Recordverkopen voor Franse wijn- en likeurexporteurs
PARIJS (ANP/RTR) - De Franse export van wijn en gedistilleerde dranken is vorig jaar tot recordhoogte gestegen. Dat kwam mede door het opheffen van de Amerikaanse invoerrechten op onder andere Franse wijn in combinatie met het wereldwijde herstel uit de crisis, meldde de Franse brancheorganisatie FEVS.
Wijnen en gedistilleerde dranken, na de lucht- en ruimtevaart het belangrijkste exportproduct van Frankrijk, waren vorig jaar goed voor 15,5 miljard euro aan exportwaarde. Dat is 28 procent meer dan in het coronajaar 2020. Afgezet tegen 2019, het laatste jaar voor de crisis, gaat het om een plus van 11 procent.
De Verenigde Staten stelden in oktober 2019 invoertarieven in voor Franse wijn. De maatregel was weer onderdeel van een reactie van Washington op illegale vliegtuigsubsidies die de Europese Unie aan Airbus zou hebben gegeven. Daar was het Amerikaanse Boeing dan weer de dupe van.
Sancties
Door de ingestelde sancties kelderde de Franse uitvoer van alcohol. Die toonden weer herstel nadat de heffingen in maart vorig jaar werden geschrapt. Daarbij groeide de afzet in waarde drie keer harder dan de afzet in volume. Alleen al naar de VS werd 34 procent meer wijn verscheept. Ten opzichte van 2019 ging het om een exportgroei van 10 procent.
De FEVS waarschuwde dat de Franse wijnexport dit jaar en volgend jaar kan worden geraakt door een lagere productie. De voorjaarsvorst zorgde voor grote problemen op de wijngaarden.
De totale wijnproductie daalde vorig jaar met 23 procent. In de Beaujolais-regio werd bijvoorbeeld maar 50 procent geoogst van het gemiddelde volume. In de regio Bordeaux viel de oogst een kwart lager uit.
Meer uit Financieel
OAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
19 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve heeft Jerome Powell benoemd tot tijdelijk voorzitter van de raad van bestuur. Dit blijft hij totdat zijn opvolger Kevin Warsh officieel wordt beëdigd als hoofd van de Amerikaanse centrale bank.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.
13 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.
14 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.
16 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.
17 uur geleden