Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechtszaak tegen Trump voor samenzwering rond aanval Capitool

Rechtszaak tegen Trump voor samenzwering rond aanval Capitool

WASHINGTON (ANP) - Tegen de voormalige Amerikaanse president Trump is een civiele rechtszaak aangespannen wegens samenzwering. De voorzitter van een commissie van het Amerikaanse parlement wil dat Trump wordt vervolgd omdat Trump-aanhangers het parlementsgebouw Capitool hebben bestormd.

De leider van de commissie voor Binnenlandse Veiligheid van het Huis van Afgevaardigden, Bennie Thompson, wil ook stappen tegen advocaat Rudy Giuliani, die met Trump samenwerkte. De Democraat beschuldigt de twee Republikeinen van samenzwering met de extreemrechtse groepen Proud Boys en Oath Keepers. Die deden mee aan de aanval van 6 januari.

Thompson baseert zich op een wet die is opgesteld na de Amerikaanse Burgeroorlog om geweld en intimidatie door de extreemrechtse Ku Klux Klan te bestrijden. Hij heeft als burger de aanklacht ingediend. Het is daardoor de eerste civiele procedure tegen de voormalige president in verband met de stormloop op het Capitool, meldt de Amerikaanse nieuwszender CNN. De stap komt enkele dagen nadat de Senaat Trump had vrijgesproken van het aanzetten tot een opstand.

Thompson wijst op uitlatingen en tweets van Trump in de maanden voor de bestorming om Trump en Giuliani ervan te beschuldigen dat zij hun aanhangers mobiliseerden voor een aanval op het Capitool. Die wilden daarmee voorkomen dat het parlement de overwinning van Trump-rivaal Biden zou bevestigen. De nauwelijks gebruikte wet maakt stappen van burgers mogelijk tegen mensen die "geweld, intimidatie of bedreiging" gebruiken om te voorkomen dat iemand zijn ambt kan uitoefenen.

Een adviseur van Trump reageerde meteen op de nieuwe aanklacht. Volgens hem heeft de oud-president zich niet schuldig gemaakt aan het aanzetten tot geweld of aan samenzwering om daarmee geweld aan te wakkeren.

Meer uit Buitenland

Tv-station van rebellen in Tigray geraakt door drone

MEKELLE (ANP/AFP) - Het hoofdkantoor van de lokale omroep in het noorden van Ethiopië, Tigrai TV, is geraakt door een drone, zeggen journalisten van de zender tegen persbureau AFP. De omroep staat bekend als belangrijk medium voor de rebellen in Tigray, waar afgelopen week het geweld met het regeringsleger weer escaleerde.

1 uur geleden
Trump verwacht deze week nieuwe gesprekken met Iran

WASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tegen nieuwssite Axios gezegd dat hij komende week nog nieuwe gesprekken met Iran verwacht. Zaterdag wees hij een Iraans voorstel voor het heropenen van de Straat van Hormuz nog af, maar Iran zei zondag nog te wachten op een officiële reactie.

1 uur geleden
Zwitsers stemmen tegen striktere neutraliteit in grondwet

BERN (ANP/AFP) - Een ruime meerderheid van de Zwitsers heeft in een referendum een voorstel verworpen om de neutraliteit van hun land strikter te maken. Voorstanders wilden in de grondwet laten opnemen dat Zwitserland de banden met militaire bondgenootschappen als de NAVO niet mag aanhalen en alleen sancties mag opleggen als de Verenigde Naties die hebben goedgekeurd. Tegenstanders noemden dat idee pro-Russisch.

2 uur geleden
Trump: veiligheidsdiensten VS en VK onderzochten verdachten al

WASHINGTON (ANP) - In een reactie op de arrestatie van vijf verdachten voor het voorbereiden van een terreurdaad bij een Britse luchtmachtbasis, claimde de Amerikaanse president Donald Trump zondag dat de arrestaties het gevolg waren van Amerikaanse samenwerking met de Britse autoriteiten. Veiligheidsdiensten van beide landen, waaronder het Britse Scotland Yard, zouden de verdachten al langer in het vizier hebben gehad.

2 uur geleden
Houthi's melden dodelijke Saudische aanvallen op markt in Taiz

SANAA (ANP/AFP) - Bij Saudische luchtaanvallen op een markt in Taiz, in het zuidwesten van Jemen, zijn zeven doden gevallen in een gebied dat in handen is van de Jemenitische Houthi's. Dat meldt al-Masirah, de tv-zender van de Houthi's, op gezag van het ministerie van Volksgezondheid van de Houthi's. Ook zouden veertig mensen onder wie vijf kinderen gewond zijn geraakt door de aanvallen.

3 uur geleden
Politie VK vermoedt voorbereiding terreurdaad bij vliegbasis

FAIRFORD (ANP) - De mannen die zijn aangehouden bij een luchtmachtbasis in het Verenigd Koninkrijk worden verdacht van het voorbereiden van een terroristische daad, meldt de politie. Vijf mannen werden in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden, nadat de politie een melding had gekregen over drie verdachte voertuigen bij de basis.

4 uur geleden
Explosievenrobot onderzoekt witte busjes bij vliegbasis VK

WHELFORD (ANP) - Op helikopterbeelden bij de BBC is te zien hoe een explosievenrobot drie witte busjes onderzoekt bij de Britse vliegbasis RAF Fairford. Zondagochtend riep de politie een "groot incident" uit bij de basis, die door de Verenigde Staten wordt gebruikt. Het is tot nu toe niet duidelijk wat er precies aan de hand is.

5 uur geleden