Recordaantal stemmen voor Biden
WASHINGTON (ANP) - Nog nooit heeft een Amerikaanse presidentskandidaat zo veel stemmen gekregen als Joe Biden dit jaar. Volgens de krant The New York Times en de tv-zender Fox News heeft hij tot nu toe ongeveer 72 miljoen stemmen binnen, terwijl nog niet alle stemmen zijn geteld.
Het oude record was in handen van Barack Obama, onder wie Biden acht jaar lang vicepresident was. Obama kreeg in 2008 bijna 69,5 miljoen stemmen. Vier jaar later werd hij herkozen dankzij de steun van net geen 66 miljoen Amerikanen.
Vier jaar geleden won Hillary Clinton de 'popular vote' met ruim 65,8 miljoen mensen, maar door het kiesstelsel verloor ze de verkiezingen van Donald Trump, die bijna 63 miljoen stemmen kreeg. Trump staat momenteel op ongeveer 68,5 miljoen stemmen, en dat is een record voor de Republikeinen.
Dat de kandidaat met de meeste stemmen niet automatisch wint, komt door het kiesstelsel. Amerikanen kiezen niet de president, maar een college van 538 mensen die de president kiezen. Elke staat heeft daarin een aantal stemmen. Wie 270 kiesmannen achter zich krijgt, wordt president. Biden komt momenteel nog een paar stemmen tekort voor het presidentschap. In het kiescollege heeft president Ronald Reagan het record stevig in handen. In 1984 kreeg hij 525 van de 538 kiesmannen achter zich. Zijn Democratische tegenstander Walter Mondale won alleen in zijn thuisstaat Minnesota en in de hoofdstad Washington.
Meer uit Buitenland
TIRANA (ANP/AFP) - De Albanese premier Edi Rama heeft zondag opnieuw de eis van demonstranten om af te treden van de hand gewezen. Zondag gingen in hoofdstad Tirana gewelddadige anti-regeringsprotesten hun zesde dag in.
1 uur geledenBARCELONA (ANP/AFP) - Een krachtige mediterrane storm heeft zondag in Spanje straten onder water gezet en het verkeer ontwricht. Nabij Barcelona verdronk een vrouw en raakten inwoners ingesloten door het water.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In een toespraak tot het Franse volk heeft president Emmanuel Macron erop aangedrongen onderscheid te maken tussen demonstranten met "legitieme eisen" en "degenen die hebben geplunderd". Ook riep hij op tot debatten "tussen de partijen - en niet op straat door middel van geweld".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag zijn steun uitgesproken voor Benjamin Netanyahu in de Israëlische parlementsverkiezingen van volgende week. Netanyahu is de langstzittende premier uit de geschiedenis van het in 1948 gestichte land.
3 uur geledenOTTAWA (ANP) - Bij de brand op een militaire basis in Canada in de nacht van zaterdag op zondag zijn vier militairen omgekomen. Dat meldt premier Mark Carney tijdens een persmoment in Ottawa. Tientallen anderen raakten zwaargewond. Een aantal noemde hij niet.
4 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Een alliantie van Venezolaanse oppositiepartijen heeft zondag de in ballingschap levende Nobelprijswinnares voor de Vrede, Maria Corina Machado, bevestigd als haar leider.
4 uur geledenWAINWRIGHT (ANP) - Niets wijst erop dat de recente zware brand op een militaire basis in het westen van Canada het gevolg is van een terreuraanslag. Dat zei de Canadese minister van Defensie David McGuinty zondag tegen CBC News, nadat het ministerie van Defensie al een vergelijkbare verklaring had afgegeven.
6 uur geleden