Reconstructie Stasi-documenten duurt nog tientallen jaren
BERLIJN (ANP/DPA) - Het aan elkaar plakken van verscheurde documenten van het gehate Oost-Duitse Ministerium für Staatssicherheit (Stasi) zal nog tientallen jaren vergen.
Dertig jaar na de val van de Muur in 1989 staan nog ruim 15.000 zakken met stukken papier te wachten op reconstructie. Circa twintig medewerkers proberen met de hand minutieus de documenten aan elkaar te plakken. Een poging om dat met de computer te doen is wegens technische problemen gestaakt. Daarom zijn de restaurateurs met de hand de vernietigde snippers en repen papier bij elkaar aan het zoeken.
"Maar we geven niet op", zegt Roland Jahn over de problemen bij operatie. Jahn geeft als voormalige opposant van het DDR-regime leiding aan de hersteloperatie in Berlijn, die tot dusver 6 miljoen euro heeft gekost. Inmiddels is de inhoud van 520 zakken met archiefstukken hersteld, waarvan 23 met behulp van de haperende computer en scanners.
Burgers van de voormalige DDR eisten na de val van de Muur hun Stasi-documenten op, die in de herfst van 1989 massaal in de shredder werden gestopt. Toen de papiervernietigers te warm werden, werden de documenten met de hand verscheurd. De rechters gelastten destijds het stoppen van de vernietigingsoperatie.
Meer uit Buitenland
LESZCZYDOL-NOWINY (ANP/RTR) - Een ex-scholier van een basisschool in Polen heeft volgens media een leraar en een conciërge neergestoken. De conciërge is korte tijd later aan zijn verwondingen overleden. De directeur van de onderwijsinstelling schoot te hulp en is ook gewond geraakt. De 15-jarige aanvaller is volgens de Poolse minister van Binnenlandse Zaken, Marcin Kierwinski, door de politie gearresteerd.
19 minuten geledenSEOUL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Zuid-Korea roept zijn ambassadeur terug uit Oekraïne. Dat meldt het land te midden van een diplomatieke rel met Kyiv.
21 minuten geledenRJAZAN (ANP/RTR) - Bij een nachtelijke droneaanval op de Russische regio Rjazan, ten zuidoosten van Moskou, is een groot datacenter van Yandex geraakt. Dat meldt het bedrijf achter Ruslands bekendste zoekmachine. Het datacenter ligt volledig stil door de aanval, aldus het bedrijf, dat toevoegt dat het werkt aan een oplossing.
3 uur geledenPRYLOEKY (ANP/RTR) - Het dodental in de noordelijke Oekraïense stad Pryloeky is opgelopen tot 22. Dat melden de Oekraïense hulpdiensten op Telegram. Eerder werden nog veertien doden gemeld. In de stad verwoestte een Russische raket een vijf verdiepingen tellend appartementencomplex.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - El Niño wordt de komende tijd nog krachtiger voordat het in december zijn hoogtepunt bereikt. Dat hebben de Verenigde Naties gemeld. De VN waarschuwen dat het verschijnsel mogelijk een van de sterkste is sinds in elk geval 1950.
4 uur geledenSAN ANTONIO (ANP/AFP) - President Donald Trump is tijdens een bijeenkomst in Texas herhaaldelijk onderbroken door demonstranten. Volgens Amerikaanse media werden zo'n twaalf mensen afgevoerd. Een van hen werd fysiek aangevallen door een oudere Trump-aanhanger toen hij de arena probeerde te verlaten.
5 uur geledenHUNTSVILLE (ANP/AFP) - Een 46-jarige Amerikaan is woensdag met een dodelijke injectie geëxecuteerd. Het is de eerste executie sinds de mislukte executie van Christa Pike in Tennessee, een week eerder.
5 uur geleden