Record aan niet-Gronings gas geschikt gemaakt voor consumptie
GRONINGEN (ANP) - De Gasunie heeft vorig jaar een recordhoeveelheid gas dat niet is gewonnen in de Groningse velden, geschikt gemaakt voor Nederlandse huishoudens. Het staatsbedrijf is druk bezig installaties te bouwen die dit kunnen, zodat de gaswinning in Groningen kan worden teruggeschroefd.
Omdat de overheid wil stoppen met de aardgaswinning in Groningen, importeert het steeds meer uit landen als Noorwegen en Rusland. De Gasunie mengt stikstof door dat zogenoemde hoogcalorische gas. Zo krijgt het dezelfde kwaliteit krijgt als Gronings gas en kan het ook in Nederland worden gebruikt.
In 2019 maakte het staatsbedrijf zo 29 miljard kubieke meter gas van Groningenkwaliteit, iets meer dan het jaar daarvoor. Hoe meer installaties de Gasunie heeft die dit kunnen, hoe sneller de winning van aardgas in Groningen kan worden afgebouwd naar nul. Het staatsbedrijf verwacht dat dit in 2022 mogelijk is. "De bouw van de nieuwe stikstofinstallatie is begonnen en de uitbreiding van het mengstation op Wieringermeer om extra stikstof te kunnen mengen, is afgerond", aldus de Gasunie.
De winst van de Gasunie is in 2019 met 87 miljoen euro gestegen naar 412 miljoen euro. Het bedrijf stelt voor om 288 miljoen euro uit te keren aan de staat, de enige aandeelhouder.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM schrapt maandag opnieuw meer dan honderd vluchten om het winterse weer. In totaal gaan 124 vluchten van en naar Schiphol niet door. Sinds vrijdag zijn ook al honderden vluchten geschrapt.
7 minuten geledenATHENE (ANP/RTR) - Luchthavens in heel Griekenland hebben zondag tijdelijk alle aankomende en vertrekkende vluchten opgeschort. Volgens de Griekse luchtvaartautoriteit is er sprake van problemen met radiofrequenties.
17 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn zondag ruim vierhonderd vluchten geschrapt om het winterse weer. "Dat aantal kan nog oplopen", zegt een woordvoerder zondagochtend. Reizigers moeten ook rekening houden met drukte en lange rijen voor balies, waar ze bijvoorbeeld vluchten kunnen laten omboeken.
2 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musks chatbot Grok krijgt wereldwijd steeds meer kritiek om seksueel getinte afbeeldingen die door kunstmatige intelligentie zijn gemaakt, ook van minderjarigen. De Maleisische autoriteiten verklaarden zaterdag dat ze de door Grok geproduceerde afbeeldingen onderzoeken na klachten. Frankrijk beschuldigde Grok vrijdag al van het genereren van "duidelijk illegale" seksuele inhoud. Ook de overheid van India heeft gereageerd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Transport Sean Duffy meldt op X dat de beperkingen die golden voor het luchtruim boven het Caribisch gebied zondagochtend om 06.00 uur (Nederlandse tijd) worden opgeheven. Luchtvaartmaatschappijen zijn op de hoogte gebracht en zullen hun vluchten hervatten, aldus Duffy.
7 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De Venezolaanse olie-export, die al tot een minimum was gedaald door de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde blokkade van alle gesanctioneerde tankers die de territoriale wateren van het land in- en uitvaren, is inmiddels volledig stilgevallen. Dat melden bronnen aan persbureau Reuters.
13 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft besloten om vanaf zondag weer te vliegen van en naar onder meer Curaçao, Aruba en Bonaire. Dit meldt de luchtvaartmaatschappij zaterdagavond. Voor passagiers van wie de vlucht eerder is gecanceld, wordt getracht hen op de eerstvolgende vlucht te zetten.
14 uur geleden