Reddingswerk Marokko gaat verder, kans op overlevenden slinkt
RABAT (ANP/RTR/AFP) - Reddingswerkers in Marokko blijven zich ruim een halve week na de aardbeving inzetten om overlevenden te vinden. Journalisten in het rampgebied zeggen dat woensdag duidelijk meer militairen, politiemensen en hulpverleners te zien zijn op wegen bij het epicentrum. Ondertussen slinkt de kans dat nog overlevenden worden aangetroffen en zijn er nog steeds dorpen waar nog weinig hulp van buitenaf is gearriveerd.
Marokko is ruim voorbij de periode van 72 uur die na een aardbeving als cruciaal wordt gezien. Dan is de kans het grootst dat nog mensen levend uit het puin gehaald kunnen worden. De autoriteiten proberen ondertussen nog steeds om wegen vrij te maken die zijn geblokkeerd door aardverschuivingen. Het uitblijven van hulp op sommige afgelegen plaatsen in het Atlasgebergte heeft geleid tot woede en frustratie onder de bevolking.
Na de ramp boden veel landen hulp aan. Spanje, het Verenigd Koninkrijk, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten mochten hulp komen bieden, maar Frankrijk bijvoorbeeld niet. Dat leidde tot discussie over de vraag of spanningen tussen de landen daar een rol bij speelden. De Franse president Emmanuel Macron herhaalde dinsdag nog eens dat zijn land bereid is om te komen helpen.
Particuliere organisaties
Die Marokkaanse opstelling plaatst ook particuliere organisaties in een lastige positie. De Franse reddingsorganisatie Secouristes Sans Frontières zei tevergeefs de Marokkaanse ambassade in Parijs te hebben benaderd om hulp aan te bieden. De Nederlandse stichting Signi Zoekhonden liet weten toch naar Marokko te vliegen, ook zonder officieel hulpverzoek van de Marokkaanse staat. Het team wil lokaal kijken wat de mogelijkheden zijn.
Het officiële dodental liep de afgelopen dagen op tot ruim 2900. Overlevenden vrezen niet alleen voor naschokken, maar soms ook voor de naderende winter. Verslaggevers bezochten het dorpje Outaghrri, dat vrijwel volledig is verwoest. Overlevenden slapen er al nachten buiten op een schoolplein. Dat is een van de weinige plaatsen waar geen puin ligt. Dorpelingen zouden weliswaar tenten hebben ontvangen, maar die bleken niet waterdicht te zijn.
Winterperiode
"Het wordt snel winter en dan ontstaat een erg lastige situatie voor mensen", zei een 60-jarige vrouw tegen persbureau Reuters. "Het leven was al zwaar toen we nog wel huizen hadden. Het sneeuwt hier. Tenten gaan het probleem niet oplossen."
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Meer dan een op de vijf kinderen in lage- en middeninkomenslanden, oftewel 417 miljoen kinderen, leeft ernstig onder de armoedegrens op gebieden die cruciaal zijn voor hun gezondheid, ontwikkeling en welzijn. Dat staat in een rapport dat VN-kinderorganisatie UNICEF naar aanleiding van Wereldkinderdag heeft gepubliceerd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat hij iets gaat doen om een einde te maken aan de gruwelen die in Soedan worden gepleegd. Hij zei dat niet lang na de ontvangst van de Saudische machthebber Mohammed bin Salman al-Saud in het Witte Huis. Hij wil met Arabische partners aan het werk. Trump noemde de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Saudi-Arabië en Egypte.
8 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Ankara gepleit voor "een sterk en doelmatig leiderschap van de Verenigde Staten" om de oorlog te beëindigen. Hij zei dat na gesprekken met zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan over een eventuele hervatting van onderhandelingen met Rusland. Volgens Zelensky is het belangrijkste dat het bloedvergieten wordt gestopt en een duurzame vrede wordt bereikt "in samenspraak met onze partners" en een sterk en effectief Amerikaans leiderschap.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin ziet nog steeds geen goede voorbereiding voor een eventuele vruchtbare topontmoeting van de presidenten Donald Trump (VS) en Vladimir Poetin (Rusland) over het einde van de oorlog in Oekraïne. Het is een reactie op berichten over een 28-puntenplan van Trump voor de beëindiging van de vijandelijkheden aan het front.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De lidstaten willen de invoering van de Europese wet tegen ontbossing uitstellen tot 30 december 2026. Voor kleine handelaren gaat de wet vanaf medio 2027 in. Dat hebben de lidstaten woensdag afgesproken. De Europese Commissie wil de wet op 1 juli 2026 invoeren voor grote bedrijven en op 30 december 2026 voor kleine bedrijven.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse en Russische functionarissen hebben een nieuw vredesplan opgesteld voor Oekraïne, schrijft de Financial Times. Daarin zou Oekraïne grote concessies moeten doen. Zo wordt er gesproken over het opgeven van grondgebied in het oosten van Oekraïne en een halvering van de krijgsmacht.
10 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in het zuiden van Libanon. Israël kwam eerder op woensdag al met een waarschuwing voor de bewoners van twee dorpen. Op X werd opgeroepen specifieke gebouwen te evacueren, omdat deze in de buurt van panden zouden zijn "die door Hezbollah worden gebruikt".
13 uur geleden