC. Het gaat vooral om preventie en voorlichting over bescherming tegen het dodelijke virus en de symptomen, meldt de organisatie. Artsen Zonder Grenzen zei eerder op te willen schalen.
2 uur geledenMODENA (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni ontmoet zondag slachtoffers van een aanrijding in de stad Modena. Een automobilist reed daar in op voetgangers, waarbij acht mensen gewond raakten. De premier zegde een geplande reis naar Cyprus af om de slachtoffers te bezoeken.
3 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnen hebben het hooggerechtshof om toestemming gevraagd om de voormalige politiechef Ronald Dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde een arrestatiebevel tegen hem uit vanwege zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Bij droneaanvallen in de regio Moskou zijn drie mensen om het leven gekomen, heeft de gouverneur van dat deel van Rusland zondag gezegd. Volgens hem ging het om een "grootschalige" aanval op het gebied rond de Russische hoofdstad. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt de aanvallen op X.
7 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.
19 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.
19 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.
21 uur geleden