Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Reddingswerk Marokko gaat verder, kans op overlevenden slinkt

Reddingswerk Marokko gaat verder, kans op overlevenden slinkt

RABAT (ANP/RTR/AFP) - Reddingswerkers in Marokko blijven zich ruim een halve week na de aardbeving inzetten om overlevenden te vinden. Journalisten in het rampgebied zeggen dat woensdag duidelijk meer militairen, politiemensen en hulpverleners te zien zijn op wegen bij het epicentrum. Ondertussen slinkt de kans dat nog overlevenden worden aangetroffen en zijn er nog steeds dorpen waar nog weinig hulp van buitenaf is gearriveerd.

Marokko is ruim voorbij de periode van 72 uur die na een aardbeving als cruciaal wordt gezien. Dan is de kans het grootst dat nog mensen levend uit het puin gehaald kunnen worden. De autoriteiten proberen ondertussen nog steeds om wegen vrij te maken die zijn geblokkeerd door aardverschuivingen. Het uitblijven van hulp op sommige afgelegen plaatsen in het Atlasgebergte heeft geleid tot woede en frustratie onder de bevolking.

Na de ramp boden veel landen hulp aan. Spanje, het Verenigd Koninkrijk, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten mochten hulp komen bieden, maar Frankrijk bijvoorbeeld niet. Dat leidde tot discussie over de vraag of spanningen tussen de landen daar een rol bij speelden. De Franse president Emmanuel Macron herhaalde dinsdag nog eens dat zijn land bereid is om te komen helpen.

Particuliere organisaties

Die Marokkaanse opstelling plaatst ook particuliere organisaties in een lastige positie. De Franse reddingsorganisatie Secouristes Sans Frontières zei tevergeefs de Marokkaanse ambassade in Parijs te hebben benaderd om hulp aan te bieden. De Nederlandse stichting Signi Zoekhonden liet weten toch naar Marokko te vliegen, ook zonder officieel hulpverzoek van de Marokkaanse staat. Het team wil lokaal kijken wat de mogelijkheden zijn.

Het officiële dodental liep de afgelopen dagen op tot ruim 2900. Overlevenden vrezen niet alleen voor naschokken, maar soms ook voor de naderende winter. Verslaggevers bezochten het dorpje Outaghrri, dat vrijwel volledig is verwoest. Overlevenden slapen er al nachten buiten op een schoolplein. Dat is een van de weinige plaatsen waar geen puin ligt. Dorpelingen zouden weliswaar tenten hebben ontvangen, maar die bleken niet waterdicht te zijn.

Winterperiode

"Het wordt snel winter en dan ontstaat een erg lastige situatie voor mensen", zei een 60-jarige vrouw tegen persbureau Reuters. "Het leven was al zwaar toen we nog wel huizen hadden. Het sneeuwt hier. Tenten gaan het probleem niet oplossen."

Meer uit Buitenland

Hoekstra: klimaattop mogelijk op andere manier organiseren

DEN HAAG (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) zou graag zien dat klimaattoppen in de toekomst op een andere manier worden vormgegeven. In een interview met De Telegraaf laat de hoofdonderhandelaar van de EU dinsdag weten dat hij er na de klimaattop in Belém "steeds meer van overtuigd is dat we ons moeten afvragen of we dit op deze manier moeten blijven organiseren".

15 minuten geleden
Venezuela wil dat maatschappijen vluchten hervatten

CARACAS (ANP) - Internationale luchtvaartmaatschappijen moeten binnen 48 uur hun vluchten naar Venezuela hervatten, anders riskeren ze hun vliegvergunning te verliezen. Daarvoor waarschuwde Venezuela's luchtvaartinstituut maandag.

17 minuten geleden
Grote Russische droneaanval op Kyiv

KYIV (ANP) - Russische drones hebben in de nacht van maandag op dinsdag de Oekraïense hoofdstad Kyiv bestookt. Bij de aanval is zeker een woongebouw geraakt, meldt de burgemeester van Kyiv, Vitali Klytsjko, op Telegram. Het gebouw ligt in het stadscentrum.

1 uur geleden
NASA vermindert aantal bemande vluchten Starliner

WASHINGTON (ANP) - NASA heeft maandag aangekondigd dat het aantal astronautenmissies onder Boeing's Starliner-contract wordt teruggeschroefd. Het programma kampt met technische problemen en loopt achter op SpaceX van Elon Musk. De volgende missie van het ruimtevaartuig naar het internationale ruimtestation ISS zal zonder bemanning vliegen.

2 uur geleden
Pentagon onderzoekt senator na oproep illegale orders te negeren

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Pentagon is een onderzoek gestart naar de Democratische senator Mark Kelly nadat president Trump hem had beschuldigd van opruiing. Kelly en vijf andere Democraten hadden de inlichtingendiensten en het leger erop gewezen dat orders mogen worden genegeerd als die in strijd zijn met de wet. Zij deden dat in een videoboodschap.

5 uur geleden
RSF-paramilitairen Soedan roepen eenzijdig staakt-het-vuren uit

KHARTOUM (ANP/AFP) - De Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) roept eenzijdig een staakt-het-vuren voor drie maanden uit in Soedan. RSF-leider Mohamed Hamdan Dagalo kondigde in een videotoespraak het bestand aan "als reactie op de internationale inspanningen, met name het initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump en de bemiddelaars".

7 uur geleden
Rechter verwerpt vervolging van twee Trump-tegenstanders

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft een streep gezet door de vervolging van voormalig FBI-directeur James Comey, die geldt als fel criticus van president Trump. Volgens de rechter is de benoeming van de bewust door Trump uitgekozen aanklager Lindsey Halligan ongeldig. Om dezelfde reden beëindigde de rechter ook de vervolging van de New Yorkse procureur-generaal Letitia James, die eveneens tegen Trump strijdt.

8 uur geleden