Recordaantal nieuwe molenaars erbij: 'Hard nodig'
AMSTERDAM (ANP) - Een recordaantal van 110 mensen is vorig jaar geslaagd voor de opleiding tot molenaar, melden het Gilde van Molenaars en de vereniging De Hollandsche Molen. De 95 nieuwe windmolenaars en 15 watermolenaars namen zaterdag hun getuigschrift in ontvangst.
Volgens directeur Nicole Bakker van De Hollandsche Molen laat het aantal geslaagden zien dat er belangstelling is voor het molenaarsambacht. "Dit is ook hard nodig om de molens te laten draaien en malen", zegt ze.
Ook voorzitter Eelco van Norren van Het Gilde van Molenaars zegt trots te zijn dat zoveel mensen "die gegrepen zijn door molens" het vak hebben geleerd. "Molens zijn levende monumenten die het meestal moeten hebben van actieve vrijwilligers. Met name in de regio kunnen we nog veel molenaars gebruiken."
Tweejarige opleiding
In Nederland staan ongeveer 1200 wind- en watermolens en er zijn volgens het Gilde van Molenaars tussen de 1600 en 1800 molenaars actief. De meeste van hen zijn vrijwilligers: er zijn enkele tientallen beroepsmatige korenmolenaars.
De opleiding tot molenaar duurt zo'n twee jaar, zegt een woordvoerster van het molenaarsgilde. Normaal gesproken halen ongeveer honderd mensen per jaar hun diploma, met afgelopen jaar dus een recordaantal van 110.
Grotere belangstelling
Volgens de woordvoerster is de belangstelling voor molens en het molenaarsambacht de afgelopen jaren toegenomen. Ook de coronaperiode heeft daarin een rol gespeeld, zegt ze. "Toen zijn mensen korenmolens weer gaan ontdekken. Er was weinig te doen, mensen gingen thuis dingen bakken en bij de molen meel kopen. Het is niet dé factor, maar wel een van de factoren in de toegenomen aandacht."
Meer uit Binnenland
DOETINCHEM (ANP) - In en rond tien natuurgebieden in het werkgebied van Waterschap Rijn en IJssel mag vanaf woensdag geen grondwater meer worden opgepompt voor beregening. Het schap stelt dat de tijdelijke maatregel nodig is om in deze droge periode "onherstelbare schade aan kwetsbare natuur te voorkomen".
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft tijdens een doorzoeking afgelopen week in de Haagse wijk Duindorp 586 kilo drugs gevonden. Daarnaast zijn er negen mannen aangehouden, meldt de politie maandag. Een van de verdachten is inmiddels vrijgelaten, maar blijft verdachte in het onderzoek. De overige acht verdachten worden woensdag 12 augustus voorgeleid bij de rechter-commissaris.
24 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - Tussen 3 en 7 augustus reden iedere dag 1600 vrachtwagens en touringcars over de Merwedebrug, laat Rijkswaterstaat weten. Dat is minder dan de 2000 tot 2500 zware voertuigen per dag die eerder nog het vrachtwagenverbod op de verzwakte brug negeerden, en veel minder dan de 18.000 van voordat het verbod inging op 18 juli.
1 uur geledenVUGHT (ANP) - De vermeende Curaçaose bendeleider Shurendy 'Tyson' Q. wordt verdacht van betrokkenheid bij acht moorden tussen 2014 en 2016 op Curaçao en Sint Maarten. Dat bleek tijdens een eerste voorbereidende zitting in de rechtbank in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. Q. werd afgelopen juni door de Verenigde Arabische Emiraten uitgeleverd aan Curaçao. Hij zit sindsdien vast in Vught. De verdachte beriep zich maandag bij alle vragen van de rechter op zijn zwijgrecht.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse acteur en televisiemaker Borger Breeveld is op 82-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie bekendgemaakt aan Surinaamse media. Hij was vooral bekend van zijn rol in de Surinaamse filmklassieker Wan Pipel, waarin hij in 1976 de hoofdrol vertolkte.
1 uur geledenOOSTRUM (ANP) - De brandweer is "zeker nog de hele week" bezig met het nablussen van de brand in natuurgebied Boschhuizerbergen, ten oosten van Venray. Dat meldt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Limburg-Noord. In het gebied zijn smeulende plekken die nauwlettend in de gaten worden gehouden. De brandweer grijpt in als er toch weer nieuwe brandhaarden ontstaan.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Stichting RITA Community heeft tijdens de WorldPride meer dan 520 meldingen gekregen van discriminatie. Afgelopen weekend waren dat er 74. Dit zijn de aantallen tot maandagochtend. Er komen nog steeds meldingen binnen, zegt Jerrald Justin, bedenker en medeoprichter van RITA.
5 uur geleden