Reddingswerk op Java hervat na nieuwe vulkaanuitbarsting
JAKARTA (ANP/AFP/DPA) - Het reddingswerk in het oosten van Java is hervat, nadat de zoektocht naar overlevenden tijdelijk was stopgezet vanwege een nieuwe uitbarsting van vulkaan Semeru. Sinds de eruptie van zaterdag worden bijna dertig mensen vermist.
Omwonenden van de vulkaan, de hoogste op Java, zochten in paniek dekking toen die zaterdag uitbarstte en vervolgens een grote hoeveelheid as uitstootte. Ook ontstonden er stromen warme modder. De Indonesische autoriteiten hebben zeker vijftien doden geteld. Voor zover bekend hebben zo'n zeventig mensen brandwonden opgelopen.
Meerdere dorpen zijn bedekt onder een dikke laag as. Van sommige huizen zijn alleen nog de daken zichtbaar. Meer dan 1500 mensen zijn ontheemd geraakt en worden ondergebracht in tijdelijke opvangcentra, zoals moskeeën en kantoren. Het zoeken naar vermisten wordt bemoeilijkt door de as en het instorten van een brug tussen twee plaatsen.
Ring of fire
Reddingswerkers moesten hun werk tijdelijk stilleggen omdat een nieuwe, kleine uitbarsting van Semeru mogelijk gevaar zou opleveren. Zij moeten in de zoektocht naar slachtoffers door de modder graven. Op sommige plekken komen dikke rookpluimen van de as af. De bevolking wordt dringend geadviseerd 5 kilometer van de krater vandaan te blijven.
De ruim 3600 meter hoge Semeru is het afgelopen jaar verscheidene keren uitgebarsten. Indonesië ligt in de 'ring of fire', een gebied in de Grote Oceaan met bijna 130 actieve vulkanen waar ook veel aardbevingen voorkomen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Meer dan 7 miljoen Iraniërs hebben zich aangemeld om te vechten in het geval van een eventuele Amerikaanse invasie. Dat schrijft de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf op X. Het land met meer dan 90 miljoen inwoners is bezig met een campagne om vrijwilligers te werven. Dinsdag meldden Iraanse staatsmedia dat zeker 5 miljoen mensen zich hadden aangemeld.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse advocaat en mensenrechtenactivist Nasrin Sotoudeh is gearresteerd in Iran. Dat meldt de dochter van de 62-jarige Sotoudeh. Gedurende haar carrière stond de advocaat meerdere prominente dissidenten bij, onder wie Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist Shirin Ebadi.
1 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De vondst van de Roemeense kunstobjecten die werden gestolen uit het Drents Museum is "ongelofelijk nieuws", vindt de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Oana Toiu. "Het was cruciaal dat de Nederlandse autoriteiten begrepen dat het voor ons absoluut noodzakelijk was dat de schatten werden teruggevonden, ook al was het verzekeringsgeld al overgemaakt aan de Roemeense staat."
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Frankrijk verscherpt de veiligheidsmaatregelen in Parijs na de verijdelde aanslag op een kantoor van Bank of America in de Franse hoofdstad vorige week, meldt de Parijse politie in een verklaring aan persbureau Reuters. Autoriteiten vermoeden dat er banden zijn tussen het incident en de pro-Iraanse groep HAYI.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Ook India, Somalië en Griekenland hebben zich aangesloten bij de groep landen die wil helpen bij het beëindigen van de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz. De Indiase buitenlandminister Subrahmanyam Jaishankar nam donderdagmiddag deel aan de eerste officiële videovergadering van de 'Hormuz-coalitie' in wording, zei zijn ministerie.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens zijn bezoek aan Zuid-Korea de opmerkingen van Donald Trump over zijn vermeende huwelijksproblemen afgedaan als noch elegant noch passend bij Trumps rol als president. De Amerikaanse leider had tijdens een besloten lunch opgemerkt dat Brigitte Macron de Franse president "extreem slecht" zou behandelen en dat Macron nog aan het bijkomen zou zijn van een "rechtse hoek". Ook zette Trump een Frans accent op en hekelde hij het gebrek aan bereidwilligheid bij de Fransen om de VS te helpen in de Straat van Hormuz.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP) - Roemenië heeft van Nederland vernomen dat gestolen objecten uit het Drents Museum zijn teruggevonden, meldt het Roemeense ministerie van Buitenlandse Zaken. Een woordvoerder wilde niet zeggen om welke objecten het gaat. Dat wordt later bekendgemaakt op een persconferentie in het museum in Assen.
5 uur geleden