
Recyclebare wieken moeten massale stort van windmolens voorkomen
MADRID (ANP/RTR) - De Spaanse windturbinemaker Siemens Gamesa heeft de eerste recyclebare wieken voor windmolens ontwikkeld. Door de bladen op een of andere manier te kunnen hergebruiken moet voorkomen worden dat de wieken de komende jaren voor grote bergen schroot zorgen. Zeker nu de eerste generatie windmolens tegen het einde van hun levensduur aanlopen.
Windmolens spelen een cruciale rol bij de overgang naar groene energie. Maar de producenten van de windmolens worden steeds vaker geconfronteerd met hun eigen milieuprobleem en de vraag hoe de molens gerecycled kunnen worden. Wieken van windmolens zijn gemaakt van composiet. Dit materiaal is heel sterk en licht. Dat komt de levensduur ten goede, maar maakt het onmogelijk om ze te recyclen. De mast en fundering bestaan uit cement en metaal en kunnen makkelijker worden hergebruikt.
De eerste windmolens die in Europa geïnstalleerd werden om het gebruik van fossiele energie in te dammen zijn op het einde van hun levensduur. Tienduizenden wieken worden her en der opgestapeld en begraven op stortplaatsen waar het eeuwen zal duren alvorens ze afgebroken zijn. Volgens Siemens Gamesa is de herbruikbare wiek een "game changer". De wieken maken gebruik van een technologie waardoor koolstof- en glasvezels kunnen worden hergebruikt in producten zoals beeldschermen of auto-onderdelen. Het bedrijf verwacht dat de bladen de norm in de sector zullen worden.
Verontreiniging
Wind Europe, een in Brussel gevestigde handelsorganisatie die het gebruik van windenergie in Europa promoot, verwacht dat tegen 2030 zo'n 52.000 wieken per jaar zullen moeten worden verwijderd, tegenover ongeveer 1000 nu. Volgens de organisatie is het nieuwe recyclebare blad van Siemens Gamesa een "belangrijke doorbraak".
Windturbinebladen op zichzelf zijn niet heel giftig. Toch kan het storten ervan, indien verkeerd behandeld, bijdragen tot gevaarlijke milieueffecten, waaronder de verontreiniging van land en waterwegen. De groeiende afvalberg van oude wieken is voor groepen die tegen windturbines zijn een belangrijk argument in hun strijd tegen de molens, die volgens hen ook lawaai maken en het landschap verpesten.
Ondanks de mogelijkheid om wieken te hergebruiken zal het afstorten ervan voorlopig de voorkeursoptie zijn, zo is de verwachting. Gewoonweg omdat dit het goedkoopst is, zegt Eric Waeyenbergh, manager belangenbehartiging bij duurzaam afvalverwerkingsbedrijf Geocycle. Het probleem volgens hem is dat er nog geen verplichting is voor het hergebruik van de wieken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De voormalige topman van The Estée Lauder Companies Inc, Leonard Lauder, is zaterdag overleden. Dat heeft het bedrijf zondag bekendgemaakt namens de familie. Leonard Lauder was 92 jaar oud.
4 uur geledenBEIJING (ANP) - Verschillende exportbeperkingen die de VS en China elkaar hadden opgelegd op het gebied van nationale veiligheid blijven in stand, ondanks de handelsovereenkomst die de landen afgelopen week hebben gesloten. Dat hebben bronnen die bekend zijn met de details van de deal gemeld aan persbureau Reuters. Ook lijkt een definitieve handelsdeal nog even op zich te laten wachten.
13 uur geledenTAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Taiwan heeft de Chinese techconcerns Huawei Technologies en Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) op een zwarte lijst geplaatst. Daarmee wordt het voor de Chinese bedrijven moeilijker om toegang te krijgen tot Taiwanese technologieën op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).
14 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs voor benzine is zaterdag meer dan 1 cent per liter gestegen door de spanningen in het Midden-Oosten. Bij pompen van TotalEnergies en Texaco zijn er zelfs 2 cent per liter bijgekomen, volgt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers dat hierover dagelijks cijfers bijhoudt. Ook diesel is duurder dan een dag eerder.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vorig jaar veel verdiend aan inkomsten uit crypto's en zijn golfresorts. Ook uit de verkoop van bijvoorbeeld Trump Sneakers en parfums kwam geld binnen, volgt uit een vrijgekomen document. Het rapport geeft een kijkje in de enorme zakelijke belangen van de miljardair in het Witte Huis.
1 dag geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Boeing heeft zaterdag voor het eerst sinds president Donald Trump begin april een golf aan importheffingen instelde weer een vliegtuig geleverd aan een Chinese luchtvaartmaatschappij. Dit lijkt een teken van toenadering tussen beide landen, nu Washington en Beijing de spanningen proberen te verminderen.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond CNV gaat in op de uitnodiging van NS voor hervatting van het cao-overleg. Daarbij belooft de bond tot in ieder geval woensdag geen nieuwe stakingen aan te kondigen. Het is onduidelijk of de andere bonden voor die tijd al wel met nieuwe acties willen komen.
1 dag geleden