Recordaantal Nederlandse reizigers met knokkelkoorts
LEIDEN (ANP) - Een recordaantal Nederlanders heeft in de eerste zeven maanden van 2024 knokkelkoorts opgelopen in het buitenland, meldt alarmcentrale Eurocross. Tot nu toe werden 112 mensen dit jaar ziek door een steek van een met het denguevirus besmette mug, in heel 2023 ging het om 113 meldingen.
Eurocross, dat Nederlanders in het buitenland helpt bij ziekte, verwacht eind dit jaar voor het eerst meer dan tweehonderd meldingen te krijgen van knokkelkoorts bij Nederlandse reizigers. De meeste mensen liepen de ziekte dit jaar op in Indonesië, Thailand en Curaçao, aldus de alarmcentrale.
De klachten van knokkelkoorts zijn hoge koorts, hevige hoofdpijn die vaak achter de ogen opspeelt, spier- en gewrichtspijn, huiduitslag en misselijkheid. In zo'n 5 procent van de gevallen met dengue gaat het om een levensbedreigende vorm. Het risico op deze ernstige variant neemt toe als iemand al eerder dengue heeft gehad of in een risicogroep valt, zoals kinderen, ouderen en zwangere vrouwen.
Opmars tijgermug
De cijfers baren Eurocross "zorgen". Voor de stijging is geen directe verklaring, laat een woordvoerster van de alarmcentrale weten. Ze legt uit dat Nederlanders veelal naar gebieden reizen waar muggen die dengue overbrengen voorkomen, zoals Zuid-Amerika, India en Zuidoost-Azië. Daarnaast is er in Europa een opmars van de tijgermug, een verspreider van het denguevirus. De tijgermug komt ook in Nederland voor. "We verwachten daarom dat dit op termijn ook gaat zorgen voor een verdere toename aan denguegevallen", aldus de woordvoerster.
Een woordvoerder van het RIVM meldt dat nog niemand knokkelkoorts heeft opgelopen in Nederland. In andere Europese landen als Italië en Frankrijk is dit wel het geval.
Preventief vaccineren
De alarmcentrale wijst mensen op de optie van een preventieve vaccinatie en adviseert hen om onder een klamboe te slapen en goed te smeren met DEET. Het LUMC en Eurocross gaan samen onderzoek doen om het ziekteverloop van knokkelkoorts beter in kaart te brengen.
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Patiënten weten nog altijd niet of hun gegevens zijn gestolen bij een inbraak in de digitale systemen van softwareleverancier ChipSoft. Meer dan een week na de eerste meldingen "tasten veel patiënten nog altijd volledig in het duister", stelt Patiëntenfederatie Nederland. Die zegt dat de onduidelijkheid te lang duurt.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twee ziekenhuizen zijn op zoek naar MS-patiënten die in het buitenland stamceltherapie kregen. Volgens het St. Antonius Ziekenhuis in Utrecht en het Amsterdam UMC reisden afgelopen jaren honderden mensen met MS naar het buitenland voor zo'n therapie.
14 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Mensen die in de zorg werken, doen minder extra diensten nu de brandstofprijzen zo hoog zijn. Volgens beroepsorganisatie NU'91 krijgen ze de kosten niet genoeg vergoed en leggen ze er geld op toe. "Het kan niet zo zijn dat zorgprofessionals moeten betalen om hun werk te kunnen doen", zegt voorzitter Femke Merel van Kooten.
6 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Van jongeren die recent hebben gevapet, gebruikt nog steeds een meerderheid de verboden vapes met een smaakje. Dat concludeert het Trimbos-instituut uit cijfers verzameld in 2025. Bijna alle ondervraagde jongeren die vapen, weten dat de verkoop van vapes met een smaakje verboden is in Nederland.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Elk jaar komen minstens 38 kinderen op de spoedeisende hulp terecht doordat ze een batterij hebben ingeslikt, meldt het Emma Kinderbuikcentrum van het Amsterdam UMC op basis van eigen onderzoek. Vooral bij jonge kinderen kan dit ernstige gevolgen hebben en zelfs leiden tot overlijden, melden de onderzoekers.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Er leven bijna 70.000 mensen in Nederland die de afgelopen twintig jaar op jongvolwassen leeftijd te horen kregen dat ze kanker hadden. Zij kampen nog lange tijd met de gevolgen van kanker en de behandeling, zoals vruchtbaarheidsproblemen, verminderd inkomen en impact op relaties. Dat meldt het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL).
1 week geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) verwacht weinig overlast van paasvuren die dit weekend worden aangestoken. Grote delen van het land krijgen niet of beperkt te maken met slechte luchtkwaliteit. Alleen in gebieden met paasvuren, met name in het oosten en noorden, kan de luchtkwaliteit lokaal korte tijd slechter zijn.
1 week geleden