Recordaantal inwoners voor Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam heeft meer inwoners dan ooit tevoren, raamt het hoofdstedelijk statistiekbureau Onderzoek, Informatie en Statistiek (OIS). Het oude record uit 1959 is verbroken.
Op 1 januari 1959 telde gemeente Amsterdam 872.428 inwoners. OIS verwacht dat de stad daar eind november overheen is gegaan. Volgens de onderzoekers kan strikt genomen pas achteraf worden vastgesteld of dat ook echt is gebeurd, wanneer alle nagekomen verhuis- en overlijdensberichten zijn verwerkt. Maar op basis van de cijfers tot en met oktober en de gemiddelde groei per maand verwacht OIS dat het record is gebroken. Er wonen nu naar schatting 873.200 inwoners in de hoofdstad.
De stad is de laatste decennia populairder geworden, maar dat is volgens de onderzoekers niet altijd zo geweest. Na het bereiken van het record in 1959 kromp de bevolking. Halverwege jaren zestig was de suburbanisatie in volle gang, Amsterdam verloor twintig jaar lang gemiddeld 10.000 inwoners per jaar. In 1973 werd het dieptepunt bereikt en verloor de stad ruim 20.000 inwoners. De laatste jaren is er juist weer een sterke trek naar de stad gaande.
In de tussentijd is gemeente Amsterdam ook qua oppervlak groter geworden met grond van andere gemeenten. Dat verklaart volgens OIS-directeur Jeroen Slot "een klein deel van de groei".
Meer uit Binnenland
TILBURG (ANP) - Ook patiënten van het ziekenhuis Elisabeth-TweeSteden (ETZ) in Tilburg en Waalwijk kunnen weer inloggen in hun persoonlijke online-omgeving, nadat het ziekenhuis het patiëntenportaal dit weekend preventief had afgesloten "door signalen van een externe partij".
59 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een harde toezegging om als Nederland extra bij te dragen aan de EU-marinemissie Aspides kan defensieminister Dilan Yeşilgöz niet doen. Ze zal "welwillend" kijken naar de oproep van EU-buitenlandchef Kaja Kallas om extra schepen ter beschikking te stellen voor Aspides. Dat zei Yeşilgöz bij aankomst in Brussel, waar de EU-ministers van Defensie bijeenkomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor de Tweede Kamer in Den Haag zijn maandagochtend zo'n vijftig Dolle Mina's samengekomen voor een protest. De actievoerders eisen dat abortus uit het Wetboek van Strafrecht wordt gehaald.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verdachte die vastzit voor het schietincident op de NDSM-kade in Amsterdam, waarbij een man om het leven kwam, wordt maandag voorgeleid voor de rechter-commissaris. Dat laat een politiewoordvoerder desgevraagd weten. Hij zit nog in beperkingen en mag alleen contact hebben met zijn advocaat.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schrijvers en journalisten komen dinsdag voor het hoofdkantoor van Facebook Nederland in Amsterdam in actie tegen het trainen van AI-taalmodellen met hun werk. De actie valt voor de start van de Kinderboekenweek, die woensdag begint.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben in het eerste halfjaar duidelijk vaker getankt bij Duitse en Belgische tankstations. Pomphouders in de grensregio's klaagden al langer over het verlies aan klandizie door de hogere accijns en btw op brandstoffen in Nederland. De Nederlandsche Bank (DNB) heeft nu concrete cijfers over automobilisten die profiteren van de lagere benzineprijzen over de grens. Nederlanders rekenden 20 procent vaker af bij Belgische en Duitse tankstations dan een jaar eerder en gaven daarbij 32 procent meer uit.
6 uur geledenRAMALLAH (ANP) - Israël heeft de diplomatieke status van Nederlandse ambassademedewerkers in Ramallah ingetrokken. Om hoeveel mensen het gaat, wat hun functies zijn en wat voor gevolgen deze stap heeft, is nog niet bekend.
15 uur geleden