Recordaantal stakers in 2019
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft vorig jaar een recordaantal stakers gekend. Daarnaast ging door stakingen de grootste hoeveelheid arbeidsdagen verloren in 25 jaar. Dit komt vooral door de grote stakingsacties in het onderwijs en de zorg vorig jaar.
Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) waren er in totaal 26 stakingen. Dat was minder dan in 2017 en in 2018, maar er gingen wel meer arbeidsdagen verloren. Zo'n 319.000 mensen waren betrokken bij de stakingen, waardoor het aantal verloren arbeidsdagen opliep tot 391.000.
Hiervoor het werd het hoogste aantal stakende werknemers nog gemeten in 2017. Dat waren er 147.000. In dat jaar was sprake van een piek in het aantal stakingen. Toen werd er wel 32 keer gestaakt, het hoogste aantal sinds de jaren tachtig. Ook 2018 was een jaar met bovengemiddeld veel stakingen, namelijk 28. Vorig jaar lag dit aantal dus iets lager, en de stakingen duurden bovendien iets minder lang.
De cijfers worden vooral opgekrikt door de stakers in de zorg en het onderwijs. De werknemers in deze bedrijfstakken maakten 90 procent uit van de stakende werknemers. Ook was er in 2019 een grote landelijke pensioenstaking, waarbij werknemers van verschillende bedrijfstakken betrokken waren.
"Mensen in de vitale beroepen hebben van zich laten horen in 2019, en terecht. Zij verdienen meer waardering, óók in loon", zegt arbeidsvoorwaardencoördinator Zakaria Boufangacha van vakbond FNV in een reactie. "De staking in de ziekenhuizen was op zich al historisch, maar dat het zorgpersoneel zo ver moest gaan om fatsoenlijke waardering te krijgen is eigenlijk ongehoord. Ook voor de directe toekomst zeggen wij: ja, klappen, maar ook lappen! Wordt er niet serieus werk gemaakt van betere beloning in de vitale sectoren, zoals zorg, onderwijs en schoonmaak, dan moet er rekening worden gehouden met meer stakingen in deze sectoren."
Meer uit Financieel
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.
1 uur geledenWENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
6 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
7 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
22 uur geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
1 dag geleden