Reddingspoging voor 180 gestrande walvissen bij Tasmanië
SYDNEY (ANP/RTR) - Een reddingsteam heeft geprobeerd om tientallen op een zandbank gestrande walvissen aan de westkust van het Australische eiland Tasmanië te redden. Wetenschappers zeiden eerder te vrezen dat zo'n 90 van de ongeveer 270 gestrande walvissen die in ondiep water in de problemen zijn gekomen, al zijn gestorven.
Op beelden die vanuit de lucht zijn gemaakt zijn grote aantallen van de zeezoogdieren op en rond een zandbank bij Macquarie Harbour te zien, zo'n 200 kilometer ten noordwesten van de Tasmaanse hoofdstad Hobart. "Het zijn dieren die half drijvend zijn", aldus maritiem bioloog Kris Carlyon tegen lokale media. "Dus het zal waarschijnlijk niet al teveel moeite kosten om de dieren terug naar dieper water te krijgen."
De aangespoelde walvissen zijn grienden, een dolfijnensoort die tot 7 meter lang kan worden en tot maar liefst 300.000 kilo kan wegen. Om ze terug naar zee te krijgen is arbeidsintensief werk. Dat kan door ze te duwen of door zeildoeken en pontons te gebruiken om ze naar dieper water te krijgen. Het reddingsteam moet proberen de walvissen recht te houden zodat ze niet gedesoriënteerd raken.
Zo'n 40 wetenschappers, 20 politieagenten en lokale vissers en vrijwilligers waren betrokken bij de reddingsactie, volgens experts de lastigste die ze ooit hadden meegemaakt. Het natte, koude weer was ideaal voor de grienden maar met de onstuimige zee en de afgelegen locatie een uitdaging voor het reddingsteam.
"Het is behoorlijk onguur daar voor de mensen ter plaatse, maar wat de walvissen betreft is het ideaal", aldus bioloog Carlyon. "Als de omstandigheden zo blijven kunnen ze een paar dagen lang overleven." Wetenschappers weten niet waarom walvissen, die in groepen reizen soms stranden. Wel is bekend dat zij doorgaans een leider volgen en zich verzamelen rond een gewonde of noodlijdende soortgenoot.
Meer uit Buitenland
LUXEMBURG (ANP) - De meeste EU-lidstaten zijn klaar voor de inwerkingtreding van het asiel- en migratiepact, zei de Cypriotische minister Nicholas Ioannides (Migratie) donderdag in Luxemburg. "Maar we verwachten niet dat er geen problemen zullen zijn", zei hij voor het begin van de vergadering met migratieministers in Luxemburg.
4 minuten geledenNICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.
12 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.
14 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.
14 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.
17 uur geleden