Recyling Netwerk: uitstel statiegeld komt door teveel speelruimte
UTRECHT (ANP) - Dat de invoering van statiegeld op blikjes vertraging oploopt, komt voor Recycling Netwerk Benelux (RNB) niet als een verrassing. Het netwerk waarschuwde al meerdere keren voor vertragingstactieken door bedrijven die verplicht zijn het systeem op te zetten. "Dit kun je verwachten als de wetgeving niet goed wordt ingericht en het kabinet te veel speelruimte aan het bedrijfsleven laat", zegt RNB-directeur Rob Buurman.
Met statiegeld op blikjes wil het kabinet zwerfafval tegengaan. Het Afvalfonds Verpakkingen, dat het systeem moet opzetten, maakte maandag duidelijk dat het de wettelijke streefdatum niet haalt. Het statiegeld van 0,15 euro per blikje moest op 31 december dit jaar ingaan, maar dat wordt drie maanden later. Als reden voert de organisatie personeels- en grondstoffentekorten aan.
Buurman vindt dat het een fout is geweest om de verplichting tot inname uit de wet te schrappen, "omdat dit de tegenstribbelende supermarkten de vrijheid gaf om het proces te frustreren". De branche wilde eerst vooral buiten de supermarkt inzamelpunten, maar in maart werd besloten die toch in de supermarkten in te richten.
Invoertermijn
"Het kabinet gaf het bedrijfsleven in totaal ruim 22 maanden de tijd om het statiegeldsysteem voor blikjes op te zetten. Dit is meer dan voldoende om een goed functionerend statiegeldsysteem op te zetten. In andere landen is de invoertermijn vaak vastgesteld rond de 12 maanden", aldus RNB, dat gespecialiseerd is in recycling en grondstoffen. Bij het netwerk zijn ook andere organisaties aangesloten, zoals Natuur & Milieu, Greenpeace en Stichting De Noordzee.
Staatssecretaris Vivianne Heijnen (Milieu) noemde het uitstel "zeer teleurstellend" en wil dat de sector zich inzet om het systeem alsnog op tijd in te voeren. Gebeurt dat niet, dan kan de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) een boete opleggen.
De milieubeweging roept de staatssecretaris en de Tweede Kamer op "zo snel mogelijk orde op zaken te stellen en de regie van het statiegeldbeleid opnieuw in handen te nemen". Recycling Netwerk Benelux oppert om alsnog een innameplicht voor verkooppunten in de wet op te nemen. Het statiegeldbedrag zou ook hoger moeten zijn, vindt het netwerk.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat is akkoord met de benoeming van Kevin Warsh als voorzitter van de Federal Reserve. Hij is daarmee de opvolger van Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. Zijn termijn als voorzitter loopt vrijdag af.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix is van plan om vanaf 2027 een abonnement met reclame aan te bieden in Nederland. De streamingdienst biedt deze goedkopere abonnementen al sinds 2022 in verschillende grote landen aan, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland.
2 uur geledenZIRNDORF (ANP) - De fabrikant van speelgoedmerk Playmobil, de Horst Brandstätter Group, blijft fors minder verkopen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het bedrijf. Het bedrijf kampt al enkele jaren met dalende cijfers en schrapte eerder al banen.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.
5 uur geleden