Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Reconstructie Stasi-documenten duurt nog tientallen jaren

Reconstructie Stasi-documenten duurt nog tientallen jaren

BERLIJN (ANP/DPA) - Het aan elkaar plakken van verscheurde documenten van het gehate Oost-Duitse Ministerium für Staatssicherheit (Stasi) zal nog tientallen jaren vergen.

Dertig jaar na de val van de Muur in 1989 staan nog ruim 15.000 zakken met stukken papier te wachten op reconstructie. Circa twintig medewerkers proberen met de hand minutieus de documenten aan elkaar te plakken. Een poging om dat met de computer te doen is wegens technische problemen gestaakt. Daarom zijn de restaurateurs met de hand de vernietigde snippers en repen papier bij elkaar aan het zoeken.

"Maar we geven niet op", zegt Roland Jahn over de problemen bij operatie. Jahn geeft als voormalige opposant van het DDR-regime leiding aan de hersteloperatie in Berlijn, die tot dusver 6 miljoen euro heeft gekost. Inmiddels is de inhoud van 520 zakken met archiefstukken hersteld, waarvan 23 met behulp van de haperende computer en scanners.

Burgers van de voormalige DDR eisten na de val van de Muur hun Stasi-documenten op, die in de herfst van 1989 massaal in de shredder werden gestopt. Toen de papiervernietigers te warm werden, werden de documenten met de hand verscheurd. De rechters gelastten destijds het stoppen van de vernietigingsoperatie.

Meer uit Buitenland

Amerikaanse politicus en 72 anderen vrijgelaten door Israël

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische politie heeft gezegd 73 vrijwilligers vrij te hebben gelaten die eerder woensdag waren opgepakt toen ze Palestijnen hielpen met de olijvenoogst op de Westelijke Jordaanoever. Ook Brad Lander, een kandidaat van de Amerikaanse Democratische Partij voor het Congres, meldt op X dat hij is vrijgelaten.

2 uur geleden
Tumor paus niet uitgezaaid, geen verdere behandeling nodig

VATICAANSTAD (ANP) - De tumor die op de long van de paus was ontdekt, is niet uitgezaaid. Volgens het Vaticaan is de operatie van vorige week succesvol verlopen en is er geen verdere behandeling nodig.

3 uur geleden
Demonstraties in delen Parijs donderdag verboden

PARIJS (ANP/AFP) - In delen van Parijs is het donderdag verboden om te demonstreren, heeft de politie aangekondigd. Na de grote rellen van afgelopen weekend proberen de autoriteiten te voorkomen dat het de komende dagen weer uit de hand loopt.

4 uur geleden
Cuba beschuldigt VS van druk op landen voor VN-stemming

HAVANA (ANP/RTR) - De Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez stelt dat de Verenigde Staten dreigen met sancties voor landen die Cuba steunen bij een stemming in de Verenigde Naties. Volgende week stemmen alle lidstaten over een resolutie waarin wordt opgeroepen om de Amerikaanse blokkade van het eiland te beëindigen.

4 uur geleden
Khamenei en Qalibaf bespreken ontwikkelingen VS-oorlog

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei heeft de parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Qalibaf ontmoet en de ontwikkelingen in de oorlog met de Verenigde Staten en Israël besproken. Dit meldde de Iraanse staatsomroep IRIB.

6 uur geleden
Spaanse regering boos na uitspraken Milei over 'dictator' Sánchez

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse regering heeft verontwaardigd gereageerd op de uitspraken die de Argentijnse president Javier Milei tijdens zijn bezoek aan Madrid heeft gedaan. Hij noemde de Spaanse premier Pedro Sánchez onder meer een "dictator" en riep de Spanjaarden op om hem weg te stemmen bij de verkiezingen van volgende maand. Het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hekelt deze "inmenging" van Milei.

6 uur geleden
Netanyahu: dreiging elimineren kan alleen door omverwerpen Iran

DIMONA (ANP/AFP) - De enige manier waarop de dreiging vanuit Iran weggenomen kan worden is door het regime ten val te brengen, heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gezegd. Hij zei deze opdracht ook te hebben gegeven aan de Israëlische krijgsmacht en de geheime dienst Mossad.

7 uur geleden