Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Record aan beursgangen in Amsterdam dankzij lege beurshulzen

Record aan beursgangen in Amsterdam dankzij lege beurshulzen

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Amsterdamse beurs kende dit jaar een record aan beursgangen. De thuisbasis van de oudste effectenbeurs ter wereld was vooral in trek bij zogenoemde lege beurshulzen, die geld ophalen om daarmee een bestaand bedrijf over te nemen en zo een beursnotering te geven.

Belangrijke reden voor de belangstelling voor een notering aan het Damrak is de brexit, waardoor de aantrekkingskracht van Londen als het belangrijkste financiële centrum van Europa is afgenomen.

De Amsterdamse beurs verwelkomde dit jaar tot nu toe twintig nieuwe bedrijven. Die haalden gezamenlijk 10,4 miljard euro op. Dat is het hoogste bedrag ooit voor Beursplein 5. Het merendeel van deze bedrijven bestond uit 'special purpose acquisition companies', of spacs. Dit zijn lege beursfondsen die zelf geen activiteiten hebben maar speciaal zijn opgezet om te investeren in andere bedrijven of overnames te doen. Mede dankzij gunstige regelgeving is Amsterdam favoriet bij deze fondsen.

Dertien spacs

In totaal hebben dit jaar dertien spacs een beursnotering gekregen in Amsterdam. De laatste was het investeringsfonds European Healthcare Acquisition & Growth, dat donderdag zijn debuut maakte.

Ook ging voormalig topman van de Britse olieproducent BP, Tony Hayward, dit jaar met een speciaal beursfonds naar het Damrak. Eerder kwam Bernard Arnault, de rijkste man van Frankrijk en oprichter van het luxebedrijf LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy), naar Amsterdam met zijn beursfonds Pegasus, dat zich richt op financiële bedrijven.

Londen

Naast de lege beurshulzen kozen ook bedrijven als de Poolse aanbieder van pakketkluisjes InPost, de in Luxemburg gevestigde callcenteroperator Majorel Group en vastgoedontwikkelaar CTP voor een beursgang in Amsterdam.

Hoewel de Londense beurs moeite heeft om grote spacs aan te trekken, zelfs na het herzien van de noteringsregels, blijft de stad wel de grootste markt voor beursgangen, met een totale opbrengst dit jaar tot nu toe van 15,6 miljard pond (18,6 miljard euro). De rivaliteit tussen Londen en Amsterdam nam deze week verder toe nadat olie- en gasconcern Royal Dutch Shell aankondigde zijn predicaat koninklijk in te leveren en te verhuizen van Den Haag naar Londen.

Meer uit Financieel

Boeing: oorlog heeft nog geen impact op vliegtuigleveringen

ARLINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft nog geen impact gehad op de leveringen van passagiersvliegtuigen van Boeing aan klanten. Dat zei Boeing-topman Kelly Ortberg op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het bedrijf vrijdag. Daarnaast krijgt Boeing meer defensieorders door de oorlog.

1 uur geleden
Oliebedrijven kelderen op beurzen, luchtvaartsector hard omhoog

AMSTERDAM (ANP) - Oliebedrijven gingen vrijdag hard omlaag op de Europese aandelenbeurzen door de gekelderde olieprijzen na het nieuws dat de Straat van Hormuz wordt heropend door Iran voor de commerciële scheepvaart. Luchtvaartmaatschappijen profiteerden juist van de sterke daling van de olieprijzen omdat zij erg gevoelig zijn voor hoge kerosineprijzen.

2 uur geleden
Nederlands Euclyd wil 100 miljoen ophalen voor productie AI-chips

EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.

4 uur geleden
CO2-opslagproject Porthos in Noordzee jaar vertraagd

ROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.

4 uur geleden
Nederlandse reders terughoudend over heropening Straat van Hormuz

ROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) noemt de heropening van de Straat van Hormuz door Iran gedurende het staakt-het-vuren een "positief signaal". Maar de redersvereniging is ook nog terughoudend, want er is nog veel onduidelijk. De KVNR wil zo snel mogelijk verifieerbare garanties voor een veilige passage door de zeestraat.

4 uur geleden
Shell onderuit in AEX door olieprijs, Air France-KLM flink hoger

AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was vrijdagmiddag een flinke verliezer in de Amsterdamse AEX-index door de scherp gedaalde olieprijzen. Iran maakte bekend dat de Straat van Hormuz weer volledig is heropend voor de commerciële scheepvaart. Vanwege de oorlog had Iran die belangrijke zeestraat vrijwel volledig afgesloten voor olietankers. De olieprijzen daalden na de aankondiging meer dan 10 procent.

4 uur geleden
Nederlands Thorizon wil eerste kernreactor in Zeeland plaatsen

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse start-up Thorizon wil zijn eerste commerciële gesmoltenzoutreactor in Zeeland plaatsen. Die kernreactor moet er in 2034 staan. Daarvoor ondertekende het Amsterdamse bedrijf een overeenkomst met acht partijen, waaronder provincies en investeerders.

4 uur geleden