Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Recordwinst grootste chipmaker ter wereld, vooruitzicht somber

Recordwinst grootste chipmaker ter wereld, vooruitzicht somber

TAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - 's Werelds grootste chipfabrikant, TSMC, heeft het afgelopen kwartaal een recordwinst geboekt. Eerder deze week stelden de omzetcijfers over december van het Taiwanese bedrijf nog teleur, maar met schaalvoordelen en zijn technologische voorsprong op veel concurrenten wist TSMC de winst fors op te voeren. Niettemin houdt het concern rekening met een omzetdaling in het lopende kwartaal.

De nettowinst in de laatste drie maanden van 2022 liep op tot 295,9 miljard Taiwanese dollar (9 miljard euro), een stijging van 78 procent ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. Het resultaat was ook beter dan analisten in doorsnee hadden verwacht. Voor het eerst in de afgelopen twee jaar viel de omzet wel lager uit dan verwacht bij de belangrijke klant van ASML. Toch vielen de opbrengsten met 625,5 miljard Taiwanese dollar nog altijd 43 procent hoger uit dan een jaar eerder.

De chipindustrie kampt met onzekerheid over de vraag naar elektronica nu de economische vooruitzichten verslechteren en veel consumenten kampen met gestegen kosten. Daarnaast speelt de handelsstrijd tussen de Verenigde Staten en China de sector parten. De VS voerden vorig jaar verdere beperkingen in voor de export van technologisch geavanceerde halfgeleiders naar het Aziatische land. Ondertussen is TSMC bezig met uitbreidingen buiten thuisland Taiwan om klanten tegemoet te komen die meer verspreid over de wereld chips willen inkopen.

De halfgeleiderproducent, die bijvoorbeeld een belangrijke leverancier is voor Apple, liet bij zijn kwartaalcijfers weten dat de omzet in de eerste drie maanden van 2023 weleens lager zou kunnen uitvallen. "De vraag is zwakker dan we drie maanden geleden hadden verwacht", zei topman C.C. Wei in een conferencecall. De investeringen in apparatuur, fabrieken en machines zullen dit jaar iets lager uitvallen dan in 2022. Vorig jaar verlaagde TSMC deze uitgaven al met 10 procent.

Meer uit Financieel

Zorgen om oplopende olieprijs bezorgen Wall Street verlies

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met verliezen gesloten. Beleggers maken zich zorgen over de oplaaiende gevechten tussen Iran en de Verenigde Staten en stijgende energieprijzen. De prijs voor een vat Brentolie kwam voor het eerst sinds juli boven de 100 dollar uit.

1 uur geleden
Apple onthult eerste vouwbare iPhone voor 1999 dollar

CUPERTINO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Apple heeft woensdag zijn langverwachte, eerste opvouwbare iPhone onthuld. Daarmee betreedt het Amerikaanse techconcern een nichesegment van toestellen waar Aziatische concurrenten zich al langer op richten.

2 uur geleden
Vakbonden noemen landelijke ov-staking geslaagd

UTRECHT (ANP) - Vakbonden spreken van een geslaagde stakingsdag in het openbaar vervoer, waarmee leden protesteerden tegen bezuinigingen op sociale zekerheid. Duizenden vakbondsleden legden op het spoor en in het stads- en streekvervoer het werk neer.

3 uur geleden
Bedrijf achter Carglass mogelijk naar de beurs

BRUSSEL (ANP) - Het bedrijf achter autoruithersteller Carglass, Belron, gaat mogelijk naar de beurs. Grootaandeelhouder D'Ieteren meldt dat kleinere aandeelhouders verschillende opties rond het bedrijf onderzoeken, waaronder een beursgang.

4 uur geleden
Amsterdamse beurs sluit fors lager na zorgen over energieprijzen

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een fors verlies gesloten. Bij beleggers namen de zorgen toe over oplopende energieprijzen en het effect op de inflatie. Brentolie kostte na een opleving van spanningen tussen Iran en de Verenigde Staten meer dan 100 dollar per vat.

5 uur geleden
Britse minister kondigt onderzoek aan naar luchtvaartchaos

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse minister van Transport heeft opdracht gegeven tot een onderzoek naar de storing waardoor honderden vluchten in het Verenigd Koninkrijk niet doorgingen. Bewindsvrouw Heidi Alexander wil dat de nationale luchtvaartautoriteit de oorzaak achterhaalt van de problemen met een systeem van de luchtverkeersleiding.

5 uur geleden
Europese gasprijs voor het eerst sinds 2023 boven 80 euro

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is woensdagmiddag korte tijd boven de 80 euro per megawattuur uitgekomen. Dat was sinds januari 2023 niet meer voorgekomen.

6 uur geleden