Reclassering adviseert hof jeugdstrafrecht bij Mallorcaverdachte
LEEUWARDEN (ANP) - De reclassering adviseert het gerechtshof om in de zogeheten Mallorcazaak het jeugdstrafrecht toe te passen bij hoofdverdachte Sanil B. (21). Volgens de reclassering zijn er meer argumenten voor het toepassen van het jeugdstrafrecht dan voor het volwassenenstrafrecht, bleek donderdag op de vierde zittingsdag bij het hof in Leeuwarden.
Het hof heeft in de aanloop naar de behandeling van het hoger beroep aanvullende reclasseringsrapporten over alle verdachten laten opstellen, onder andere over de mogelijkheden om jeugdstrafrecht toe te passen. Alleen in de zaak van B. adviseert de reclassering een jeugdstraf in een jeugdinrichting, in de zaken van de medeverdachten wordt het toepassen van volwassenenstrafrecht geadviseerd.
De rechtbank in Lelystad veroordeelde B. vorig jaar op basis van het volwassenenstrafrecht tot een celstraf van zeven jaar voor het medeplegen van doodslag op Carlo Heuvelman (27) in juli 2021 en nog twee pogingen tot doodslag. Op zijn schoen was een DNA-spoor van het slachtoffer uit Waddinxveen gevonden. De andere zes verdachten werden veroordeeld tot deels voorwaardelijke celstraffen variërend van twaalf tot dertig maanden.
'Eerlijk verklaard'
B. herhaalde donderdag bij het hof dat hij vindt dat hij ten onrechte is veroordeeld voor doodslag. "Als ik zeven jaar cel had gekregen voor dingen die ik wél had gedaan had ik daar beter mee kunnen leven", zei de 21-jarige Hilversummer. "Als ik weer veroordeeld word voor doodslag, op basis van jeugdstrafrecht of niet, ik zal toch in cassatie gaan." Hij herhaalde ook alles over de zaak eerlijk te hebben verklaard en zei het zwaar te hebben in de gevangenis, waar hij naar eigen zeggen bezig is te overleven. "Ik hou mijn hoofd boven water."
B. werd op 19-jarige leeftijd op 4 augustus 2021 aangehouden en mocht vanaf april vorig jaar de strafzaak in vrijheid afwachten. Sinds het vonnis van 18 november vorig jaar zit hij weer vast.
Uitspraak
Het hoger beroep duurt nog twee weken. Vrijdag komen de nabestaanden aan het woord. Woensdag volgen de strafeisen. Het hof doet op 14 maart uitspraak.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Vier activisten van Extinction Rebellion (XR) die zaterdagmiddag de A12 in Den Haag blokkeerden, zitten nog vast. Dat heeft een woordvoerder van de politie zaterdagavond laten weten. In totaal werden 53 activisten aangehouden.
2 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Net buiten station Amsterdam Centraal zijn zaterdagavond drie mensen neergestoken. Ze zijn gewond geraakt en naar een ziekenhuis gebracht. Hun toestand is niet bekend. De politie denkt dat het incident mogelijk te maken had met een eerdere vechtpartij. Onderzoek moet dat duidelijk maken.
32 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - In het Noorse Kultuurhuis in Rotterdam is zondag een herdenkingsdienst voor de overleden koning Harald. Het gebouw vlak bij de Euromast, ook wel bekend als de Zeemanskerk, is die dag van 11.00 tot 16.00 uur geopend, meldt het Kultuurhuis op sociale media. De dienst begint om 12.00 uur.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Dat de overheid zaterdag excuses heeft aangeboden voor misstanden in de gesloten jeugdzorg, laat volgens de geestelijke gezondheidszorg zien dat de ervaringen van mensen serieus worden genomen. "Tegelijkertijd zijn ze geen eindpunt", benadrukt koepelorganisatie de Nederlandse ggz. Die zegt dat "blijvende en serieuze aandacht" nodig zijn, zodat jongeren "tijdig passende hulp krijgen in een veilige en menswaardige omgeving".
3 uur geledenTHE BOTTOM (ANP) - De bijzondere gemeente Saba zet zich schrap voor de naderende tropische storm Dolly. Tussen zaterdag en maandag kan dat leiden tot zware neerslag, onweersbuien en gevaarlijke omstandigheden op zee. Hevige buien kunnen aardverschuivingen veroorzaken, waarschuwt het eilandbestuur.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is sinds vrijdag niet mogelijk om in te loggen bij het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB), dat verantwoordelijk is voor onder meer het innen van boetes. In de systemen van de organisatie is een "interne technische fout" geslopen, waardoor verkeersovertredingen en strafzaken tijdelijk aan verkeerde personen werden gekoppeld.
4 uur geledenEDE (ANP) - Ahmed Aboutaleb, de voorzitter van Jeugdzorg Nederland, hoopt de gesloten jeugdzorg binnen twee jaar te kunnen sluiten. Dat zei hij nadat minister Mirjam Sterk (Langdurige Zorg, CDA) mede namens zijn organisatie excuses had uitgesproken voor misstanden in de gesloten jeugdzorg. Tienduizenden jongeren kregen niet de zorg die ze nodig hadden en hadden bovendien te maken met fysiek, mentaal en soms ook seksueel geweld.
4 uur geleden