Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Recyling Netwerk: uitstel statiegeld komt door teveel speelruimte

Recyling Netwerk: uitstel statiegeld komt door teveel speelruimte

UTRECHT (ANP) - Dat de invoering van statiegeld op blikjes vertraging oploopt, komt voor Recycling Netwerk Benelux (RNB) niet als een verrassing. Het netwerk waarschuwde al meerdere keren voor vertragingstactieken door bedrijven die verplicht zijn het systeem op te zetten. "Dit kun je verwachten als de wetgeving niet goed wordt ingericht en het kabinet te veel speelruimte aan het bedrijfsleven laat", zegt RNB-directeur Rob Buurman.

Met statiegeld op blikjes wil het kabinet zwerfafval tegengaan. Het Afvalfonds Verpakkingen, dat het systeem moet opzetten, maakte maandag duidelijk dat het de wettelijke streefdatum niet haalt. Het statiegeld van 0,15 euro per blikje moest op 31 december dit jaar ingaan, maar dat wordt drie maanden later. Als reden voert de organisatie personeels- en grondstoffentekorten aan.

Buurman vindt dat het een fout is geweest om de verplichting tot inname uit de wet te schrappen, "omdat dit de tegenstribbelende supermarkten de vrijheid gaf om het proces te frustreren". De branche wilde eerst vooral buiten de supermarkt inzamelpunten, maar in maart werd besloten die toch in de supermarkten in te richten.

Invoertermijn

"Het kabinet gaf het bedrijfsleven in totaal ruim 22 maanden de tijd om het statiegeldsysteem voor blikjes op te zetten. Dit is meer dan voldoende om een goed functionerend statiegeldsysteem op te zetten. In andere landen is de invoertermijn vaak vastgesteld rond de 12 maanden", aldus RNB, dat gespecialiseerd is in recycling en grondstoffen. Bij het netwerk zijn ook andere organisaties aangesloten, zoals Natuur & Milieu, Greenpeace en Stichting De Noordzee.

Staatssecretaris Vivianne Heijnen (Milieu) noemde het uitstel "zeer teleurstellend" en wil dat de sector zich inzet om het systeem alsnog op tijd in te voeren. Gebeurt dat niet, dan kan de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) een boete opleggen.

De milieubeweging roept de staatssecretaris en de Tweede Kamer op "zo snel mogelijk orde op zaken te stellen en de regie van het statiegeldbeleid opnieuw in handen te nemen". Recycling Netwerk Benelux oppert om alsnog een innameplicht voor verkooppunten in de wet op te nemen. Het statiegeldbedrag zou ook hoger moeten zijn, vindt het netwerk.

Meer uit Financieel

Amerikaanse overheid wil AI-modellen vooraf testen op veiligheid

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De regering-Trump gaat AI-ontwikkelaars vragen om hun meest geavanceerde modellen vrijwillig aan te bieden voor cyberveiligheidstests door de Amerikaanse overheid, nog voordat ze aan het publiek worden vrijgegeven. Dat volgt uit een presidentieel decreet dat dinsdag werd ondertekend.

30 minuten geleden
Staking Belgische luchtverkeersleiders beëindigd na akkoord

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De staking van de luchtverkeersleider Skeyes op Belgische luchthavens wordt beëindigd. Een woordvoerster van Skeyes meldt aan het Belgische persbureau Belga dat directie en vakbonden een akkoord hebben gesloten.

1 uur geleden
UniCredit vergroot belang in Commerzbank tot ruim 34 procent

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - UniCredit heeft zijn belang in de Duitse Commerzbank vergroot tot 34,35 procent. Dat meldt de Italiaanse grootbank dinsdag. Het vergroten van het belang boven de 30 procent is een belangrijke stap voor de Italiaanse bank.

1 uur geleden
Stevige winst voor AEX-index, Prosus grootste stijger

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met een stevige winst gesloten. Onder de hoofdfondsen was Prosus de grootste winnaar. Ook de chipbedrijven ASML (plus 4,9 procent), Besi (plus 2,9 procent) en ASMI (plus 2,4 procent) eindigden hoger.

2 uur geleden
Ook Britse krijgsmacht gaat 'militair Starlink-netwerk' gebruiken

LONDEN (ANP/RTR) - De militaire variant van Elon Musks satellietcommunicatienetwerk Starlink heeft er een flinke klant bij. Na de Amerikaanse heeft ook de Britse krijgsmacht het Starshield-netwerk in gebruik genomen, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.

2 uur geleden
KLM schrapt vluchten naar Oeganda om maatregelen ebola-uitbraak

SCHIPHOL (ANP) - KLM heeft verschillende vluchten naar de Oegandese stad Entebbe geschrapt in verband met maatregelen die andere landen treffen na een ebola-uitbraak in Centraal-Afrika. Dat bevestigt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij na berichtgeving door NH Nieuws.

2 uur geleden
Milieudefensie: Pols nam op alle fronten afstand van verleden

AMSTERDAM (ANP) - Bestuurder Marty Smits van Milieudefensie bevestigt dat toenmalig directeur Donald Pols hem in 2021 heeft verteld over zijn verleden bij het extreemrechtse Afrikaner Studente Front in Zuid-Afrika. "Donald heeft tijdens ons gesprek duidelijk op alle fronten afstand genomen van zijn verleden en spijt betuigd", zegt Smits daarover in een schriftelijke verklaring. "In zijn jaren bij Milieudefensie heeft Donald zich ingezet voor de missie van Milieudefensie, een rechtvaardige en gelijkwaardige wereld", voegt hij eraan toe.

2 uur geleden