Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Recordaantal Schotten is voor onafhankelijkheid

Recordaantal Schotten is voor onafhankelijkheid

EDINBURGH (ANP) - Het aantal Schotten dat onafhankelijk wil worden van het Verenigd Koninkrijk was nog nooit zo hoog als nu. Volgens onderzoeksbureau Ipsos zou 58 procent van de Schotten 'ja' stemmen bij een nieuw onafhankelijkheidsreferendum.

Bijna twee derde van de Schotten vindt dat het parlement van het Verenigd Koninkrijk binnen vijf jaar een nieuw onafhankelijkheidsreferendum moet toestaan als de Scottish National Party (SNP) opnieuw de meerderheid krijgt in het Schotse parlement in 2021. Op dit moment is de separatistische SNP al de grootste partij in het parlement, maar er staan in 2021 verkiezingen gepland. Juridisch gezien kan de Schotse regering niet op eigen houtje een referendum houden. De Britse regering moet daarvan ook voorstander zijn en die is dat niet.

Volgens het onderzoek van Ipsos is de SNP, geleid door Nicola Sturgeon, veruit de populairste partij in Schotland. Sturgeon schreef donderdag in aanloop van een bijeenkomst van de Europese Raad een gastcolumn in de Duitse krant Die Welt, waarin zij pleit voor Schotse onafhankelijkheid. Ze schrijft dat de Europese Unie de onafhankelijkheid van Schotland moet steunen, zodat Schotland onderdeel van de EU kan blijven.

Brexit

Schotland zal, net als het Verenigd Koninkrijk, de EU na de brexit-uittredingsperiode verlaten. In 2016 stemde de meerderheid van de Schotten tegen de brexit, maar omdat het land onderdeel is van het Verenigd Koninkrijk moet het de EU verlaten. De roep om een nieuw onafhankelijkheidsreferendum klinkt daardoor steeds harder.

In 2014 werd er al een onafhankelijkheidsreferendum in Schotland gehouden. Toen wees iets meer dan 55 procent van de Schotten dit af. Sturgeon vindt dat de uitslag van het brexitreferendum in 2016 de situatie heeft veranderd en maakt daarom een nieuwe volksraadpleging onderdeel van haar verkiezingscampagne van 2021.

Meer uit Buitenland

Amerikaans vliegdekschip Abraham Lincoln aangekomen in Thailand

LAEM CHABANG (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip Abraham Lincoln is woensdagochtend na meer dan tweehonderd dagen op zee de Thaise haven van Laem Chabang binnengevaren. Het schip kreeg internationaal veel aandacht door berichten over zware omstandigheden voor de bemanning.

32 minuten geleden
Hongkongse activist Wong bekent schuld en riskeert levenslang

HONGKONG (ANP) - De bekende Hongkongse activist Joshua Wong heeft woensdag schuld bekend aan samenspanning met buitenlandse mogendheden. Hierdoor riskeert de 29-jarige Wong vele jaren extra gevangenisstraf. Op het misdrijf staat een maximumstraf van levenslang.

33 minuten geleden
Peru verbreekt diplomatieke banden met Iran

LIMA (ANP) - Peru heeft de diplomatieke betrekkingen met Iran verbroken. Het land beschuldigt Teheran ervan het conflict in het Midden-Oosten aan te wakkeren en de scheepvaart door de Straat van Hormuz te belemmeren.

55 minuten geleden
Iran zegt Amerikaanse faciliteiten in Irak aan te vallen

ERBIL (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt een gecombineerde aanval met raketten en drones te hebben uitgevoerd op Amerikaanse faciliteiten in de provincie Erbil in het noorden van Irak. De aanval is een vergeldingsactie voor een Amerikaanse luchtaanval op een huwelijksfeest in Iran, waarbij vier doden vielen, onder wie een kind.

1 uur geleden
Meerdere doden bij schietpartij in Hamburg

HAMBURG (ANP) - In de Duitse stad Hamburg zijn bij een schietpartij zeker twee doden gevallen, zo meldt de Duitse krant Bild. Ook zouden meerdere mensen gewond zijn geraakt. Hulpdiensten kunnen het pand waar het incident plaatsvond nog niet betreden, omdat er mogelijk nog gewapende daders aanwezig zijn.

1 uur geleden
Duizenden Bosnische Serviërs brengen eerbetoon aan Mladić

BANJA LUKA (ANP) - Enkele duizenden Bosnische Serviërs hebben dinsdag een eerbetoon gebracht aan de voormalige legerleider en veroordeelde oorlogsmisdadiger Ratko Mladić, die vorige week overleed terwijl hij een levenslange gevangenisstraf uitzat voor onder meer genocide.

1 uur geleden
Rechtbank Honduras seponeert aanklachten oud-president Hernández

TEGUCIGALPA (ANP) - Een Hondurese rechtbank heeft de aanklachten wegens fraude en witwassen tegen oud-president Juan Orlando Hernández ingetrokken. Negen maanden geleden werd Hernández gratie verleend door de Amerikaanse president Donald Trump. Hernández zat in een Amerikaanse gevangenis een lange straf uit voor drugshandel.

1 uur geleden