Recordlage opkomst bij verkiezingen Irak
BAGDAD (ANP/RTR/DPA) - Bij de parlementsverkiezingen in Irak is zondag slechts 41 procent van de 25 miljoen potentiële kiezers naar de stembus gekomen. De Irakese verkiezingscommissie maakte dat maandag bekend. Het betekent een recordlage opkomst in een land waar de frustratie onder de bevolking over de politieke elite groot is. De uitslag van de verkiezingen wordt later op maandag verwacht.
De opkomst is ook lager dan die bij de verkiezingen van 2018. Toen kwam 44,5 procent van de stemgerechtigde Irakezen naar de stembus. Dat waren de eerste verkiezingen nadat Irak, bijna vier jaar geleden, de militaire overwinning op de militante groepering Islamitische Staat (IS) uitriep. In totaal mochten Irakezen sinds de val van Saddam Hussein in 2003 vijf keer hun stem uitbrengen.
De verkiezingen van zondag werden enkele maanden vervroegd gehouden, na aanhoudende protesten in het land waarbij werd opgeroepen tot hervormingen. De lage opkomst was al voorspeld. Veel Irakezen zijn zo teleurgesteld in de politiek dat zij de hoop hebben opgegeven dat zij de machtsverhoudingen in het land werkelijk kunnen veranderen. Het olierijke Irak worstelt al jaren met economische en politieke crises.
Verkiezingswaarnemers denken echter ook dat de grootschalige beveiligingsmaatregelen kiezers heeft afgeschrikt. Irak zette meer dan 250.000 veiligheidswerkers in om alle stembureaus in het land te beveiligen. Die maatregelen versterkten bij veel kiezers hun angst voor aanslagen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Het Franse parlement heeft ingestemd met het uitstellen van een omstreden pensioenhervorming. De Assemblée Nationale nam een voorstel daarover met 255 stemmen aan, 146 parlementariërs stemden tegen.
11 minuten geledenBELÉM (ANP) - De partijen op de klimaattop moeten in de eerste dagen al grote meningsverschillen overbruggen, maar ze beginnen "bruggen te slaan". Dat zei klimaatadviseur Jacob Werksman van de Europese Commissie woensdag op de eerste persconferentie van de Europese Unie tijdens de klimaattop in de Braziliaanse stad Belém.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Democraten in het Huis van Afgevaardigden hebben e-mails vrijgegeven waarin Jeffrey Epstein suggereert dat de Amerikaanse president Trump meer wist van het misbruik door de overleden zedendelinquent dan hij tot nu toe heeft toegegeven, schrijft de New York Times.
2 uur geledenBANGKOK/PHNOM PENH (ANP/RTR) - Thailand en Cambodja beschuldigen elkaar van een heropleving van geweld aan de grens. Cambodja zegt dat Thaise militairen woensdag het vuur hebben geopend, waarbij een dode en drie gewonden zijn gevallen.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt het Oekraïense leger te hebben verdreven uit Soechy Jar. Dat kleine dorp ligt ten zuiden van de belegerde steden Pokrovsk en Myrnohrad.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu een presidentieel pardon krijgt. Trump heeft een officiële brief gestuurd met die boodschap, zegt het kantoor van de Israëlische president. Netanyahu staat terecht in meerdere corruptiezaken, omdat hij onder meer dure cadeaus zou hebben ontvangen van rijke Israëliërs.
5 uur geledenTRIPOLI (ANP/AFP) - Bij het kapseizen van een migrantenboot voor de kust van Libië zijn vermoedelijk tientallen mensen omgekomen. Volgens de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) zijn 42 mensen vermist. De VN-organisatie gaat ervan uit dat zij niet meer in leven zijn.
5 uur geleden