
Recordaantal wethouders stopte in 2024
DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar traden 225 wethouders terug als gevolg van politieke vertrouwensbreuken, om persoonlijke of om gezondheidsredenen. Sinds het begin van het jaarlijkse wethoudersonderzoek van vakblad Binnenlands Bestuur in 2002 was dat aantal niet zo hoog.
Vooral het aantal wethouders dat om persoonlijke redenen stopte (44) droeg bij aan het recordcijfer, zegt Binnenlands Bestuur. Volgens het blad voor ambtenaren en bestuurders haakten ze af omdat ze meer tijd voor hun gezin, familie en privéleven willen, of door een verandering in hun loopbaan.
Bovendien stopten in 2024 ook nog 38 wethouders om gezondheidsredenen, waaronder ziekte en oververmoeidheid. Dat waren er drie minder dan in 2023. Sommige wethouders vinden het ambt fysiek of mentaal te zwaar en ervaren stress door bedreigingen, aldus Binnenlands Bestuur.
Werk en privé
Vorig jaar zetten 94 wethouders een stap terug als gevolg van een politieke vertrouwensbreuk. In het recordjaar 2004 kwamen 157 wethouders ten val. Ten slotte waren er nog 49 wethouders die een andere baan kozen of om andere redenen (zoals zwangerschap) hun wethouderschap moesten opgeven.
Directeur van de Wethoudersvereniging Jeroen van Gool zegt dat de balans tussen werk en privé en gezondheid een steeds grotere rol spelen bij het vertrek van wethouders. De organisatie roept op tot een debat over modernisering van de verlof- en steunregelingen, zodat wethouders kunnen blijven functioneren.
Het onderzoek van Binnenlands Bestuur wordt jaarlijks uitgevoerd door kennisplatform De Collegetafel en gaat over wethouders die, al dan niet tijdelijk, zijn gestopt. Wethouders die moesten stoppen door gemeentelijke herindelingen zijn niet meegenomen in de cijfers.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Schrijver en acteur Paul Haenen is deze zomer te zien in een nieuw toneelstuk over de actuele Nederlandse politiek. In het stuk Pieter komt ook! gaan de coalitiepartners van het kabinet-Schoof op heidag. Haenen vertolkt zelf de rol van premier Dick Schoof, maakte hij dinsdag aan het ANP bekend.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Dakloze mensen moeten makkelijker een urgentieverklaring voor een woning krijgen, vindt een collectief van organisaties onder de naam Dakloosheid Voorbij! Dinsdag bieden de organisaties een manifest aan bij de Tweede Kamer.
1 uur geledenDIDAM (ANP) - De grote brand die in de nacht van maandag op dinsdag in een blok met woningen in het Gelderse Didam woedde, is onder controle. De brandweer heeft rond 04.00 uur het sein brand meester gegeven, meldt de veiligheidsregio. Om de laatste brandhaarden te bereiken werden vier van de zes woningen in het blok in de Begoniastraat gesloopt. Van de andere twee woningen raakte er een zwaar beschadigd en liep er een vooral water- en rookschade op. In het blok woonden 24 mensen.
1 uur geledenLEEUWARDEN/GRONINGEN (ANP) - Bestuurders in Noord-Nederland roepen de regeringspartijen op om samen met hen de financiering van de Lelylijn rond te krijgen. In de voorjaarsnota kondigden de partijen aan een deel van de 3,4 miljard euro die gereserveerd was voor de treinverbinding tussen de Randstad en Noord-Nederland, te gebruiken voor andere doeleinden. "Daarmee zetten zij ook een streep door de strategische ontwikkeling van Nederland", schrijven de bestuurders in een opiniestuk in De Telegraaf.
1 uur geledenDIDAM (ANP) - In een blok met vijf woningen aan de Begoniastraat in Didam (Gelderland) is in de nacht van maandag op dinsdag brand uitgebroken. Het vuur woedt in drie van de woningen, meldt de brandweer. De huizen in het blok worden ontruimd. Het is onduidelijk of er nog mensen in de brandende woningen zijn. Voor de zekerheid is een ambulance opgeroepen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rusland is schuldig aan het neerhalen van vlucht MH17 en heeft daarmee de internationale afspraken over burgerluchtvaart geschonden, oordeelt de Raad van de Internationale Burgerluchtvaart Organisatie (ICAO-Raad). De organisatie heeft dit besluit genomen in een zaak die is aangespannen door Nederland en Australië, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Noodfonds Energie, voor hulp bij het betalen van de energierekening, krijgt er volgens staatssecretaris Jurgen Nobel (Sociale Zaken, VVD) dit jaar geen extra geld bij. Het kabinet had er 56,3 miljoen euro voor uitgetrokken, maar dat is nu al op.
15 uur geleden