Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Recordaantal nieuwe molenaars erbij: 'Hard nodig'

Recordaantal nieuwe molenaars erbij: 'Hard nodig'

AMSTERDAM (ANP) - Een recordaantal van 110 mensen is vorig jaar geslaagd voor de opleiding tot molenaar, melden het Gilde van Molenaars en de vereniging De Hollandsche Molen. De 95 nieuwe windmolenaars en 15 watermolenaars namen zaterdag hun getuigschrift in ontvangst.

Volgens directeur Nicole Bakker van De Hollandsche Molen laat het aantal geslaagden zien dat er belangstelling is voor het molenaarsambacht. "Dit is ook hard nodig om de molens te laten draaien en malen", zegt ze.

Ook voorzitter Eelco van Norren van Het Gilde van Molenaars zegt trots te zijn dat zoveel mensen "die gegrepen zijn door molens" het vak hebben geleerd. "Molens zijn levende monumenten die het meestal moeten hebben van actieve vrijwilligers. Met name in de regio kunnen we nog veel molenaars gebruiken."

Tweejarige opleiding

In Nederland staan ongeveer 1200 wind- en watermolens en er zijn volgens het Gilde van Molenaars tussen de 1600 en 1800 molenaars actief. De meeste van hen zijn vrijwilligers: er zijn enkele tientallen beroepsmatige korenmolenaars.

De opleiding tot molenaar duurt zo'n twee jaar, zegt een woordvoerster van het molenaarsgilde. Normaal gesproken halen ongeveer honderd mensen per jaar hun diploma, met afgelopen jaar dus een recordaantal van 110.

Grotere belangstelling

Volgens de woordvoerster is de belangstelling voor molens en het molenaarsambacht de afgelopen jaren toegenomen. Ook de coronaperiode heeft daarin een rol gespeeld, zegt ze. "Toen zijn mensen korenmolens weer gaan ontdekken. Er was weinig te doen, mensen gingen thuis dingen bakken en bij de molen meel kopen. Het is niet dé factor, maar wel een van de factoren in de toegenomen aandacht."

Meer uit Binnenland

Politie krijgt ruim 120 tips na geluidsfragment Odido-hacker

HILVERSUM (ANP) - De politie heeft meer dan 120 tips gekregen over de hack bij Odido van begin dit jaar. Dat heeft de politie bekendgemaakt in het programma Opsporing Verzocht.

11 minuten geleden
ME belaagd bij politiebureau in Rotterdam na afloop stille tocht

ROTTERDAM (ANP) - Bij het politiebureau aan het Zuidplein in Rotterdam wordt de ME belaagd. Dat bevestigt een politiewoordvoerder desgevraagd. Bij het politiebureau eindigde eerder maandagavond de stille tocht voor Alfredo Goeloe (51), die afgelopen zaterdag overleed na een aanhouding.

40 minuten geleden
Stille tocht voor Alfredo (51) in Rotterdam: Hij was geen dief

ROTTERDAM (ANP) - De 51-jarige Alfredo Goeloe overleed na politiegeweld terwijl hij onschuldig was. Jair Schalkwijk, projectleider bij Controle Alt Delete, zei dat maandagavond na afloop van de stille tocht voor Goeloe in Rotterdam. Controle Alt Delete is een organisatie die onder meer strijdt tegen buitenproportioneel geweld door de politie.

1 uur geleden
Duurzame energiebranche ziet voordelen in energie van eigen bodem

DEN HAAG (ANP) - Het produceren van meer duurzame energie in Nederland zorgt voor minder uitstoot en maakt dat Nederlanders meer "grip krijgen" op de energierekening. Dat zegt voorzitter Olof van der Gaag van de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) in reactie op nieuwe verwachtingen van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) over de ontwikkeling van de broeikasgasuitstoot en het energiesysteem in Nederland.

4 uur geleden
PBL ziet verduurzaming stagneren, doel 2050 wordt enorme opgave

DEN HAAG (ANP) - De verduurzaming stagneert, merkt het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). Voor het derde jaar op rij is de hoeveelheid broeikasgassen die Nederland naar verwachting vermindert in 2030 nauwelijks toegenomen. Tussen de klimaatplannen en het doel voor 2040 ziet het planbureau een "grote kloof", en voor het doel van een klimaatneutraal Nederland in 2050 is nog meer nodig.

5 uur geleden
33 verdachten 'Overasselt' in 3 dagen voor raadkamer rechtbank

ARNHEM (ANP) - Deze week komen 33 verdachten van het recente geweld in Overasselt voor de raadkamer van de rechtbank in Arnhem. Omdat het om veel mensen gaat, zijn de zaken verspreid over drie dagen, meldt de rechtbank. Drie rechters in de raadkamer beslissen over het voortduren van de voorlopige hechtenis met maximaal 90 dagen. Volgens een voorlopige planning gaat het om dinsdag 15, woensdag 16 en donderdag 17 september.

6 uur geleden
Verdachte terreurorganisatie IS ontkent beschuldigingen

ROTTERDAM (ANP) - De 41-jarige Ayham A. uit het Zuid-Hollandse Arkel, verdacht van onder meer een leidende rol in terreurorganisatie IS in zijn vaderland Syrië, betwist de verklaringen van de getuigen tegen hem. Volgens A. verwarren zij hem met andere personen. Hij ontkent dat hij iets met de terroristische beweging te maken heeft gehad.

7 uur geleden