Recordaantal nieuwe molenaars erbij: 'Hard nodig'
AMSTERDAM (ANP) - Een recordaantal van 110 mensen is vorig jaar geslaagd voor de opleiding tot molenaar, melden het Gilde van Molenaars en de vereniging De Hollandsche Molen. De 95 nieuwe windmolenaars en 15 watermolenaars namen zaterdag hun getuigschrift in ontvangst.
Volgens directeur Nicole Bakker van De Hollandsche Molen laat het aantal geslaagden zien dat er belangstelling is voor het molenaarsambacht. "Dit is ook hard nodig om de molens te laten draaien en malen", zegt ze.
Ook voorzitter Eelco van Norren van Het Gilde van Molenaars zegt trots te zijn dat zoveel mensen "die gegrepen zijn door molens" het vak hebben geleerd. "Molens zijn levende monumenten die het meestal moeten hebben van actieve vrijwilligers. Met name in de regio kunnen we nog veel molenaars gebruiken."
Tweejarige opleiding
In Nederland staan ongeveer 1200 wind- en watermolens en er zijn volgens het Gilde van Molenaars tussen de 1600 en 1800 molenaars actief. De meeste van hen zijn vrijwilligers: er zijn enkele tientallen beroepsmatige korenmolenaars.
De opleiding tot molenaar duurt zo'n twee jaar, zegt een woordvoerster van het molenaarsgilde. Normaal gesproken halen ongeveer honderd mensen per jaar hun diploma, met afgelopen jaar dus een recordaantal van 110.
Grotere belangstelling
Volgens de woordvoerster is de belangstelling voor molens en het molenaarsambacht de afgelopen jaren toegenomen. Ook de coronaperiode heeft daarin een rol gespeeld, zegt ze. "Toen zijn mensen korenmolens weer gaan ontdekken. Er was weinig te doen, mensen gingen thuis dingen bakken en bij de molen meel kopen. Het is niet dé factor, maar wel een van de factoren in de toegenomen aandacht."
Meer uit Binnenland
BLERICK (ANP) - Een meisje is maandagochtend omgekomen door een steekincident in een woning aan de Elzenstraat in het Limburgse Blerick, meldt de politie. Een man en vrouw, de bewoners van het pand, zijn opgepakt.
3 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) oppert een verbod op de filters van sigaretten. Volgens het instituut komen er dan minder zogeheten microplastics in het milieu, terwijl het geen verschil zou maken voor de gezondheid van rokers.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Privacystichting Consumers United in Court (CUIC) is maandag een collectieve procedure gestart tegen Odido. Dit vanwege een recent lek waarbij data van ruim zes miljoen Nederlanders zijn buitgemaakt. Het consumentencollectief noemt Odido op meerdere punten nalatig en wil onder meer genoegdoening voor iedereen van wie gegevens nu op straat liggen.
5 uur geledenALKMAAR (ANP) - De spelers van AZ zijn zondagavond laat uitbundig bejubeld door een grote menigte supporters. Iets voor middernacht verscheen de AZ-selectie, die eerder op de dag de bekerfinale met 5-1 van NEC won, op het bordes van het AFAS Stadion in Alkmaar. De uitzinnige fans, uitgedost met vlaggen en sjaaltjes van AZ, dansten, zongen en juichten onder dat balkon, omringd door de rook van enorme hoeveelheden afgestoken vuurwerk en brandende fakkels, zo was te zien op een livestream van NH Nieuws.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een container die zondagavond verkeerd is neergezet op een schip op de Maasvlakte bij Rotterdam, lekt een giftige, bijtende stof. Het schip zelf heeft ook schade opgelopen, vertelt een woordvoerster van de veiligheidsregio. "Er is een gat ontstaan in het dek, boven de machinekamer. De stof lekt daar naar binnen", schetst ze de situatie.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In het Rotterdamse havengebied is een container waarin mogelijk gevaarlijke stoffen zitten uit een kraan gevallen en op een schip terechtgekomen. Hulpdiensten zijn ter plaatse op de Maasvlakte, laat de veiligheidsregio weten. Die heeft een crisisteam bijeengeroepen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nu het kabinet excuses gaat aanbieden aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind, willen afstandsmoeders als volgende stap ook erkenning en excuses van anderen. Van psychologen, psychiaters, de Raad voor de Kinderbescherming en adoptiekenniscentrum Fiom bijvoorbeeld, maar ook van de Rooms-Katholieke Kerk en de Protestantse Kerk. Dat zegt voorzitter Ellen Venhuizen van de stichting De Nederlandse Afstandsmoeder na een bericht in Trouw.
17 uur geleden