Recordaantal stemmen voor Biden
WASHINGTON (ANP) - Nog nooit heeft een Amerikaanse presidentskandidaat zo veel stemmen gekregen als Joe Biden dit jaar. Volgens de krant The New York Times en de tv-zender Fox News heeft hij tot nu toe ongeveer 72 miljoen stemmen binnen, terwijl nog niet alle stemmen zijn geteld.
Het oude record was in handen van Barack Obama, onder wie Biden acht jaar lang vicepresident was. Obama kreeg in 2008 bijna 69,5 miljoen stemmen. Vier jaar later werd hij herkozen dankzij de steun van net geen 66 miljoen Amerikanen.
Vier jaar geleden won Hillary Clinton de 'popular vote' met ruim 65,8 miljoen mensen, maar door het kiesstelsel verloor ze de verkiezingen van Donald Trump, die bijna 63 miljoen stemmen kreeg. Trump staat momenteel op ongeveer 68,5 miljoen stemmen, en dat is een record voor de Republikeinen.
Dat de kandidaat met de meeste stemmen niet automatisch wint, komt door het kiesstelsel. Amerikanen kiezen niet de president, maar een college van 538 mensen die de president kiezen. Elke staat heeft daarin een aantal stemmen. Wie 270 kiesmannen achter zich krijgt, wordt president. Biden komt momenteel nog een paar stemmen tekort voor het presidentschap. In het kiescollege heeft president Ronald Reagan het record stevig in handen. In 1984 kreeg hij 525 van de 538 kiesmannen achter zich. Zijn Democratische tegenstander Walter Mondale won alleen in zijn thuisstaat Minnesota en in de hoofdstad Washington.
Meer uit Buitenland
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft een aantal niet eerder bekendgemaakte incidenten gedeeld waarin zijn kunstmatige-intelligentiesystemen zich misdroegen. Ook onthulde het bedrijf een nieuw kader voor hoe het dergelijke voorvallen in de toekomst wil bijhouden en openbaar maken.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben de Palestijnse president Mahmoud Abbas een inreisvisum geweigerd om volgende week de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York bij te wonen, zo meldde een ingewijde aan persbureau AFP.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben in de nacht van woensdag op donderdag gebouwen beschadigd in de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Door brokstukken ontstond schade aan onder meer magazijnen en een plek nabij een benzinestation in Kyiv, dat tegenwoordig een frequent doelwit is van Russische aanvallen, meldde burgemeester Vitali Klytsjko op Telegram.
1 uur geledenARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zal naar verwachting dinsdag in de marge van de Algemene Vergadering van de VN in New York samenkomen met leiders uit de Golfregio om de volgende stappen in de oorlog met Iran te bespreken, meldde Axios op basis van ingewijden.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De gletsjerbreuk die vorige maand in Nepal leidde tot verwoestende overstromingen kon ontstaan door een veelheid aan factoren, waarvan een deel is aangewakkerd door klimaatverandering. Dat concludeert het internationale onderzoekscollectief World Weather Attribution (WWA) in een analyse.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd de handel met de Europese Unie stop te zetten als die doorgaat met het plan om Canada het eerste geassocieerde lid van de Europese Unie te maken.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Twee vrouwen die als minderjarig meisje te zien waren in pornografisch materiaal dat werd aangetroffen bij Jeffrey Epstein, hebben een rechtszaak aangespannen. Ze eisen een schadevergoeding van de nalatenschap van de overleden zedendelinquent namens personen die voorkomen in zijn verzameling van duizenden foto's en video's met materiaal van kindermisbruik.
1 uur geleden