Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Recordaantal nieuwe molenaars erbij: 'Hard nodig'

Recordaantal nieuwe molenaars erbij: 'Hard nodig'

AMSTERDAM (ANP) - Een recordaantal van 110 mensen is vorig jaar geslaagd voor de opleiding tot molenaar, melden het Gilde van Molenaars en de vereniging De Hollandsche Molen. De 95 nieuwe windmolenaars en 15 watermolenaars namen zaterdag hun getuigschrift in ontvangst.

Volgens directeur Nicole Bakker van De Hollandsche Molen laat het aantal geslaagden zien dat er belangstelling is voor het molenaarsambacht. "Dit is ook hard nodig om de molens te laten draaien en malen", zegt ze.

Ook voorzitter Eelco van Norren van Het Gilde van Molenaars zegt trots te zijn dat zoveel mensen "die gegrepen zijn door molens" het vak hebben geleerd. "Molens zijn levende monumenten die het meestal moeten hebben van actieve vrijwilligers. Met name in de regio kunnen we nog veel molenaars gebruiken."

Tweejarige opleiding

In Nederland staan ongeveer 1200 wind- en watermolens en er zijn volgens het Gilde van Molenaars tussen de 1600 en 1800 molenaars actief. De meeste van hen zijn vrijwilligers: er zijn enkele tientallen beroepsmatige korenmolenaars.

De opleiding tot molenaar duurt zo'n twee jaar, zegt een woordvoerster van het molenaarsgilde. Normaal gesproken halen ongeveer honderd mensen per jaar hun diploma, met afgelopen jaar dus een recordaantal van 110.

Grotere belangstelling

Volgens de woordvoerster is de belangstelling voor molens en het molenaarsambacht de afgelopen jaren toegenomen. Ook de coronaperiode heeft daarin een rol gespeeld, zegt ze. "Toen zijn mensen korenmolens weer gaan ontdekken. Er was weinig te doen, mensen gingen thuis dingen bakken en bij de molen meel kopen. Het is niet dé factor, maar wel een van de factoren in de toegenomen aandacht."

Meer uit Binnenland

Bedrijfspand Heerhugowaard zes maanden op slot na dodelijk geweld

HEERHUGOWAARD (ANP) - De burgemeester van Dijk en Waard heeft dinsdag opdracht gegeven voor de sluiting van een bedrijfspand in Heerhugowaard voor zes maanden. Op 1 juni viel daar een dodelijk slachtoffer door een schiet- en steekpartij. Twee verdachten werden daarvoor aangehouden, meldt de gemeente.

5 uur geleden
Rijkswaterstaat ziet afvoer Rijn weer toenemen

DEN HAAG (ANP) - De afvoer van de Rijn bij de grens met Duitsland is weer wat toegenomen. Rijkswaterstaat geeft in zijn jongste droogtemonitor aan dat dit "wat meer ruimte" geeft in de waterverdeling. Daar staat wel tegenover dat de afvoer van de Maas langzaam verder daalt.

7 uur geleden
Ruim 800 uitvallers op eerste dag Vierdaagse

NIJMEGEN (ANP) - Op de eerste dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn 805 wandelaars niet gestart of onderweg uitgevallen, meldt de organisatie. Dat betekent dat 44.956 deelnemers dinsdag de finish hebben gehaald.

8 uur geleden
Brabantse gemeente vraagt minister om actie voor Merwedebrug

ALTENA (ANP) - De sluiting van de Merwedebrug voor vrachtverkeer heeft grote gevolgen voor lokale ondernemers. Dat zegt het college van Altena, de Noord-Brabantse gemeente aan de zuidelijke kant van de verzwakte brug, in een brief aan minister Vincent Karremans (VVD) van Infrastructuur en Waterstaat. Daarin vragen ze om aanvullende maatregelen.

9 uur geleden
Twaalf diskwalificaties op eerste dag Nijmeegse Vierdaagse

NIJMEGEN (ANP) - Op de eerste dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn twaalf wandelaars gediskwalificeerd. Het gaat tot 15.30 uur om twee militairen die minder dan de vereiste 10 kilo bepakking bij zich hadden en tien reguliere deelnemers die voornamelijk sjoemelden met hun afstand. Het aantal kan nog oplopen, zegt marsleider Henny Sackers. In ieder geval een van de gediskwalificeerde lopers is in beroep gegaan.

9 uur geleden
Politie deelt foto verdachte mishandeling Vierdaagsefeesten

NIJMEGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een man die wordt verdacht van een ernstige mishandeling in het Nijmeegse Hunnerpark tijdens de Vierdaagsefeesten. De mishandeling vond op 18 juli rond 21.45 uur plaats. Na het incident gingen beelden rond op sociale media. Het slachtoffer meldde zich bij de politie.

9 uur geleden
Brandweer ontwikkelt nieuw blusmiddel tegen natuurbranden

KUINRE (ANP) - Een blusploeg van de brandweerkazerne in het Overijsselse Kuinre heeft een nieuw mobiel blusmiddel ontwikkeld tegen grote natuurbranden. Het gaat om een zogenoemde 'natte stoplijn', een gekoppelde slang van 500 meter lang met sproeikoppen eraan die een gebied van 30 meter breed nat kunnen maken. Doordat die handmatig wordt uitgelegd en er daardoor geen brandweerwagens door natuurgebieden hoeven te rijden, wordt de natuur gespaard.

10 uur geleden