Reddingswerk Marokko gaat verder, kans op overlevenden slinkt
RABAT (ANP/RTR/AFP) - Reddingswerkers in Marokko blijven zich ruim een halve week na de aardbeving inzetten om overlevenden te vinden. Journalisten in het rampgebied zeggen dat woensdag duidelijk meer militairen, politiemensen en hulpverleners te zien zijn op wegen bij het epicentrum. Ondertussen slinkt de kans dat nog overlevenden worden aangetroffen en zijn er nog steeds dorpen waar nog weinig hulp van buitenaf is gearriveerd.
Marokko is ruim voorbij de periode van 72 uur die na een aardbeving als cruciaal wordt gezien. Dan is de kans het grootst dat nog mensen levend uit het puin gehaald kunnen worden. De autoriteiten proberen ondertussen nog steeds om wegen vrij te maken die zijn geblokkeerd door aardverschuivingen. Het uitblijven van hulp op sommige afgelegen plaatsen in het Atlasgebergte heeft geleid tot woede en frustratie onder de bevolking.
Na de ramp boden veel landen hulp aan. Spanje, het Verenigd Koninkrijk, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten mochten hulp komen bieden, maar Frankrijk bijvoorbeeld niet. Dat leidde tot discussie over de vraag of spanningen tussen de landen daar een rol bij speelden. De Franse president Emmanuel Macron herhaalde dinsdag nog eens dat zijn land bereid is om te komen helpen.
Particuliere organisaties
Die Marokkaanse opstelling plaatst ook particuliere organisaties in een lastige positie. De Franse reddingsorganisatie Secouristes Sans Frontières zei tevergeefs de Marokkaanse ambassade in Parijs te hebben benaderd om hulp aan te bieden. De Nederlandse stichting Signi Zoekhonden liet weten toch naar Marokko te vliegen, ook zonder officieel hulpverzoek van de Marokkaanse staat. Het team wil lokaal kijken wat de mogelijkheden zijn.
Het officiële dodental liep de afgelopen dagen op tot ruim 2900. Overlevenden vrezen niet alleen voor naschokken, maar soms ook voor de naderende winter. Verslaggevers bezochten het dorpje Outaghrri, dat vrijwel volledig is verwoest. Overlevenden slapen er al nachten buiten op een schoolplein. Dat is een van de weinige plaatsen waar geen puin ligt. Dorpelingen zouden weliswaar tenten hebben ontvangen, maar die bleken niet waterdicht te zijn.
Winterperiode
"Het wordt snel winter en dan ontstaat een erg lastige situatie voor mensen", zei een 60-jarige vrouw tegen persbureau Reuters. "Het leven was al zwaar toen we nog wel huizen hadden. Het sneeuwt hier. Tenten gaan het probleem niet oplossen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump zegt dat de Amerikanen de oorlog in Iran al hebben gewonnen, maar dat de aanvallen voorlopig nog doorgaan om het land definitief te verslaan. "We willen niet te vroeg vertrekken, toch?", zei Trump tijdens een toespraak in Kentucky. "We moeten de klus afmaken."
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin Iran wordt opgeroepen om te stoppen met het aanvallen van de Golfstaten. Volgens de resolutietekst zijn die aanvallen in strijd met het internationaal recht en vormen ze een "ernstige dreiging voor de internationale vrede en veiligheid".
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De luchtaanval op een lagere meisjesschool in Iran was waarschijnlijk te wijten aan een fout van het Amerikaanse leger. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen die inzicht hebben in de voorlopige bevindingen van het Amerikaanse onderzoek naar het incident. Volgens Iran kwamen daarbij zeker 175 mensen om, vrijwel allemaal kinderen.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon heeft melding gemaakt van meer dan 630 doden, onder wie 91 kinderen, als gevolg van de recente Israëlische aanvallen. Ongeveer 860.000 mensen hebben zich inmiddels als ontheemd geregistreerd. De hoofdstad Beiroet werd woensdag weer getroffen door een luchtaanval, waarbij een flatgebouw in het dichtbevolkte centrum van de stad het doelwit was.
4 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.
7 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.
7 uur geleden