Recordgroei Chinese economie: toename van 18,3 procent
PEKING (ANP/DPA) - De Chinese economie lijkt de coronacrisis grotendeels te hebben overwonnen en begon het nieuwe jaar met een recordgroei. De op een na grootste economie van de wereld groeide het eerste kwartaal met 18,3 procent in vergelijking met de eerste drie maanden van 2020. Het is de grootste toename sinds het land ruim dertig jaar geleden is begonnen met het bijhouden van de kwartaalcijfers.
De ongewoon sterke groei is te verklaren door het feit dat de Chinese economie begin vorig jaar instortte door de coronapandemie. Op dat moment lag het land enkele weken bijna stil. De Chinese regering voerde een "nul-covid-strategie". Een rigoureuze lockdown en strikte toegangscontroles zorgden ervoor dat, afgezien van kleine lokale uitbraken, sinds een jaar slechts weinig nieuwe coronagevallen zijn geregistreerd. Sindsdien is de economie aan het herstellen.
Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) schat dat de economie dit jaar met nog eens 8,1 procent zou kunnen groeien. De Chinese regering is voorzichtiger en heeft haar officiële groeidoelstelling op het Volkscongres, dat net is afgelopen in Peking, vastgesteld op een waarde van "meer dan 6 procent".
Export
Vooral de sterke buitenlandse handel heeft de Chinese economie onlangs een boost gegeven. De Chinese fabrieken produceren op grote schaal medische goederen zoals coronatests en beschermende mondmaskers die naar andere landen worden geëxporteerd. Ook nieuwe laptops en andere thuiskantoorapparatuur komen vaak uit China.
Net als tijdens de wereldwijde financiële crisis van 2008 helpt China de wereldeconomie een nieuwe impuls te geven. Duitse autofabrikanten en vele andere bedrijven die op de Chinese markt actief zijn, konden zich daar onlangs verheugen op royale winsten.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een top voorgesteld waarop hij met de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping wil spreken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Dat meldt The Wall Street Journal.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Bij nieuwe onrust in Parijs zijn zondag 108 arrestaties verricht, meldt de politie. In het eerste uur van de nacht van zondag op maandag kwamen daar negen aanhoudingen bij. De politie spreekt van "jongeren met opportunistische, criminele intenties" die winkels plunderen.
2 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Een toestel van Austrian Airlines dat onderweg was van Tel Aviv naar Wenen, is zondag uitgeweken naar de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Bemanningsleden besloten in Sofia te landen nadat ze een bommelding hadden ontvangen toen het vliegtuig Roemenië naderde, aldus het Bulgaarse ministerie van Transport.
4 uur geledenWAINWRIGHT (ANP/RTR) - Bij de dodelijke brand op een militaire basis in de Canadese provincie Alberta zijn bijna veertig mensen gewond geraakt. Zeker negentien van hen verkeren in kritieke toestand, meldt de staatspremier van Alberta, Danielle Smith, zondag. Eerder was al bekendgemaakt dat vier militairen zijn omgekomen bij de brand.
4 uur geledenTIRANA (ANP/AFP) - De Albanese premier Edi Rama heeft zondag opnieuw de eis van demonstranten om af te treden van de hand gewezen. Zondag gingen in hoofdstad Tirana gewelddadige anti-regeringsprotesten hun zesde dag in.
7 uur geledenBARCELONA (ANP/AFP) - Een krachtige mediterrane storm heeft zondag in Spanje straten onder water gezet en het verkeer ontwricht. Nabij Barcelona verdronk een vrouw en raakten inwoners ingesloten door het water.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In een toespraak tot het Franse volk heeft president Emmanuel Macron erop aangedrongen onderscheid te maken tussen demonstranten met "legitieme eisen" en "degenen die hebben geplunderd". Ook riep hij op tot debatten "tussen de partijen - en niet op straat door middel van geweld".
8 uur geleden