Reddingswerk na aardbeving in Ecuador in volle gang
QUITO (ANP/RTR/DPA) - Het reddingswerk na de aardbeving met een kracht van 6.8 in Ecuador is in volle gang. De autoriteiten in Quito riepen zondag de noodtoestand uit voor de regio die het zwaarst werd getroffen. De natuurramp heeft aan zeker veertien mensen het leven gekost, twaalf in de provincie El Oro, twee in Azuay. Verder zijn er bijna 450 gewonden geregistreerd.
In het noorden van Peru, waar de schokken ook serieuze schade aanrichtten, is één dode gemeld. Volgens persbureau Agencia Andina overleed een vierjarig meisje door een omvallende muur.
De Ecuadoraanse president Guillermo Lasso liet al in de nachtelijke uren weten dat alle betrokken ministeries onmiddellijk in actie zijn gekomen. Er is onder meer een team hulpverleners naar Isla Puna gestuurd, het eiland ten zuiden van Guayaquil, waar het epicentrum van de beving in de buurt lag. Volgens de regering in Quito zijn zeker 84 huizen in puin gelegd en zeker een dubbel aantal zwaar beschadigd.
Publieke voorzieningen
Ook gezondheidscentra, onderwijsinstellingen en bruggen in het gebied hebben te lijden gehad. Een platform van staatsoliemaatschappij Petroecuador voor de kust moest door uitval van de machinerie de productie staken. In Peru zijn volgens de eerste berichten vier panden ingestort en een aantal andere onbewoonbaar geworden. Belangrijke transportverbindingen en infrastructuur bleven gespaard. Paus Franciscus heeft zondag zijn medeleven betuigd met de slachtoffers.
De westkust van Zuid- en Noord-Amerika ligt in de zogenoemde Pacifische Ring van Vuur, waar veel seismische activiteit is. Ecuador werd in 2016 getroffen door een aardbeving met een magnitude van 7.8. Toen kwamen meer dan 560 personen om en vielen er duizenden gewonden.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP) - Paus Leo heeft Evelio Menjivar-Ayala benoemd tot bisschop in het Amerikaanse West Virginia. De 55-jarige geestelijke is volgens de krant The Washington Post een voormalige ongedocumenteerde migrant die in een kofferbak naar de VS is gesmokkeld. Hij had katholieken eerder al opgeroepen zich uit te spreken tegen de wijze waarop de Amerikaanse autoriteiten onder president Donald Trump optreden tegen migranten.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Rond acties op de internationale Dag van de Arbeid is in Istanbul onrust ontstaan. De Turkse politie vuurde traangas af en er worden honderden arrestaties gemeld.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran heeft via bemiddelaar Pakistan een nieuw vredesvoorstel gedaan aan de Verenigde Staten. Teheran kwam eerder ook al met een plan, maar daar gingen de Amerikanen nog niet mee akkoord.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Op meerdere plekken in Europa is vrijdag gedemonstreerd in het kader van de Dag van de Arbeid. Zo zijn in Frankrijk onder meer in Marseille en Lyon mensen op de been. In Nantes werden daarbij dingen naar de politie gegooid, melden de lokale autoriteiten op X.
6 uur geledenSKAGEN (ANP) - De vrijlating van bultrug Timmy lijkt vertraging op te hebben gelopen. Het schip dat de walvis vervoert, vaart op dit moment rondjes bij het noordelijkste punt van Denemarken, waar het vaartuig de Noordzee op zou moeten varen. De kapitein zei tegen de Duitse regionale omroep NDR dat die omweg nodig is vanwege de slechte weersomstandigheden.
7 uur geledenKRETA (ANP/RTR) - De Global Sumud Flotilla bevestigt op sociale media dat alle door Israël opgepakte activisten zijn vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, met uitzondering van twee mannen. Die personen zijn deel van de organisatie achter de poging om over zee humanitaire hulp naar Gaza te brengen.
7 uur geledenPISA (ANP) - In de Italiaanse regio Toscane zijn 3500 mensen geëvacueerd vanwege een grote bosbrand, meldt persbureau ANSA. Het vuur woedt tussen de steden Pisa en Lucca en bedreigt een dorp.
7 uur geleden