Recordgroei voor detailhandel, terwijl roep om personeel toeneemt
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse detailhandel kende in het eerste kwartaal een recordomzetgroei. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de enorme groei vooral te danken aan het feit dat er in de vergelijkbare periode vorig jaar nog sprake was van een lockdown waarin veel winkels de deuren tijdelijk gesloten moesten houden. Intussen kampen winkeliers door het toenemende gebrek aan personeel wel weer met nieuwe problemen.
Ten opzichte van een jaar eerder liepen de opbrengsten met 14 procent op. Vooral kledingwinkels, schoenenzaken en bouwmarkten kenden een grote omzetstijging. Kledingwinkels behaalden met een groei van 91 procent zelfs het hoogste omzetniveau in tien jaar.
Bij winkels die tijdens de pandemie wel geopend mochten blijven, is het beeld anders. Volgens het CBS lieten drogisterijen met een plus van 6 procent bijvoorbeeld een relatief lage omzetgroei zien. Bij supermarkten daalde de omzet, terwijl speciaalzaken, zoals slagerijen en kaaswinkels, er wel in slaagden om hun opbrengsten op te voeren. Over de gehele linie was in de foodsector sprake van een omzetdaling van 1 procent.
Personeelstekort
Maar het fikse omzetherstel betekent niet dat de detailhandel nu weer uit de zorgen is. Bij een peiling door het CBS aan het begin van het tweede kwartaal gaf bijna 40 procent van de winkeliers aan dat personeelstekort de belangrijkste belemmering is voor de bedrijfsvoering. Dat is hoger dan het landelijk gemiddelde dat op 34 procent uitkwam. Ten opzichte van het begin van het voorgaande kwartaal steeg dit percentage voor winkeliers het meest van alle bedrijfstakken en verdubbelde ongeveer. Daarnaast voelen winkeliers zich de laatste tijd vaker belemmerd door tekorten aan materialen en andere zaken.
De omzetgroei van de detailhandel is voor een deel ook te verklaren door de flink opgelopen inflatie. Maar de toegenomen hoeveelheid verkochte producten was in het eerste kwartaal met afstand de grootste factor. Veel prijsverhogingen moeten bovendien nog komen. Ruim zes op de tien winkeliers hebben tegen het CBS gezegd dat ze verwachten dat de prijzen de komende drie maanden zullen stijgen. Een kwartaal geleden zeiden nog maar vier van de tien detailhandelaren dat.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - Piloten van het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa breiden hun staking uit. Ze leggen donderdag en vrijdag ook het werk neer, nadat er maandag en dinsdag al werd gestaakt. Vakbond Cockpit kondigde dit aan. Honderden vluchten in Duitsland werden deze week geannuleerd door de tweedaagse pilotenstaking.
39 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het geopolitieke belang van de Rotterdamse haven is lang onderschat geweest. Dat zei staatssecretaris van Defensie Derk Boswijk op het Havencongres Rotterdam. Volgens hem is er nu meer urgentie. In de haven is eind vorig jaar een terrein gereserveerd waar militair materieel kan worden overgeslagen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Franse autoconcern Renault gaat het aantal ingenieursbanen de komende twee jaar tot 20 procent verminderen. Daarmee wil de autofabrikant de organisatie stroomlijnen onder druk van toenemende concurrentie, vooral uit China.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Kering, de eigenaar van onder meer Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta en Balenciaga, heeft de opbrengsten in het afgelopen kwartaal verder zien dalen. Bij Gucci, het belangrijkste merk van het Franse concern, zakte de omzet met 14 procent.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurskoersen op het Damrak gingen dinsdag verder omhoog, gesteund door optimisme dat de vredesgesprekken tussen de VS en Iran spoedig worden hervat. Ook elders in Europa en op Wall Street zat de sfeer er goed in. Bij de grote fondsen in Amsterdam viel chipconcern Besi op met een koerswinst van 5,4 procent op 218 euro, de hoogste slotstand ooit. Dat volgde nadat Bank of America het koersdoel voor Besi had opgeschroefd en zich positief had uitgelaten over het bedrijf.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Jacques Vandermeiren, topman van de haven Antwerpen-Brugge, stapt vervroegd op. Dat kondigde het bedrijf dinsdag aan. De Nederlander Rob Smeets, die nu operationeel directeur is, neemt de leiding tijdelijk over.
4 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Rekenkamer (ERK) ziet onduidelijkheden in een fonds dat de Europese Commissie wil voor bedrijven die veel CO2 uitstoten. Het fonds is bedoeld voor bedrijven die meststoffen, aluminium, ijzer en staal produceren. Brussel ziet deze bedrijven als essentieel en is bang dat productie te duur wordt door eerder afgesproken klimaatregels.
4 uur geleden