Recordaantal stakers in 2019
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft vorig jaar een recordaantal stakers gekend. Daarnaast ging door stakingen de grootste hoeveelheid arbeidsdagen verloren in 25 jaar. Dit komt vooral door de grote stakingsacties in het onderwijs en de zorg vorig jaar.
Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) waren er in totaal 26 stakingen. Dat was minder dan in 2017 en in 2018, maar er gingen wel meer arbeidsdagen verloren. Zo'n 319.000 mensen waren betrokken bij de stakingen, waardoor het aantal verloren arbeidsdagen opliep tot 391.000.
Hiervoor het werd het hoogste aantal stakende werknemers nog gemeten in 2017. Dat waren er 147.000. In dat jaar was sprake van een piek in het aantal stakingen. Toen werd er wel 32 keer gestaakt, het hoogste aantal sinds de jaren tachtig. Ook 2018 was een jaar met bovengemiddeld veel stakingen, namelijk 28. Vorig jaar lag dit aantal dus iets lager, en de stakingen duurden bovendien iets minder lang.
De cijfers worden vooral opgekrikt door de stakers in de zorg en het onderwijs. De werknemers in deze bedrijfstakken maakten 90 procent uit van de stakende werknemers. Ook was er in 2019 een grote landelijke pensioenstaking, waarbij werknemers van verschillende bedrijfstakken betrokken waren.
"Mensen in de vitale beroepen hebben van zich laten horen in 2019, en terecht. Zij verdienen meer waardering, óók in loon", zegt arbeidsvoorwaardencoördinator Zakaria Boufangacha van vakbond FNV in een reactie. "De staking in de ziekenhuizen was op zich al historisch, maar dat het zorgpersoneel zo ver moest gaan om fatsoenlijke waardering te krijgen is eigenlijk ongehoord. Ook voor de directe toekomst zeggen wij: ja, klappen, maar ook lappen! Wordt er niet serieus werk gemaakt van betere beloning in de vitale sectoren, zoals zorg, onderwijs en schoonmaak, dan moet er rekening worden gehouden met meer stakingen in deze sectoren."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De bitcoin heeft zijn waarde in 2025 niet kunnen vasthouden, ondanks het cryptovriendelijkere beleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Met nog enkele dagen te gaan voor de jaarwisseling, wordt de grootste cryptomunt ter wereld zondag verhandeld voor een kleine 88.000 dollar. Begin dit jaar was de munt nog ruim 93.000 dollar waard.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Pomphouders verspreid over het land hebben extra voorraad ingeslagen, omdat in de laatste dagen van het jaar mogelijk meer automobilisten hun tank willen volgooien. Per 1 januari gaan de brandstofaccijnzen omhoog. Toch verwacht voorzitter Martin van Eijk van pomphoudersbrancheorganisatie Drive geen lange rijen.
6 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - In Chili is een nieuw bedrijf opgezet om de winning van lithium op te voeren, een metaal dat wordt gebruikt in batterijen voor elektrische voertuigen en mobiele telefoons. Het gaat om een samenwerking tussen het Chileense staatsbedrijf Codelco, 's werelds grootste koperproducent, en de particuliere mijnbouwer SQM, waarin Chinees kapitaal is geïnvesteerd.
8 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De Chaos Computer Club (CCC), naar eigen zeggen Europa's grootste hackerscollectief, heeft in Duitsland opgeroepen tot een maandelijkse Digitale Onafhankelijkheidsdag. De organisatie, die zich hard maakt voor digitale rechten en cyberveiligheid, wil mensen aansporen hun afhankelijkheid van de dominante digitale platforms te heroverwegen.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Meer dan de helft van de middelgrote bedrijven in Duitsland verwacht volgend jaar een economische neergang. Dit blijkt uit een enquête van de ondernemersvereniging BVMW onder meer dan duizend ondernemers. Directeur Christoph Ahlhaus van de belangenorganisatie stelt dat "oppervlakkige hervormingen niet langer voldoende zijn om Duitsland weer op de rails te krijgen".
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.
1 dag geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil de kloof in zijn ruimtevaartcapaciteiten in vergelijking met de Verenigde Staten verkleinen. Daarom versoepelt het Aziatische land de beursregels voor Chinese bedrijven die herbruikbare commerciële raketten ontwikkelen.
1 dag geleden