Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Recordaantal Schotten is voor onafhankelijkheid

Recordaantal Schotten is voor onafhankelijkheid

EDINBURGH (ANP) - Het aantal Schotten dat onafhankelijk wil worden van het Verenigd Koninkrijk was nog nooit zo hoog als nu. Volgens onderzoeksbureau Ipsos zou 58 procent van de Schotten 'ja' stemmen bij een nieuw onafhankelijkheidsreferendum.

Bijna twee derde van de Schotten vindt dat het parlement van het Verenigd Koninkrijk binnen vijf jaar een nieuw onafhankelijkheidsreferendum moet toestaan als de Scottish National Party (SNP) opnieuw de meerderheid krijgt in het Schotse parlement in 2021. Op dit moment is de separatistische SNP al de grootste partij in het parlement, maar er staan in 2021 verkiezingen gepland. Juridisch gezien kan de Schotse regering niet op eigen houtje een referendum houden. De Britse regering moet daarvan ook voorstander zijn en die is dat niet.

Volgens het onderzoek van Ipsos is de SNP, geleid door Nicola Sturgeon, veruit de populairste partij in Schotland. Sturgeon schreef donderdag in aanloop van een bijeenkomst van de Europese Raad een gastcolumn in de Duitse krant Die Welt, waarin zij pleit voor Schotse onafhankelijkheid. Ze schrijft dat de Europese Unie de onafhankelijkheid van Schotland moet steunen, zodat Schotland onderdeel van de EU kan blijven.

Brexit

Schotland zal, net als het Verenigd Koninkrijk, de EU na de brexit-uittredingsperiode verlaten. In 2016 stemde de meerderheid van de Schotten tegen de brexit, maar omdat het land onderdeel is van het Verenigd Koninkrijk moet het de EU verlaten. De roep om een nieuw onafhankelijkheidsreferendum klinkt daardoor steeds harder.

In 2014 werd er al een onafhankelijkheidsreferendum in Schotland gehouden. Toen wees iets meer dan 55 procent van de Schotten dit af. Sturgeon vindt dat de uitslag van het brexitreferendum in 2016 de situatie heeft veranderd en maakt daarom een nieuwe volksraadpleging onderdeel van haar verkiezingscampagne van 2021.

Meer uit Buitenland

Vlaamse dichter Leonard Nolens overleden

ANTWERPEN (ANP) - De Vlaamse dichter, vertaler en dagboekschrijver Leonard Nolens is op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie gemeld aan persbureau Belga. De dichter was al een tijdje ziek.

4 uur geleden
Oekraïne: een derde van Kyiv zonder verwarming na aanval Rusland

KYIV (ANP) - Ongeveer een derde van de Oekraïense hoofdstad Kyiv zit zonder verwarming na Russische aanvallen in de nacht van vrijdag op zaterdag, aldus minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha. Ook in de regio rondom de stad zijn dergelijke problemen ontstaan.

6 uur geleden
Saudi-Arabië roept separatisten in Jemen op tot terugtrekking

RIYAD (ANP/AFP) - Saudi-Arabië heeft een separatistische beweging in buurland Jemen opgeroepen de wapens neer te leggen en recent veroverd gebied terug te geven aan de door Riyad gesteunde regering. Defensieminister Khalid bin Salman heeft een verklaring hierover gedeeld op sociale media.

7 uur geleden
Thailand en Cambodja ondertekenen 'onmiddellijk' staakt-het-vuren

PHNOM PENH (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben een staakt-het-vuren ondertekend na bijna drie weken van hevige gevechten aan de grens. Ze hebben drie dagen onderhandeld over het stoppen van het dodelijke grensconflict.

9 uur geleden
Rusland voert raketaanval uit op Kyiv

WARSCHAU (ANP/TR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag Kyiv en andere regio's in Oekraïne aangevallen met onder meer raketten en drones. In de hoofdstad klonken explosies en het leger meldde op Telegram dat er raketten werden ingezet.

9 uur geleden
Trump tegen erkenning van Somaliland

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met de New York Post aangegeven dat hij tegen de erkenning van Somaliland door de Verenigde Staten is. Somaliland is een zelfverklaarde republiek die zich heeft afgescheiden van Somalië en die eerder op vrijdag werd erkend door Israël, een bondgenoot van Washington.

12 uur geleden
Afrikaanse Unie wijst 'elke erkenning van Somaliland' af

ADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.

16 uur geleden